Moda’da Muhaf Bir Mekan


0

Muaf ; Bağışlanmış, affedilmiş, ayrı tutulmuş, yükümsüz, ayrıcalık tanınmış, özgür, serbest gibi anlamlara gelmekteymiş.

Moda da ki Muaf’a gitmeden önce bu kelimeyi sadece üniversite yıllarından kalan ”dersten muaf” olarak bilirdim sadece.

Gittiğim yerlerin adları her zaman ilgimi çekmiştir. Bence mekanların isimleri de insan isimleri gibi kişinin ,mekanın karakterini oluşturmaktadır.

Ali usta dondurmacısını bu yüzden sevmiyor olabilirim

Bir kişinin adı veya mekanın ismi farklıysa daha bir incelerim karakterini, bakışlarını, kokusunu…

Belki de bir hastalık şeklidir ama çoğu zaman örtüşür karakter ile isim.

Mesela  Simon Bolivar diye bir mekan olsa işleten kişinin ilk favorilerine bakar sonrada özgür ve sıkı bir adam olup olmadığını anlamaya çalışırım.

Bir benzerlik yoksa özenti sıfatını anında yapıştırırım . Kötü bir özellik  bu, çok düşmanınız oluyor tavsiye etmem.

Sonra da dekoru çok önemlidir bir mekanın…  Samimi olup olmadığı, sonradan görüp görmediği.

Monaco prensi değilim ; ama Yer bistro ise ahşap olması , bordo ve kahverengi renklerin  olması çok önemlidir benim için.

Mesela North Shields denen yerin dekoru beni benden alır tek başıma saatlerce zaman geçirebilirim ta ki yanıma sonradan görme, kısa cümlelerle kendini ifade edemeyen bir çift gelene kadar.

TRT’nin posbıyık olmadan önce Pazar günleri Western filmleri olurdu hala varsa bile  kırmızı suratlılar olmadığı için açmıyorum artık.

Ne güzel adamlardı girerlerdi şu güzelim ahşap kapıdan, otururlardı barda, sadece bakış selam sonrasında ise konuşmadan içerlerdi .

Kavga bile etseler çok konuşmazlardı şişeler havada uçardı : ) Alaca karanlık düellosu yapsak diyorum bazen Kadıköy barlar sokağında kazanana sabaha kadar viski serbest olsa

Moda da ki barları, meyhaneleri, kahvaltı ve lezzetli mekanlarını hemen hemen hepsini bilirim.

Ama burası son zamanlarda bana bir başka özel gelmektedir.

Birçok sebep var bunu için ;

Örneğin; Bahçesi Moda’nın tam ortasında tek başınıza bile gelip gerçekten sert bir kahve içebilirsiniz .

Ahşap masaları, eski tarz sandalyeleri ve koltukları servis şekli ve güler yüzlü samimi çalışanları …

Gelenler o kadar sahiplenmiştir ki burayı çalışan, müşteri kavramları iç içe girmiştir.

Benim birçok ön yargımı da kırmıştır burası .

Mesela ; Yıllardır bir mekanın uzman olduğu  bir yemek veya içecek her ne ise sadece o işi yapması gerekliliğini savunmuşumdur.

Yani bir mekanda köfte, pizza, balık ve sulu yemek bir arada ise menü de hiçbir hayır gelmez derdim.

Burası o kadar başarılı ki lezzet konusunda birçok alakasız yemek belki de uzman denen birçok yerden çok daha lezzetli.

Kuru fasulye de var brokoli çorbası da var Et tavuk sebze ne isterseniz en iyisi var.

Çalışanların her biri gönül vermiş buraya öyle magazin dergilerinde çıkan meşhur ile başlayan mekanların içten pazarlıklı ve ezbere dayanan sunumlarından sonra buradaki arkadaşlar (bence burada arkadaş kelimesi çok önemli) anı yaşıyor ve kendini rahat ve iyi hissetmeni sağlıyor.

Ufacık bir ayrıntı servisi alırken seninle aynı izaha gelmesi, çömelmesi bunun en büyük göstergesidir.

Bakın çok basit bir örnek ; yan masadaki yakışıklı çocuk  güzel kız ile ilk buluşmasına müteakip bir şişe şarap ve keyif tabağı söyler.

(Bu arada şarapları Bozcaada şarabı olan Corvus firmasının Karga markasıdır bardakları ise diğer yerler göre oldukça muaftır)

Gelen keyif tabağı, ya da her ne ise libido tabağı deyin (mutluluk libidosundan bahsediyorum yemek yemek esnasında damağa vurduğunda olur 🙂 ) bildiğiniz gerçek bir ağaç kütüğünün üzerinde gelmektedir (bilumum peynir çeşidi ve az yerde koyu rengine rastlanan kuru et ile birlikte)

Ağaçların  kesimi vs konu değilse durum iyi güzel ama içeriğini bilmiyorum öğreneceğim.

Ben hayatımda ilk defa bir mekanda makarna yedim. Bir çok antonya kaskas makarnacıda bir dünya salak saçma para verdiğiniz ökkeş tabaklarda ufacık gelen huysuz virjin şapkası kılığında süslenmiş  makarnalardan değildi .Hani şu İtalyan filmlerinde (daha çok Napoli diyelim Roma değil) çukur tabakta bolca kıymalı ve kıpkırmızı domates soslu(salçalı değil) olur ya işte onlarda . uzun zamandır karşımdakini bu kadar göremediğim bir an olmamıştı . Konu; ince uzun makarna, soslu kıyma ve benim çenemden akan domatesler olmuştu.

Sonra güney Amerikalı değiliz biz diyen kızların yedikleri salataları gördüm ben et oburdum sadece bakıştık , ufak bir kesik ama o tabaklara gayet başarılı ve bol malzemeli görünüyordu.

Aradan geçti 2-3 gün tabi bunlar maaşın ilk günler  yalnız burada bir şeye dikkat çekmek isterim fiyat performans açısından uzun zamandır gittiğim en başarılı mekandır Muaf.

Makarnanın tabağı yanlış hatırlamıyorsam 12 TL, salatalar 8- 14 TL şarap kadehi 10 TL , Hamburger Mönü 14 TL (anne patates kızartması ile birlikte eski günlere yolculuk garanti J)

ve gel gelelim soslara …

3,5,8,12 M her ne ise  metro makro vs girip hani hep yakınından baktığınız arkasını okuduğunuz ama fiyatı algılandıkça ve  kasaya yaklaştıkça alakasız bir yerler bıraktığınız enteresan soslar vardır ya hepsi orada mevcuttur taneli hardal mesela günün gerginliği üzerine mükemmel gider J

Tek başına çok gelen vardır buraya yazan çizen okuyan tadan belli ki güzel sevişen insanlardır mutlu insanlardır bunlar özünde.

Said Faik burada olsa idi iyi hikayeler çıkarırdı bence.

Ah şu yemekten önce hiç mi hiç olmayan iştahımızı açmak içinJ  gelen kurutulmuş domates  ve salçalı gelen zeytinyağının içerisinde bir de sarımsak olsaydı…

Yok efendim hava soğuk üşürüm üşütürüm demeye son !!! J

Uzay üstü köşesinde ( mekanın havasıyla çelişmesine rağmen mantık yok mu şu ah mantık ) insanların büzüşmüş koşuşmasını yaşasın kötülük diyerek izleyebiliyorsunuz.

Ne zaman gitsem herkes mi bugün çorba ne var diye sorar arkadaş. Bir ikisine şahit oldum müthiş malzemeli sebze çorbaları sağlık sıhhat ince bel içeriyor.

Go vegannnn !!!

Mantarlı ve jambonlu Muaf Burgeri deneyerek ‘’Yavvv ben bu insanları anlamıyorum arkadaş’’ muhabbetini birlikte yaparız isterseniz.

Eski bir Fransız filminde bir sahne vardı. hangi film olduğunu hatırlamıyorum . ‘’Mönüye bakmadan sipariş veren gerçek bir Fransız’’ cümlesi beni hep düşündürmüştü.

Kişilik ve karakter ile alakalı bir durumu mudur bilemiyorum; ama yan masadaki buraya ilk defa gelen çifti Fransa’ya almayacakları kesin .

Biz kalkarken söyleyebildiler bütün mekan şampanya patlattı çalışanlar yerde yuvarlandı mekan sirke döndü J

Yemek yeme hayali bu, yok öyle bir şey acı hardal getirin J (bu arada hardal taneleri eski zamanlarda ilaç olarak kullanılırmış burnuna çekerlermiş grip olan insanlar var mı çekebilen yiğitJ )

İnsanoğlu pis bir ırk bunda hemfikir miyiz?

Hani güçlünün güçsüze karşı yaptırım gücünün olduğu; adaletsiz, eşitsiz olunduğu durumlarda şikayet eden; ama güçlendiğinde kendi de farkında olmadan aynı şeyleri yapan adaletsiz insanlar vardır genelde hayatımızda …

Ruh hastası bir psikoloji; ama burada bu insanlardan yokmuş gibi geliyor bana . Dogville diye bir film vardı tiyatro alanı bir dünya ve üzerinde iyi kötü tartışılır farklı insanlar vardı burası bana öyle geliyor işte  .

Biri kedileri seviyor, biri kadının göz bebeklerine bakıp içine giriyor, biri mest olmuş yemeğin tadını çıkarıyor biri alternatif dergilere bakıp yaşam amacını sorguluyor, birileri kitap okuyor ve tartışıyor …

Burası benim , moda çay bahçesinin iğrenç çay bardaklarından sonra terk ettiğim son dönemlerim deki sığınağım huzur bulduğum yer .

Bu arada birileri ne olur Büyük moda çay bahçesinin neye benzediği belli olmayan çay bardağı modellerini imha etsin !!!

Moda Muhaf ta kahvaltı keyfi mi dediniz ? Ege’li veya Ege de değilseniz daha güzelini ben yapamadım İstanbul’da .

Anadolu Hisarındaki kaleyi bilirdim ama Moda Muaf bir numara .zeytinleri peynirleri hele omleti şahane.

Paris’te bir cafe de kahvaltı yaparsınız. Hani omlet katlanır; ama bozulmaz sarısı pişmişti ama kurumamıştır. İşte öyle bir şey  J

Soğanlı peynirli omleti tadın s. edin kokusunu ıvırını zıvırını tadın karemelize tadını tadın.

Kahvaltıda herkes herkesi kazıklamaya bakıyor; Sakın korkmayın burası öyle değil inanın bana  ne istiyorsanız onun en lezzetlisini yiyorsunuz.

Son dönem popüler olan burjuvazi eğlencesi açık mönü vs yok ona göre muafsınız ne isterseniz o

Moda yollarında görüşmek üzere… Belki de karganın tuvalet sırasında kim bilir  🙂

Moda Muaf İletişim Bilgileri ;

Adres: Caferağa Mh. Ferit Tek Sk. No:60 A

34710 Moda, Istanbul, Turkey

Telefon:0216 345 94 94

moda muaf bistro (7)

 

moda muaf bistro (6)

 

 

moda muaf bistro (5)

 

 

 

moda muaf bistro (4)

 

 

moda muaf bistro (3)

 

 

moda muaf bistro (2)

 

 

 

 

 

 


Like it? Share with your friends!

0
Oben

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kalemine Sağlık Arkadaşım.Bu kadar güzel bir anlatım,Yorum,Tespit hiç bir reklam aracıyla yapılamazdı inan.Katılıyor,Paylaşıyorum.MUAF’ta buluşsun herkes diyorum:))