THE SPONGE BOB SQUARE PANTS MOVIE – SÜNGER BOB KARE PANTOLON


0

Aslında böyle bir yazı yazmak aklımda yoktu ama biraz önce Sünger Bob’un çizgi dizisini izlerken geçmişten günümüze çizdi dizi ve çizgi filmlerin nasılda gelişip değiştikleri aklıma geldi. Özellikle son yıllarda Amerika’nın çizgi filmlerini siyasi amaçlar uğruna kullanmaya başlamasıyla birlikte o ufak beyinlerde yavaş yavaş uçuruma sürüklenmeye başladı. Küçük çocukların kafasına terör, katliam, biyolojik ve kimyasal silahlar hakkında fikirler sokup doldurdular. Hal böyleyken çocuklarında şiddete olan eğilimi arttı. Gösterilen çizgi filmlerin çoğunda artık arkadaşlık, sevgi, saygı ve daha bir çok temel unsur yer almıyor. Çocuklarımız daha ufak yaşlarda birbirine güvenmemeyi, sevgi ve saygıdan eser olmayan, yalnızca savaşan ve şiddet gösterilerinde bulunan çizgi filmler tarafından eğitiliyor. Tabi bu konuda ailelerede önemli bir görev düşüyor, çocuğu televizyonun önüne koyup istediği kanalı açıp o içinde ne olduğu belli olmayan çizgi dizileri izlerken maalesef ki  gönül rahatlığıyla işlerini yapabiliyorlar.

Biraz eskilere dönecek olursak eğer, uçurumdan düşüp de ölmeyen Coyote’lerin, köpekbalıkları ile aynı suda yüzmek zorunda kalan ama başına hiçbir şey gelmeyen Yosemite Sam’lerin yerini intihar eden çizgi film karakterleri almaya başladı. Ama teknik devrim o kadar büyük o kadar muazzamdı ki tüm bunların görmezden gelinmesini sağladı. Gerçekten de izleyicilerin beyazperdede eşsiz anlar yakalamasını sağladılar. Fakat bu arada; şiddetin iliklerine kadar işlediği bir nesli yaratmayı da başardılar. Çizgi filmlerin öyle ya da böyle bir çeşit kültür yayma yolu olarak kullanıldığı öteden beri biliniyordu fakat bilinçli bir şekilde şiddet kültürünü yaymaya başlaması son birkaç yıla dayanmakta. İşte bu son birkaç yılda ortaya çıkmış olmasına rağmen politik amaçlar uğruna kullanılmayan, ölüm, hiddet ve şiddet eğilimini körüklemeyen bir çizgi film Sünger Bob Kare Pantolon.

Sünger Bob Kare Şort - Sponge Bob SquarepantsBir kaç yıl önce  sinemada da  izleme fırsatına eriştiğimiz Sünger Bob insani değerleri ön plana çıkaran, ebeveynlerin çocuklarının görmesinde zarar görmeyeceği türden sımsıcak bir film. Fakat, her ne kadar görüntü çalışması çok başarılı da olsa teknik açıdan bir takım büyük animasyon şirketlerinin ulaştığı düzeyin altında bir film Sünger Bob. Yine de kendine has çizim tarzı ile benzerlerinden farkını kolaylıkla ortaya koymayı başarıyor.

Sünger Bob’un başka bir avantajı ise Yıldız Savaşları filmlerinde bazı karakterler ekranda sadece birkaç saniye görünecek olmasına rağmen üzerinde büyük bir titizlikle bazen aylarca hatta senelerce çalışılır. Ve belki de izleyici o karaktere odaklanma güçlüğü çekmesini sağlayan kadraj ve zaman sınırı gibi sebepler yüzünden o karakteri farketmeden sinemadan çıkar. Sünger Bob’un diğerlerinden işte böyle muazzam bir farkı var. Kağıt üzerindeki çizimlerinde dikkatli bir şekilde görme fırsatı yakalasak ancak farkedeceğimiz yüzlerce yan karakteri var filmin. Bu yüzden filmi seyreden seyircilerin hemen hepsinde ayrı tatlar bırakabilen birçok çizgi karakteri sayesinde defalarca görüldüğünde bütünü kavranabilecek bir tür parçalı-bulmacaya benziyor Sünger Bob.

Ayrıntılı çizimleri, kıyıya köşeye gizlenmiş küçük şakalarıyla tam bir işçilik örneği teşkil eden filmin başta da değinildiği gibi çocuklara yönelik yıkıcı etkiler barındırmaması en önemli kozu. Dehşet verici sahneler, tüyler ürpertici ölümler içermeyen masalsı yapısıyla hani biçim açısından olmasa da içerik açısından daha ön planda olan dikkatli gözleri daha fazla mutlu edebilecek eğlenceli bir film.


Like it? Share with your friends!

0
Murat

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir