Lezzetli Pizzanın Adresi :Pizzeria Trio


0

İstanbul’un en iyi pizzası nerde yenir ? Sorusunun cevabı birçok pizza severe göre değişmekle birlikte, benim için en lezzetli pizza restaurantı  Beyoğlundaki  Pizzeria Trio’dur.

Bir pizza restaurantında  olması gereken tüm özellikler Pizzeria Trio’da mevcuttur .

Pizzeria Trio

Her şeyden önce girdiğinizde  sevimli ve doğal bir yer ile karşılaşıyorsunuz .Kırmızı beyaz masa örtüleri, ufak masalar, sıcak bir ortam, samimi bir servis…

Hani şu Güney İtalya’da geçen film sahneleri olur ya  raflarda orijinal zeytin yağlar, ortada volkanik büyük bir fırın, ahşap bir dekor  ve diyalog halinde ki aşçılar, garsonlar …

Bu arada dediklerine göre volkanik fırını,  kendileri İtalya’dan getirmişler.

Yabancı basının bile dikkatini çeken bu yer görülmeye değer.

pizzeria-trio

İçeriye girer girmez sizi ele geçiren  hamurun kokusu, nasıl bir pizzanın olduğunu önceden tahmin etmenizi sağlıyor.

Servis hariç her şey yavaş hareket ediyor Pizzeria Trio ‘da 

Müşterilerin  bir çoğu yabancı olup, bağırmadan konuşulan ve daha çok pizzalara ve lezzetli şaraplara konsantre olunan bir mekan Pizzeria Trio.

Beyoğlu kalabalığından kurtulup İtalyanların ‘’Citta Slow’’ dedikleri sakin şehir terimine uygun bir mekan burası .

Acelesi olmayan insanların pizzanın ve şarabını tadını çıkarmak için toplandıkları bir yer gibi.

Şarap çeşitliliği açısından da önemli bir mekan burası . Lezzetli pizzalar ile birlikte özellikle Avrupa’nın farklı bölgelerinde ki üzümlerin tadına bakabilirsiniz.

Lezzetli bir pizzanın en büyük özelliği olan makul  ince ve gevrek  hamur (lahmacun ile karıştırılıyor birçok yerde) bol ve lezzetli bir malzeme ile birleşince, hele üzerine acılı sızma zeytinyağı ve çekilmiş karabiber ile birlikte sizi Napoli’nin arka sokaklarına anlıkta olsa götürebiliyor .

Pizzeria Trio pizzaları

Mozzarella peynirinin farkını ve ne kadar önem arz ettiğini Pizzeria Trio’da anlayabiliyorsunuz.

Cam tabakta değil de tahta serviste sunulması ve bir çok işi bilenin ellerini kullanarak bu pizzalarını yemesi,  buranın ne kadar orijinal bir mekan olduğunu gösteriyor.

Romantik bir mekana gidip, lezzetli şaraplar arasında gerçek pizzaların tadına bakmak istiyorsanız Pizzeria Trio iyi bir alternatif olabilir.

Bu arada karnınız toksa ve Beyoğlunda sakin ve lezzetli bir mekana gitmek isterseniz de cam kenarına oturup  gerçek  espresso ile birlikte  nefis suflenin de tadına bakabilirsiniz naçizane.

Pizzeria Trio’nun fiyatları , ne çok ucuz  ne de çok pahalı  ;güzel olan tarafı  iki kişinin bir pizzayı bölüşecek kadar da büyük porsiyonları.

 

Pizzeria Trio Pizza  mönüsü

Pizzeria Trio pizza menü

http://www.pizzeriatrio.com/images/pizza.pdf

Pizzeria Trio Tatlı  mönüsü

http://www.pizzeriatrio.com/images/tatli.pdf

 

İyi bir pizza nasıl olmalıdır ?

Görüntüye bakılır. İyi bir pizza iyi görünmeli, çok iyi bir pizza ise çok iyi görünmelidir. Aslında masanıza gelen pizza yan masadakilerin iştahını kabartabiliyor ise pizzanın görüntüsü iyi demektir. Ama detayını bilmek isterseniz, malzemelerin görüntüsü, pizzaya eşit dağılmış olması, hamurun kızarmışlık derecesi, peynirin görüntüsü de önemlidir.

Az da olsa yağını bırakmış olması ama yağ içinde yüzüyor olmaması, peynirin erimiş ve hamurun üzerini kaplamış olması, hafif kızarmış olması ama yanmamış olması gibi durumlar pizzanın iyi olduğunu, aksi takdirde kötü olduğunu gösterir.

 

İyi bir pizzada peynirin önemi

Pizza peyniri önemlidir.   Pizza dükkanları farklı farklı peynirler kullanabilirler. Bazı pizzacılar mozzarella kullanırken, Amerika’da bazı pizzacılar provolone peyniri, Türkiye’de bazı pizzacılar ise kaşar peyniri kullanır, bazıları da birkaç çeşit peyniri karıştırarak kendi peynir karışımlarını oluştururlar.

Birçok pizza dükkanı için peynir, pizzayı pizza yapan en önemli unsurdur; çektikçe uzayan, ama çok sakızlanmayan, yemeğe doyamadığımız malzeme. Farklı pizzacılar farklı miktarlarda kullansa da, pizzanın peyniri ne aşırı fazla olmalı ne de seyrek, hamurun tamamını kaplayacak şekilde, iyice erimiş, hafif kızarmış ancak kesinlikle yanmamış, hafif yağını bırakan ama kesinlikle yağ içerisinde yüzmeyen peynir olmalı iyi pizzanın üzerinde.

 İyi bir pizzada  hamurun önemi

Hamur kalitesine bakılır. Pizza değerlendirmesi yapılırken final faktör hamurdur. Mükemmel pizza hamuru mükemmel aromalar dolu ve lezzetli olmalı, dışı güzelce kızarmış, içi ise güzelce pişmiş, yumuşak ve rahat olmalıdır. Pizzanın hamurunda kullanılan malzemeler(özellikle unun çeşidi ve gluten miktarı), mayalandırma şekli ve zamanı, hamuru açma şekli gibi birçok etken hamurun kıvamını, pişmesini ve sonuç olarak pizzanızın lezzetini etkileyecektir. Son olarak değerlendirmenizi yaparken pizzanın hem üstünün hem de tabanının homojen bir şekilde iyi pişmiş olması gerekir

 Pizzeria TrioAdresi

Sıraselviler Caddesi, Billurcu sok no:5

 

 Pizzeria Trio İletişim

0212-252 44 44

http://www.pizzeriatrio.com/index.html

Pizzeria Trio (1) Pizzeria Trio (2) Pizzeria Trio (3) Pizzeria Trio (4) Pizzeria Trio (5)

 


Like it? Share with your friends!

0
Oben

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir