Çaylar Türleri, Demlenme Süreleri ve Sıcaklıkları


0

Siyah çay, papatya çayı, kuşburnundan ibaretken seçenekler önce bitki çayları sonra, yeşil çay derken gün geçmiyor ki hayatımıza renk renk, çeşit çeşit çaylar girmesin.

Çay Türleri

 

Beyaz Çay

Çin’in Fujian bölgesinde yetişen Camellia sinensis bitkisinden elde edilen hafif oxide bir çaydır. Adını açılmamış tomurcuklarının üzerindeki beyaz, gümüşî tüylerden alır. İçeceğin kendisi beyaz değil saydam açık sarıdır.

Sarı Çay

Yine Çin kökenli olan bu çayın genelde yetiştiği bölge Hunan’dır. Yeşil çaya oldukça benzer bir süreçten geçer ancak kurutulma süresi daha yavaştır. Yapraklar nemli bir şekilde kurumaya bırakılarak, sarı-yeşil bir renk alırlar. Kokusu ve tadı hem yeşil hem beyaz çaydan farklılık gösterir.

Yeşil Çay

Camellia sinensis bitkisinden , Çin’in bilinen en eski çay saklama metodu olan taze yaprakların buharlanarak kurutulması ile elde edilen çay. Elde edilmesinde kullanılan bu yöntem sayesinde minimum oksitlenmeye sebebiyet vererek, yeşil çaya atfedilen “anti-oksidan” özelliğini kazandırır.

Oolong

Üretimi Tang hanedanına dayanan, %50 oksitli bir çaydır. Çinli şair Huang Furen bir şiirinde, Oolong üretim sürecini “en dik yamaçlardaki, en seçkin yapraklar toplanıp, güneş ve sıcak rüzgarların altında kurumaya bırakılmalı” şeklinde anlatır.

Siyah Çay

Kırılıp, hızlıca kurutulan çay yapraklarından oluşan %100 okside çaydır. Koyu rengi ve nispeten sert aromasını oksidasyon süreci verir.  Bildiğimiz siyah çay 🙂

Bitki Çayları / Herbal Çaylar

Camellia sinensis bitkisinden elde edilmeyen, kafeinli içeceklerden ayrılan çaylardır. Kurutulmuş, çiçek, baharatlar ve çeşitli otlardan elde edilir.

 

Çayların Demleme Süreleri ve Sıcaklıkları

Cay Turleri, Demleme Sureleri ve Sicakliklari

 

Beyaz Çay 70°C ‘de 1-2 dakika, sarı çay 73°C ‘de 1-2 dakika, yeşil çay 77°C ‘de 1-2 dakika, Oolong 82°C ‘de 2-3 dakika, siyah çay 99°C ‘de 2-3 dakika, bitki çayları / herbal çaylar 99°C ‘de 3-6 dakika.

 

 

 


Like it? Share with your friends!

0
slania

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir