Margarita Kokteyl Tarifi


0
Sıcak yaz günlerinde iç serinletici kokteyl karışımlara ihtiyaç duyulur. Meyvelerin likörlerle karıştırılarak harmanlanması sonucu kokteyller elde edilmektedir. Kokteyl tarifleri genel olarak alkollü ya da alkolsüz olabilmektedir. Meşhur birçok farklı kokteyl bulunmaktadır.

Mojito, Cosmopolitan, Bloody Mary, Pina Colada, Sangria, Manhattan, Martini, Old Fashioned gibi ünlü kokteyller bulunmaktadır. Ancak en çok bilinen ve tercih edilen kokteyllerden biri margarita kokteyl içeceği olmaktadır. Margarita; genelde tekila ile limon suyu karıştırılarak hazırlanan meyveli içki türünden birisidir. İçerisinde ayrıca buz ve de cam bardağının kenarlarına meyve dilimi olacak şekilde servis edilmektedir.

Margarita tekila ile yapılan ve en çok bilinen alkollü kokteyllerden birisidir. Bardaklarının ağız kenarında meyve bulunması da en çok dikkat çeken sunum şeklidir. Kokteyllerin özelliği genellikle iyice karıştırılıp meyveler tamamen birbiriyle etkileşene kadar bekletilmesidir.

Uygun kaplar içerisinde ya da çeşitli el aletleri kullanılarak karıştırılmaktadırlar. Dolayısıyla kolaylıkla evlerde de hazırlanabilmektedirler. Özellikle de yılbaşı gecelerinde kolaylıkla hazırlanmakta ve çok tercih edilmektedir.
 
Margarita Kokteyli için Gerekli Olan Malzemeler
 
Margarita bilindiği gibi tekila kullanılarak yapılan en ünlü alkollü kokteyllerden biridir. Hazırlanışı isteğe göre değişmekte ve tarif ona göre uygulanmaktadır. Margarita kokteylinin çeşitli tarifleri bulunmaktadır.

Tarif 1

Malzemeler:
* 1 su bardağı tekila (beyaz ya da gold olabilir.)
* Triple sec 3/4 su bardağı (portakal likörü, örn. Cointreau, Grand Marnier vb.)
* 3/4 su bardağı limon suyu
* 1/4 su bardağı şurup
 
Hazırlanışı:
Bu tarif 4 kişilik olmaktadır. Kişi sayısına göre bu oranlar arttırılabilir. Bu tarifte yazılı olan tüm bileşikleri uygun kap içerisine alın ve iyice karıştırın. Karışım için el aletleri kullanılabilir. Burada şurup diye bahsedilen aslında toz şekeri ile suyun karışımı olmaktadır. Yarım su bardağı toz şeker ile yarım su bardağı suyun karışımından ibarettir. Karışımı ateşte pişirmeli ve şekerin iyice eridiğinden emin olmalısınız. Daha sonra bu karışımı kaba alıp soğutmalısınız. Kokteyle soğuk dökmelisiniz.
 

Tarif 2

Malzemeler:
* 45 ml tekila,
* 25 ml Cointreau,
* 20 ml Lime (limon suyu),
* Buz,
* Tuz,
* Shaker.

Hazırlanışı:
Bu tarifin hazırlanışında öncelikle Margarita kadehinin ağız kısmını ıslatın. Ardından tuz ile kaplayın. Geri kalanları da shaker yardımı ile iyice karıştırın ve kadehe süzün.

Tarif 3

Malzemeler:
* 8 cl Tekila,
* 3 cl Grand Marnier Portakal likörü,
* 4 cl Limon suyu,
* 1 ya da 2 kırık buz parçası,
* 2 çay kaşığı tuz ve süslemek için limon dilimleri.

Hazırlanışı:
Buradaki tarifte verilen malzemeleri iyice karıştırın. Margarita kadehinin ağzını öncelikle limonla ıslatın. Ardından tuza bulayın. Shaker ile portakal likörü, limon suyu ve buz parçalarını iyice karıştırın. Hemen servis edin.
 

Farklı Meyvelerle Yapılan Margarita Tarifleri
 
Margarita tarifleri arasında sadece limon suyu ya da portakal likörü kullanılmamaktadır. Farklı meyveler de kullanılabilmektedir. İşte tarifler;
 
Greyfurt Margarita

Malzemeler:
* 230 ml greyfurt suyu,
* 60 ml portakal likörü,
* 120 ml tekila,
* 3 adet lime suyu,
* 2 su bardağı buz,
* 1 avuç deniz suyu.

Hazırlanışı:
Bardakların ağzını lime ile ıslatın düz tabağa dökmüş olduğunuz tuza koyuz iyice bastırın. Ardından tüm karışımı bir kapta blender yarımıyla karıştırın ve püre kıvamına gelen harmana tekilayı koyun. Kurutmuş olduğunuz bardağın ağzına limon dilimini bırakıp servis edin.
 
Karpuz Margarita
 
Malzemeler:
* Küp şeklinde doğranmış 3-4 bardak karpuz (çekirdekleri ayıklanmalı),
* 2 limon suyu,
* 8 çorba kaşığı tekila,
* 4 çorba kaşığı portakal likörü,
* 2/3 bardak buz.

Hazırlanışı:
Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Şekeri az gelirse pudra şekeri ya da şurup ekleyin. Karışımı iyice harmanladıktan sonra karpuz dilimleriyle süslediğiniz kadehlere aktarın.
 
Şeftali Margarita

Malzemeler:
* 6 cl tekila,
* 2.5 cl cointreau,
* 1.5 cl peachtree likörü,
* 4 dilim şeftali.

Hazırlanışı:
Şeftali dilimlerini, tekilayı ve likörü mikserde 5 6 dakika kadar çırpın. Hemen servis bardağına alıp servis edin.
 
Çilek Margarita 

Malzemeler: 
Cointreau,
Tekila,
Çilek,
Çilek likörü.

Hazırlanışı: 
Tüm malzemeleri derin bir kaba boşaltın. Üzerine bolca buz döküp blenderdan geçirin. Karıştığına emin olduktan sonra çilekler ekleyin ve servis edin.
 
Sonuç olarak dünya üzerinde pek çok farklı Margarita tarifi bulunmaktadır. Hoşunuza giden farklı meyveleri ve likörlerini deneyerek de Margarita yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

En bilindik kokteyllerden biri olan Margarita’nın ilk kim tarafından ne zaman yapıldığı hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte, en yaygın hikaye Meksika Ensenada’da  Hussong’s Cantina barda barmen Don Carlos Orozco tarafından yaratılan bir kokteyl olduğu yönündedir.

Sakin ve miskin bir öğleden sonra Don Carlos yeni içecek karışımları denerken, içeri barın prestijli müşterilerinden Alman büyükelçisinin kızı Margarita Henkel ve kocası Roy Parodi girer. Don Carlos bu yeni kokteyle onu ilk tadan müşterisinin ismini verir.

Hazırlanışı: 60 ml tekila, 60 ml lime suyu ve 30 ml Triple Sec* shaker’da çalkalanır. Ağzı tuza batırılmış bir bardakta isteğe göre kırık buz ve 1 dilim lime (ya da limon) ile servis edilir. Don Carlos’un orijinal tarifine göre 3 ana bileşen eşit ölçüde karıştırıldığını da ekleyelim.

* Kurutulmuş acı ve tatlı portakal kabuklarından yapılan portakal aromalı likör. (Yerine herhangi bir portakal likörü de kullanılabilir. Hatta illa portakal likörü de olmasına gerek yok, tadının lime ile güzel gideceğini düşündüğünüz herhangi bir likör olabilir)


Like it? Share with your friends!

0
Erman

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir