Newyork Cafe – Budapeşte Gezi Yazısı & Rehberi


0

Bahsedeceğimiz mekan sadece bir kafe değil, Budapeşte ve ulusal literatürü açısından aynı zamanda bir anıt niteliğinde. Şimdiki adı ile Boscolo Budabest Otelinin altında bulunan bu kafe, 1. Dünya Savaşının sonunda ilk el değiştirmesini gerçekleştirsede 1894 ten bu yana varlığını devam ettirmekte. Bana göre Budapeşte gezinizin olmazsa olmazı. Kışın giderseniz Budapeşte’nin soğuk ve romantik sokakları arasında melankolik bir yürüyüşün son durağı olmaya aday en güzel yer burasıdır diyebiliriz. Nehrin kenarında çektiğiniz fotoğrafları şarap ve tatlı eşliğinde kontrol etmek sizin gibi gezginlerle sohbete dalmanın tadını çıkarmak için biçilmiş kaftan bu mekan.

Duvarlarındaki resimler ve kabartmalardan gözlerini alamayacağınız gibi; bir gözünüz de durmadan kapıda olacaktir. Bu güzel mekanın insanda uyandırdığı en garip his zamansızlık. İçinizde her an içeri fötr şapkası ve uzun mantosu, yanında hafif meşrep sevgilisi  ile bir Amerikan ajanı yada at arabası kapıda duran peruklu bir Macar asilzadesi içeri girecek gibi bir his uyandırır. Burada mekan çok güzel olsada serviste beklentinizi düşük tutmanızda yarar var. Ama keyfinizi hiç birşeyin kaçırmasına izin vermeyin siz oraya servisi için değil tarihi ve hissettirdikleri için gideceksiniz.

Kısa bir yol tarifi yapalım adettendir. Bulunduğunuz noktadan Boscolo Oteli sorun size tarif edeceklerdir. Kaybolmaktan korkmayın, unutmayın bir şehir kaybolarak keşfedilir.

Hatırla tatlı denenecek, şarap içilecek. ( Ben mahsenleri gezmedim ama cafede karşılaştığım bir dostun dediğine göre şarabı oralardan daha kaliteliymiş bilginize. )

 


Like it? Share with your friends!

0
Umut

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Budapesteye nisan icin gittik. Budapestede tavsiye uzerine tum organizayonu yaban turk rehberlik sirketiyle beraber sarap mahzenlerinide ziyaret ettik. Saraplar hem kaliteli hemde ucuz. Nisan yemegini estergon yakinlarinda bir sarap mahzeninde verdik. Unutulmayacak anilarla geri donduk. Macar saraplariyla beraber macar gulas corbasinida gitmisken mutlaka deneyin. Arti olarak size hepsi icinde menuleri sunmaktalar orgnaizasyonlar icin ideal fikrindeyim. Hatta macar folk dans gosterilerinide secme firsatiniz var.