Cin Tonik – Kokteyl Tarifleri


0

İlk olarak bol buz, üzerine tonik aynı zamanda dilim limon ve cin olarak 4 bileşenle tamamlayabileceğimiz basit alkollü kokteyl.

Adı sayesinde tarife yer bırakmayan popüler ama basit, tarifi değil hikayesi ilginç olan kokteyllerden biri Cin Tonik.

Cin Tonik Dünya’ya, genelde korsan filmlerinden tanıdığımız, 1600 yılında kurulan, faaliyet bölgesi Hindistan ve güneyindeki adalar olan, meşhur İngiliz şirketi East India Trading Company’ye bağlı askerler tarafından tanıtlan bir içki.

Kininin, Güney / Ekvatoral iklimde 1700’lerde oldukça büyük bir problem olan sıtmaya iyi geldiğini keşfedildiğinde, Hindistan’da görev yapan İngiliz subayları, bu maddenin  acı ve nahoş tadını yumuşatmak için, kinini  lime, su, şeker ve cin ile karıştırmaya başladılar. Sıtma hastalığından koruması veya hastalığı iyileştirmesi için kullanılan kininin tadını yumuşatmak için kullanılan bu karışım zamanla yaygınlaşarak, bugünkü ününe kavuştu. Tabi artık sıtma tedavisinde kullanılmadığından, modern toniğin içindeki kinin miktarı çok daha az ve tadı çok daha yumuşak.

Normalde içkinin tadını yumuşatmak için içine farklı bir içecek katılır, 1700’lerde bol miktarda kinin içeren toniği yumuşatmak için cin kullandıklarını düşününce, tadının ne denli acı olduğu bir nebze olsun anlayabiliyoruz.

Cin tonik nasıl yapılır?

Hazırlanışı: 45 ml cin ile 135 ml tonik karıştırılır. 2 adet buz eklenir.

Afiyet olsun


Like it? Share with your friends!

0
Erman

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir