Türkiye’de Steak House Kültürü


0

Ülkemizde son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan Steak House’lar, çoğu müşterinin yemek konusunda ilk tercihi olarak karşımıza çıkmaktadır. Globalleşmenin etkisiyle bir kültür aktarımı olarak Amerika’dan dünyaya yayılan Steak House’lar, ülkemizdeki et lokantalarının modern ve entelektüel bir karşılığıdır. Türkiye’de Steak House kültürü günden güne yaygınlaşmakta, görsel şova dayalı işletmeler insanlar tarafından büyük rağbet görmektedir.

Steak House Ne Demektir?

Türkçe karşılığı olarak düşünüldüğünde et lokantası tabiri doğru olacaktır. Ülkemizde bu kültür yaygın hale gelmeden önce daha çok et ve kebap restoranları olarak adlandırma yapılmaktaydı. Buna bağlı olarak et çeşitliliği çok zengin bir içeriğe sahip olmadan müşterilere sunulurdu. Ancak Türkiye’de Steak House kültürü kendisine yer edinmeye başladığında bu durum tersine döndü. Steak House sıfatıyla hizmet vermeye başlayan işletmeler et çeşitliliğini zengin tutmaya başladılar. Bunun karşılığını da sürekli dolan restoranlarıyla aldılar.

Steak Houselar Pahalı Mı?

Geleneğe dayalı daha küçük lokantalarda fiyatlar uygun tutulmaktadır. Ancak yeni bir akımın etkisiyle ortaya çıkan Steak House işletmelerinde et fiyatları daha pahalı olarak sunulur. Özellikle işin şov tarafını daha önde tutan işletmeler yüksek fiyatlarıyla dikkat çeker. Ülkemizde bu tezin en büyük karşılığı Nusret’tir. Türkiye’de Steak House kültürü bu sebeplerle gelir seviyesi yüksek kesime hitap etmektedir.

Steak Houselarda Hangi Etler Var?

Steak Houselardaki et türleri standart restoranlara göre çok daha zengindir. Sığır, dana, kuzu, oğlak gibi hayvanların etleri özel tariflerle pişirilir ve müşteriye sunumu yapılır. Etin bonfile ve kontrfile kısımları kemikli veya kemiksiz olarak pişirilebilir. Etin lokum kadar yumuşak olması hem etin kalitesiyle hem de pişiren kişinin ustalığıyla doğru orantılıdır. Bütün bu özelliklerle birlikte Türkiye’de steak house kültürü günden güne yaygınlaşmaya devam ediyor.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir