Onur Ataoğlu – Japon Yapmış


0

Bir düşünür şöyle der : Bir zamanlar insanlar yaşamlarından memnun olmadığı dönemde, devrim yaparlardı ; şimdi ise alışveriş !!!

Uzun süredir sahaf haricinde  başka yerden kitap almıyordum. Bir alışveriş merkezine girmeyeli de  çok uzun bir süre olmuştu.

Her ne olduysa oldu, anlamadım bir bakmışım kalabalığın içindeyim. Yürüyen merdivenlere dayamışım kolumu, ağzım açık  salak salak etrafı izliyorum.

Sonra bir şey fark ettim sakin alışveriş yapan kimse yok. Herkes bir koşuşturma içerisinde. Şuursuzca bir şeylere bakılıyor, beğenilmeyen dünyanın en iğrenç bir ürünüymüşçesine başka yerlere atılıyor, bırakılıyor. Müşteri temsilcileri hep aynı mimikleriyle haklı olarak daha çok satıp günü kurtarmak peşinde. Oksijensiz ve uğultulu bu güzide mekanda bir sığınak bulana kadar kendimi eğlendirmenin yollarını arıyordum ki , eğlenceli karakterler her biryanda ve onlar hem aynı.

AVM kadınları ve AVM erkekleri.  Çok net söyleyebilirim bir tane içten gülen, eğlenen çift görmedim. Bazıları memnuniyetsiz, bazıları evdeki problemlerin acısını çıkarıyor.

Bazıları ise yapacak başka hiçbir şey, ortak hiçbir nokta bulamadığı için aynı yönde yürüme gayreti gösteren, iki ayrı yöne bakan hamamböceği gibi. Kafaları kopmuş ta ayakta durmaya çalışan cinsten.

AVM  kadınıysan; dik yürüyeceksin, zor beğeneceksin çantayı asma modeli malumunuz .AVM erkeğiysen  şayet ayakkabıların sivri ve çok fazla parlak olacak, aynı şekilde dik yürünecek ve mütemadiyen etraf ile ilgilenileceksin. Özünde açsın çünkü ; ama bu çok kritik öyle hıyar gibi değil, görmüş geçirmiş sakinliğinde olacaksın.

AVM  psikolojisinden çıkıp  manyakça yaptığım diğer tespitlere girmeden attım kendimi Remzi Kitapevine. Kitap evlerinin son dönemdeki kafe konseptine bayıldığımı da belirtmeden geçemeyeceğim.

Koca koca merak ettiğiniz, deli dolu pahalı kitapları alın kucağınıza karıştırın karıştırabildiğiniz kadar…

Bakınırken kırmızı beyaz bir kitap dikkatimi çekti. Baktım üzerinde Japonca harfler de var hemen arkasını okuma ihtiyacı hissettim .

olduğu gibi  alıntı yaparak paylaşıyorum sizinle.

Dünya üzerinde Türkçeden başka hiçbir dilde, hatta Japoncada bile “Japon yapmış” kadar Japonya’yı ve Japonları açıklayabilecek kısalıkta ve kudrette bir deyiş yoktur. Halkımız bilmeden veya bilerek, Japonlara özgü Zen Budizmin sade ve derin felsefesi ile uyumlu bir özdeyiş üretmiştir. Bu özdeyiş, Japonya’ya ve Japon halkına bakışımızı özetler; hayran olma, takdir etme, imrenme, taraf tutma, destekleme, hayıflanma, iç çekme, özeleştiri, kıskanma ve bazen motive olma! Japon ne yapmıştır, nasıl yapmıştır, niye yapmıştır, pek bilinmez; ama yapmıştır işte!

Onur Ataoğlu, Japon yaratılış efsanelerinden Budizme, Japonya tarihinden modern günlük hayata, samuray ve geyşalardan manga ve haikulara uzanan geniş bir yelpazede Japonun neler yaptığını anlatıyor… Üstelik hem düşündüren hem de eğlendiren bir dilde…

onur ataoğlu japon yapmış

Kitabı alıp almama konusunda gidip gelirken, içini karıştırmaya başladım. Şu meşhur popüler kitapçıların en çok satanlar listesindeki, hep aynı olan  kişisel gelişim veya kapsül halindeki bilgi safsatası kitaplarından farksız sandım. Sonra içgüdüsel bir durum vardır ya neden olduğunu bilmezsin sadece alır ve kasaya doğru yürürsün.

Yaşasın içgüdüler …

Ne iyi etmişim de almışım arkadaş …

Bir kitap, bu kadar dolu olup, bilgiler bu kadar mı güzel özetlenir. Günümüzde kitaplarda verilen az bilgiler abartılarak sayfalarca anlatılırken Onur Ataoğlu’nun ‘’Japon Yapmış’’ kitabına sığmıyor bilgiler ve eğlence ve neşe  …

Çok uzun süredir aynı gün bir kitabın sonunu görmemiştim . Kitabın anlattıklarından, hikayelerden, içeriğinden bahsetmeyeceğim  merak edin  ; ama Japonya ile ilgili, Japon kültürü ile ilgili ,farklı bir dünya ile ilgili merakınız varsa ve bunu eğlenceli bir yazı halinde okumak istiyorsanız   Onur Ataoğlu’nun ‘’Japon Yapmış’’ kitabı havaların limoni gittiği bu dönemlerde değişik bir alternatif olabilir diye düşünüyorum.

Tokyo Büyükelçiliği’nde üç buçuk yıl ekonomi müşavirliği yapan Onur Ataoğlu’nun kendisine ait sitesi de şiddetle tavsiye edilir .  http://onurataoglu.blogspot.com/

 


Like it? Share with your friends!

0
Oben

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hissetiiğin, heyecanı ve kitabın yarattığı merakı aynen aldım… Kitabı da bu akşam 🙂