Afrodizyak Lezzetler…


0

         Tarih boyunca ve neredeyse her coğrafya ve kültürde, bazı yiyecek ve içeceklerin, karşı cinsin ilgi duymasına neden olan hormonların salgılanmasına yardımcı olup, şehveti kamçıladığına inanılmıştır.

Karanlık ve bağnaz ortaçağ Avrupa’sında kilise bedensel zevklere pek sıcak bakmasa da, o dönemin aktarları, soylu ve zenginlere olduğu kadar sıradan halka da bu tarz özel karışımları hazırlamışlar. 1493 – 1541 yılları arasında yaşamış meşhur kimyager Paracelus bile, deve sütü ve boğa kanının televizyondaki reklamda “Aganigi” olarak bahsi geçen aktiviteye büyük faydası olduğundan bahseder. Birçoğunuzun hatırlayacağı gibi ülkemizde bu ifade “fındık”la özdeşleşmiştir.

İslamiyetin hâkim olduğu Ortadoğu’da “40 çeşit” baharatın kullanıldığı macunlar (ki bunlardan en azından biri mesir macunu adıyla günümüze kadar ulaşmıştır) ve kızıştırıcı şerbetler aynı amaçla ve yaygın olarak kullanılır.

Uzakdoğu Asya’sında zencefil baş köşededir, güney Amerika’da ise kakaonun mucizevî faydalarına inanılır.

Aydınlanma çağı olarak anılan, bilim ve araştırmanın ön plana çıktığı dönemlerde bile bu yiyeceklere ilgiyi azaltmamış. 1800’lerin ilk çeyreğinden, 1900’lerin başına kadar süren Viktorya İngiltere’sinde hem geleneksel malzemeler, hem de kolonilerden getirilen “mucize” bitkiler soylusundan sıradan işçisine kadar herkesin ilgisini çekmiş.

Gelin afrodizyak yiyecekler faslında, üzerinden fikir birliğine varılan birkaç “başoyuncuyu” mercek altına alalım.

Zencefil

İsa’dan üçbin yıl öncesinden beri bilinen ve geleneksel Çin tıbbının önde gelen malzemelerinden olan bu kök, Rönesans Avrupa’sında da yaygın olarak kullanılmış. Kanı “ısıttığı ve süratlendirdiğine” inanılan zencefil, bizim kuvvet macunlarının da olmazsa olmazıymış. Mesela günümüzde zencefil, İngiltere’de, enerji verdiğine inanılan Ginger-ale adlı geleneksel bir içkide kullanılıyor.

Çikolata

Bugünkü Meksika sınırları içinde yer alan Azteklerin sıvı olarak içtikleri çikolata (xocoatl), hem dini bir içki, hem de fiziki bir mücadeleden, örneğin savaştan, önce alınan bir enerji arttırıcıymış. İmparator Montezuma’nın çikolatayı altın bir kap içinden günde birkaç kez içtiği söylenir. İspanya adına Meksika’yı fetheden ünlü denizci Hernan Cortes’in bu sihirli içkiyi, daha doğrusu kakao tanelerini, Avrupa’ya gönderdiği rivayet ediliyor. 16. yüzyıldan itibaren çikolata Habsburg’lar başta olmak üzere Avrupa kral sofralarında yerini almış. Ucuzlaması ve halk tarafından tanınması için aradan 2 yüzyıldan fazla bir zaman geçmesi gerekmiş. Çikolatanın bilhassa kadınlar tarafından şehveti andıran bir duygu ile sevildiği, bağlılık yaratığı biliniyor. Son senelerdeki bilimsel çalışmalar, çikolatanın içinde bolca bulunan teodromin ve bir amfetamin olan feniletilaminin melankoliyi bastırdığı, neşe ve iyimserliği arttırarak, bilhassa aşk acılarına çok iyi geldiğini kanıtladı. Çikolatanın, aşkın sembollerinden biri olarak kullanılma sebeplerinin başında da bu özellikler geliyor sanırım.

Kuşkonmaz ve Rezene

Ülkemizde hak ettiği değeri yeni yeni kazanmaya başlayan, ancak vahşi ve doğal bir türü en lezzetli Ege otları arasında yer alan kuşkonmazın cinselliği kamçıladığı yüzyıllardır inanılan bir mittir. En pahalı sebzeler arasında sayılabilecek bu bitki, mevsiminde Avrupa ve Amerika’nın üst düzey restoranlarında mönülerdeki yerini mutlaka alır. Beyaz ve yeşil türleri yaygındır. Genellikle çok az pişirilir, daha ziyade buharda haşlanır. Uçları daha körpe ve lezzetlidir.

Aynı kuşkonmaz gibi rezene de ülkemizde pek kullanılmayan bir ot türüdür. Anasonlu bir tadı vardır. Balık yemekleri ile iyi bir uyum sağlar. Batı Anadolu mutfağında az da olsa kullanılır. Salatası ve sıcak yemekleri yapılır. Afrodizyak özelliğinin yanı sıra, çayının hazımsızlık ve gaz giderici etkisi vardır.

Enginar

          Türk mutfağının kraliçesi enginarın çok etkili bir afrodizyak olduğunu biliyor muydunuz?

Kuzey Avrupa mutfağında kabukları ile birlikte haşlanan bu sebze tek tek, yaprak yaprak soyulur ve sosa batırılarak yenir. Sıcak yemekleri yapılsa da bizim mutfağımızın “başyapıtlarından” biri şüphesiz zeytinyağlısıdır. Ege bölgesinde çok küçük ve körpeleri daha popülerdir. Genelde şarapla iyi bir uyum sağlamadığına inanılmışsa da, artık enginarın haşlama suyuna, limon suyu ve tuz ekleyerek ağzınızda normalde meydana gelebilecek lezzet kaosunu nötralize ederek, yanında düşük yoğunluktaki şarabınızı keyifle yudumlayabilirsiniz diyor uzmanlar.

Kereviz ve Şampanya

          “Eğer kadınlar kerevizin erkekler üzerindeki etkilerini bilseler idi, hiç şüphesiz Roma’ya gitmek gerekse giderlerdi.”

Roma’nın kerevizi meşhur mu bilmiyorum ama bu sözleri söyleyen, 15. Luis’in metresi  Madam de Pompadour’un, Fransız sarayındaki şöhreti her türlü şüphenin üzerinde. Afrodizyak içkiler konusunda listenin en üstünde yer alan şampanyayı çok seven Madam’ın göğüslerinin “Coupe” olarak anılan geniş şampanya bardakları tasarlanırken “kalıp” olarak kullanıldığı söylenir. Yani Madam kereviz konusunda öyle diyorsa öyledir, o kadar!

Istakoz

 

Deniz canlılarının en nadir ve pahalılarından olan istakozun, konumuzun “Ordinaryüs profesörü” olarak kabul edilen Kazanova’nın en sevdiği yiyecek olduğu biliniyor. Kazanova’ya ıstakozun bu özelliklerini ise, 20 yaşında iken aşık olduğu zengin ve evli bir kadın olan Donna Lucrezia’nın öğrettiği söyleniyor. Her halukarda iri bir ıstakoz ve pahalı bir şampanyanın süslediği bir masaya kim karşı koyabilir ki zaten?

Havyar ve Votka

 

Görüyorsunuz kereviz bir tarafa afrodizyak yiyeceklerin neredeyse tamamı nadir ve en pahalılar arasında, daha mütevazı gelirlilerin bol bol kereviz yemek dışında bir şansları yok gibi!

Şaka bir yana her türlü yumurtada (kuş, balık) bol bol bulunan fosforun bilimsel olarak kanıtlanmış bir afrodizyak olduğu bilinen bir gerçek.

Ne yazık ki havyar, genellikle bol miktarda votka eşliğinde yeniliyor. En azından ölçülü olarak içilen alkolün afrodizyak özellikleri olduğu, çekingenliği azalttığı, gerginliği ortadan kaldırdığı bilinir.

Ancak Shakespeare’in Macbeth’de dediği gibi: “Alkol isteği arttırır ama performansı düşürür” uyarısını da kulak arkası etmemek gerekir.

Şeftali

Fransız kral sofralarında “Venüs’ün göğüsleri” olarak anılan bu meyve aslında Ortadoğu kökenli. Çin’de gençliğin ve ölümsüzlüğün sembolü kabul ediliyor. Güney İspanya’da evlenmek isteyen genç kızlar eteklerinin altına şeftali çiçekleri iğneliyorlar, bunun hem hayallerindeki erkeği bulmalarına, hem de sağlıklı çocuklar doğuracaklarına yarayacağına inanıyorlar.

Gelmiş geçmiş en büyük şeflerden biri sayılan meşhur aşçı Auguste Escoffier’in 1892’de Londra Savoy Hoteli’nin mutfaklarını idare ederken opera sanatçısı Nelly Melba’ya, bugün bir klasik haline gelmiş Pêche Melba’yı atfetmiş olması boşuna değil. Bu vesile ile, çileğin de bir afrodizyak yiyecek olarak kabul edildiğini ekleyelim. Hele ki, günümüzde çokça kullanılan çikolataya bandırılmış haliyle.

 

İstiridye

          Japon mutfağında istiridye kadını temsil eder. Yunan mitolojisinde Afrodit bir istiridyede doğar (her ne kadar tablolarda daha biçimli bir kabul olan deniztarağı kullanılsa da).

Hint Budizm’inde istiridye (Yoni) hayatın başlangıcı olarak kabul edilir. İstiridye, bilhassa çiğ olarak, hiç şüphesiz en yaygın afrodizyakların arasında yerini alır.

Vanilya

          Karşımıza bir kez daha Hernan Cortes çıkıyor. Onaltıncı yüzyılda Meksika’yı işgal ettiği dönemde “vainilla” adını verdiği, bu bir tür orkide çiçeğinin faydalarına öylesine inanmış ki İspanya’ya gemiler dolusu altın ve gümüşün yanı sıra vanilya da göndermiş. Bilhassa kadınlar vanilyanın tadına öylesine tutkunlar ki, neredeyse pastacılıkta kullanılan en önemli tatlandırıcı durumunda vanilya.

Mutfağın en önemli afrodizyaklarını şöyle bir hatırladıktan sonra yazımı Hintlilerin meşhur Kama Sutra’sında bir alıntı/öneri ile bitireyim: “Sevgilinizle beraberken asla karnınızı tıka basa doldurmayın!” 🙂


Like it? Share with your friends!

0
Özlem

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir