Gourmet Burger Kitchen – İstanbul Restaurant – İstanbul Mekanlar


0
GBK, yani Gourmet Burger Kitchen. Kanyon’da sanırım 2008’in başında açılan, İngilizlerin burgerleri için “Burger’in Rolls Royce’u” dedikleri, Yeni Zellanda orijinli, farklı bir hamburgerci. Hamburger denilince aklımıza gelen fast food imajının tam tersine, restoran düzeninde masaları, yer gösteren bir elemanı, masanıza gelip sipariş alan, çok iyi eğitimli garsonları olan bir nevi slow-food mekanı.
Menüsünde başlangıç olarak kabak kızartmasını ve “Cheese & Berry” dedikleri, üzeri berry soslu, kızartılmış keçi peynirlerini tavsiye ettiler. Biz ikincisini parmaklarımızla beraber yedik.
Sonrasında uzuuuuun bir hamburger listesi geldi önümüze. Peynirli, sarımsaklı mayonezli, barbekü soslu, rokforlu, mozarella ve pestolu, avakadolu, mango ve zencefil soslu ve acı soslu olanlar ilk aklıma gelenler.
Nedir bunların diğer burgerlerden farkı derseniz? Birincisi, etleri özel… Oldukça kalın köfteleri var. Bunların pişirilme yöntemi de fark yaratıyormuş. İyi pişmiş olmasına rağmen kuru olmayan ama bana biraz tuzsuz gelen bir köfteye sahip hamburgerler. İkinci fark ise soslardan kaynaklanıyor. Ketçap ve mayonez kesinlikle yok! Onların yerini ilginç kombinasyonlar alıyor. Bahsettiğim mango ve zencefilden oluşan sos gibi. Tüm bu sosların üstüne bol bol marul, domates ve soğan konuyor. Günlük pişirilmiş ekmeklerin içinde bu malzemeler yemeye hazır hale geliyor. GBK’yı bu kadar ünlü ve popüler yapan, işte bu iki ana unsurmuş, eti ve sosları… Ancak yine de bu alternatiflerle tatmin olmazsanız değişik malzeme seçenekleriyle kendi ‘burger’ınızı da oluşturabiliyorsunuz. Etli yemek istemiyorsanız, Portabella mantarıyla yaptıkları ‘vejeteryan burger’ini de deneyebilirsiniz.
Ama uyarmam lazım, ‘regular’ burgerlerin büyüklüğü benim diyen adamı yere serecek kadar kocaman. Dolayısıyla, ‘junior’ alternatifini de değerlendirebilirsiniz. Biz bir barbekü soslu, bir mazerella + pesto soslu yanına patateste söyledik – ki patatesler kalın kesilmiş ve çok güzel kızarmıştı – bitiremedik. Bu arada, bir keçi peynirli + patlıcanlı olan var ki, yazarken ağzım sulanıyor.
İçecek olarak isterseniz alkolsüz isterseniz şarap, bira gibi alkollü alternatifiniz mevcut. Fiyatı kesinlikle ucuz değil, ama lezzet olarak ödediğimize değdiğini söyleyebilirim.

Gourmet Burger Kitchen Adresi

Kanyon AVM, Levent

Like it? Share with your friends!

0
Özlem

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir