En Özel Meyhaneler


0

Safa Meyhanesi

140 yıllık Bir Osmanlı meyhanesidir Safa… Gürültüden uzak , insanların karşısındakini duyabilmek için bağırmak zorunda kalmadığı karakteri olan bir meyhane… Cerrahpaşa’dan Yedikule istikametine giderken yolun sol tarafında görürsünüz kendilerini . Dikkatinizi ilk çeken görüntü perdelerin aheste duruşu ve gösterişli kapısıdır. İçeri girdiğinizde çok uzun yıllardır burada çalışan şef garson benim için de çok önemli olan güler bir yüzle birlikte hoşgeldiniz diyerek müsait yere havale eder sizi. Hava güzelse ve arzu ederseniz arka tarafındaki sevimli bahçesinde de oturabilirsiniz. Meyhane adabıyla edeplenenlerin çok iyi bildiği bir meyhanedir Safa.Duvardaki Kulüp rakısıyla ilgili yazıyı okuduktan sonra sofra alemine bakışınız değişebilir. içerideki büyülü hava sizi tarihin derinliklerine alıp götürür . Burada huzur ve muhabbet vardır. Mutfakların kralı olan Ermeni mutfağının güzel mezelerini afiyetle yersiniz .Raflardaki Kulüp rakının ezici üstünlüğü ile birlikte etrafa tekrardan seyre dalar , duvardaki tablolar ve tam ortadan sarkan gösterişli avizesiyle birlikte kafanızdaki kurmak istediğiniz alemlere ve sohbetlere Türk Müziği nağmeleri ile eşlik edersiniz. Bu nezih ortamda istediğiniz mezeyi yemekle birlikte özellikle Arnavut ciğeri yemenizi tavsiye ederim .

 

Despina’nın Meyhanesi

Rum güzeli Madam Despina … ve Tanrı kadını yaratmış , sonrası da gelmemiş derdi buraya gelen Paşalar.Sen dışarıda pasa bende burada pasa diyerek o dönemdeki Paşalara posta koyan tek kadınmış.1946 kuruluş tarihli bu meyhane İstanbul’un en eski meyhanelerinden biridir. Feriköydeki bu mekanın özelliği , 2006 yılında 87 yaşında ölen Madam Despina’dan sonra hiçbir şekilde değiştirilmeyişi kendi gibi oluşudur. Meyhane geleneğini layıkıyla sürdüren bu yerde istediğiniz mezeleri yemenizle birlikte yapılma aşaması mükemmel zor olan Topik mezesi tavsiye olarak sunulur.. Tabiki altınbaş ile birlikte.

Kur masayı Madam Despina
Kirli beyaz muşamba örtüleri ser
Çek sediri asmanın altına
Yanında bir ince Müzeyyen Abla
Yine mi güzeliz yine mi çiçek
Hamdolsun Taze mi bitti topik
Canın sağ olsun
Amanın yine mi güzeliz yine mi çiçek
Hamdolsun
Altınbaş kadehe yağ gibi dolsun…

Kör Agopun Yeri

Kumkapı`nın ünlü meyhanelerinden biridir `Kör Agop`. O dönemdeki hanımların gidebildiği ender bir mekanmış. Dükkanının ismini ise Agop İnciyan`nın bir gözünün kör olmasından dolayı “Kör Agop” olarak koymuşlar. Kör Agop balık çorbasının ve soğuk mezelerin üstadı dır. Servis deyince Rumlar, meze deyince Ermeniler… Her ikiside olunca bir mekanda deymeyin keyfinize. Rakıyla birlikte çok az yerde yiyebileceğiniz akciğer yahnisi tavsiye edilir.

Yakup 2

Haydi Beyler yay vaziyetleri…. Beyoğlunun klasikleşmiş meyhanesidir Yakup . Mezeleri o kadar lezzetli mekanın havası o kadar farklıdır ki hafta içi bile önceden yer ayırmak durumunda kalırsınız .Sanatçılar ve edebiyatçıların müdavi olan bu güzide mekanda midenizin ziyafeti için çiroz salatası mutlaka yenmelidir. Arzu ederseniz kapı önündeki küçük bahçede de oturup etrafı izleybilirsiniz.

İsmet Baba

1951 yılından beri Kuzguncukta olan mekanın en önemli özelliği manzarası .Özellikle cam kenarında yer bulduğunuzda köprü manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Can baba’da (Yücel) buranın müdavimlerindenmiş. Fava mezesini yerken parmaklarınıza dikkat edin 🙂

 

 


Like it? Share with your friends!

0
Oben

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gar meyhanesiyle birlikte bu beşli gerçekten gidilmesi gereken yerler. Moda meyhanesini de tavsiye ederim küçük ama hoş bir yer.

  2. Aynen katılıyorum.
    Moda meyhanesi sadece meze verme özelliği ve nostaljik haliyle sokak üzeri gidilecek meyhanelerin başında geliyor.
    Çok ta güzel Türk sanat müziği çalıyor.Sevenlere duyurulur.