Moda’da Taze Kahve Var !


0

Uzun zamandır bir mekanı yazasım yoktu. Bunun kendimce bir çok nedeni olmak ile birlikte; en önemli nedenleri arasında her mekanın aynı tarz olması ve bu mekanlarla ilgili yazılan yazıların hemen hemen aynı olması.

Nerede ne yenir ? Nerede ne içilir ? Gibi soruların cılkının çıktığını düşünmekteyim. Herkes herşeyi yazıyor, herkes te herşeyi anlamsızca okuyor.

Yazılan yazılar, başlıklar, hatta yemekler bile birbirlerinin aynısı .

Parası olup, biraz yurtdışı gören ve blogerlardan biraz daha uyanık olan mekan sahipleri ise bu işe çoktan uyanmış durumda. Elinde telefon olup, yediği yemeklerin fotoğrafını çeken herkes biraz gurme oluyor.

Popüler mekanların davet ettiği, buraları abartarak yazan siteler iyi para kazanıyor. İş tamamen ticarete dönmüş durumda. Al takke ver külah .

Bir dönem karakter sahibi mekanlar vardı …

Sahipleri karakterli, yaptıkları işler karakterli, çaldıkları müzik karakterliydi. Sonra ne mi oldu ?

Bu adamlar o kadar karakterliydiler ki battılar.İçten pazarlıklı, sulu adamlar değildi sizin anlayacağınız. Bir de işin hamurunu bilirlerdi bunlar.

Lezzetli yemek mi yapıyor ? Evinde de kendi ekmeğini yapmasını bilirdi.

Kahvesi mi iyi ? Sumatra kahve getirip evinde çeken adamlardı.

Sonra ne oldu ? Sermaye sahipleri cingöz abiler, yırtık ablalar; bu mekanların dekorasyonundan tutunda yemek tariflerine kadar bu abilerden çaldılar. Marjinal, orijinal,organik, doğal adına ne derseniz bu mekanlar moda oldu. Adı üzerinde sadece moda. İşin şekli oranın ürettiği, yarattığı herhangi bir şeyden çıkıp oraya ait olma durumuna dönüştü.

Cihangir de başlayan bu akım, Asmalımescit ve son olarak Moda’da devam etmektedir.

Bu kültür o kadar enteresan bir noktaya getirdi ki işi,evlerin kirasına kadar arttırdı. Yaşasın Zeplin yaşasın Ayı !

Chet Faker’ın sakalına kurban başlayan Hipster kültürü çekirdek kahveyi girişe koyan karaktersiz kahvecilerle, tütsülenmiş kuru et diye salak saçma şeyler satan mekanlarla devam etti.

Sonu nereye gider bilmiyorum ama;’’ Evrenin ve salaklığın sonu yoktur’’ diye boşuna laf etmemiş Albert Einstein.

Benzeri yazılar yazmadım mı ? Yazdım, lakin yazdığım mekanlar sonuna kadar karakterli mekanlardı.

Kendimin, popüler mekanlar olduğu için gitmediğim mekanlardı. Farklı bir tarafı vardır. Adamın muhabbeti güzeldi, belki nev-i şahsına münhasır bir yemeği veya içkisi vardı. Ya da çok küçük bir mekandı ama kimsenin çalmadığı’’ fado’’ çalıyordu.

Patlıcanı kendi elinde közlüyordu. Tarator yapıyordu veya Abdülhamit yumurtası… Ne bilim işte ona özeldi.

Yemek mekanları ile ilgili yazı yazan kaç kişi gerçek taratorun ne olduğunu biliyor ? Ya da avuç dolusu hesap ödeyip, yediği lakerdanın aslında torik değil de palamut olduğunu. Salaş, entelektüel görünen arkadaşlarının gittiği, tarzı, dekorasyonu Paris deki kahvecileri aratmayan 7 Tl ye satılan kahvesinin bayat olduğunu koklayarak anlayabiliyor mu acaba ?

Yaşasın hipster modası desene !!!

Neyse sözün özü şudur; böyle mekanları yazmayacağım, yazanları da hiçbir zaman ciddiye almayacağım . Gerçi bunlardan size ne !

Yazmazsan yazma, kardeşim gitmezsen gitme desenize !

Ben esasında uzun süredir aradığım ama bulamadığım bir mekanı daha buldum. Bunu yazacaktım ama dolmuşum işte biraz, konuşur gibi yazmaya başladım yine.

İşte bu yüzden popüler olmadık, fanzin kıvamında kaldık ve içsel çatıştık.

Bulduğum yerin öyle post modern islami alternatif tadı falan yok, Küba başlığı altında Amerikancı bakışları falanda yok. Popüler olduğu için çığlık çığlığa insan güruhu falan hiç yok.

Gayet sakin, gayet basit , gayet güler yüz, güzel muhabbet, gayet güzel bahçe ve dolu kütüphane.

‘’Şehirde taze kahve var ‘’ sloganı ile ortaya çıkan Cherrybean caffees Moda. Diğer şubesi de Galata da imiş. Onu bilmiyorum . Ama moda şubesine bir gidin bahçe kavramının doğalını görün, Amerikano’nun en iyisini, tazesini için.

Benim bir takıntım vardır. Kahve içtiğim yerde cafede vs adına ne derseniz deyim ufakta olsa mutlaka kütüphane olmalıdır ve güzel müzik çalmalıdır. Aynı tarz olmayan müzikten bahsediyorum. Yani var ya şimdi mekanlar ; baba meyhane açmış, söz de Rum meyhanesi, almış bir tane CD sabahtan akşama kadar dönüyorda çalıyor, çalıyorda dönüyor. Sorsan ”Yasu” ne demek onu bilmez.

Cherrybean caffees Moda, sabah erken giderseniz farklı, akşam farklı , dolunay da bile farklı çalıyor arkadaş !

Çalışanlarının güler yüzü, hoş ve bilgili muhabbetlerinin de tadına doyulmuyor.

Yani en az senin kadar zevk sahibi insanlar olacak ki burada aynı dili konuşa bilesin . Ben ne zaman gitsem, çıkasım gelmiyor buradan, dışarıdan ufak gibi görünse de girin içeriyi gezin , arka bahçesi keşfedilmedi henüz gidin oturun sıfırlayın beyinciğinizi.

Güzel müzik dinleyin, Orhan Kural’ın gezi kitapları var onları okuyun ufkunuz genişlesin 🙂 adam gıcık ama kitapları sürükleyici muhabbeti yapın 🙂

Moda Cherrybean caffees ‘de ‘‘babamın reçelleri” adı altında hemen kasanın yanında, puantiyeli elbisesiyle beğenilerinize sunulan ev yapımı reçellerden deneyin derim.

Gökçeada usulü, Sakızlı tarçınlı ayva reçeli ve vanilyalı tarçınlı portakal reçellerinin tadından yenmiyor benden söylemesi 🙂

http://www.babaminrecelleri.com/

 

babamın reçelleri (1) babamın reçelleri (8)

Kütüphaneyi keşfedin hatta isteyin getireceğim deyim alın götürün aklınız kalmasın. Kahve kitap ve müzik üçlüsü çektirin duygularınıza kanmayın artık post modern helal eğlence mekanlarına 🙂

Moda’da Taze Kahve Var …  Cherrybean caffees !

http://www.cherrybeancoffees.com/

 

Cherrybean coffees Moda (1) Cherrybean coffees Moda (2) Cherrybean coffees Moda (3) Cherrybean coffees Moda (4)


Like it? Share with your friends!

0
Oben

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir