Kurt Seyt – Shura’nın Büyülü Dünyası


0

Moda’ya kahve içmek üzere yürüdüğüm güzel bir günde yol üzerindeki tek seçeneğim olan sahafta memnuniyetsizce raflarda gözlerimi gezdirirken gözüme Nermin Bezmen’in Aurora’nın İncileri kitabı takıldı.’ Aman ne olacak biraz bakarım beğenmezsem bırakırım.’ derken kitabı elimden düşüremedim. Kendimden bir şeyler buldum, duygulandım, romandaki dünyaya girdim, hatta roman kahramanının hüzünlenince piyanosunda Chopin parçalarını çalmasından bile etkilenip piyano hocamla aynı parçayı çalışmaya başladım. Nermin Bezmen hayatıma bu şekilde aslında tesadüfen ama kalıcı olarak girmiş oldu. Aurora’nın İncileri bittiğinde bir şekilde onun oluşturduğu dünyalara devam etmek istedim ve daha önce Nermin Bezmen kitapları okuyanlardan Kurt Seyt&Shura romanının aslında çok meşhur olduğunu, Bezmen’in kendi dedesinin hayatını araştırıp romana aktardığını duydum. Hemen gidip kitabı aldım, televizyondan kopuk bir insan olduğum için ancak kitabı okuyunca algıda seçicilikten ötürü reklamlarından öğrendim ki dizisi çekiliyormuş.

Kitap beni adeta içine aldı, roman karakterlerinin gerçekten tanıyormuşumcasına içime işlemesi, ve bu kişilerin gerçekten yaşamış kişiler olması, dolayısı ile romanın belgesel özelliği taşıyan havası ile birlikte benim kafamdaki ‘aşk nedir’ kavramıma tam olarak uyan; kahramanların zor koşullarda, bence günümüzde pek mümkün olmayan, sınır tanımaz, çıkarsız aşkları beni çok etkiledi. Rusyanın tasviri, 1890’larda başlayan o dönemin Rusya’sındaki yaşam tarzı ve kültürün yansıtılması, 8 sene içerisinde değişen gelişen sınır tanımaz aşk, arkadaşlıklar, aileler, Kurt Seyit’in Aluşta Kırımdaki  baba evindeki yaşam, savaş , Çarlık Rusya’sının bitişi , roman kahramanlarının önce Sinop’a ardından İstanbul’a kaçışı, bu sırada Türk-Rus kültür farklarının betimlenmesi, Seyt Eminof’un 2. Kitabında öyküsünün devam edeceği Murka ile tanışması. Murka’nın Osmanlı kültürü ile yetişmiş, daha muhafazakar, çekingen, adetlerine bağlı, ailesinin sözünden çıkamayan ,Rus kadınlarından farklı karakteri ve Kurt Seyt’in onu kendi yetiştiği kültürle tanıştırdığındaki şaşkınlığı. Özellikle Murka’ya aldığı kıyafetleri Murka’nın annesi Emine Hanım’ın bu kıyafetleri ‘ayıp,hafif kadınlara benzedin’ diyerek hoş karşılamayışı bende kültürümüzdeki bağlantıları kafamda kurduğumda çok eğlendirici geldi. Romanı okurken kah gülümsedim, kah ağladım ama bence iyi bir romanın en büyük özelliği, günlerce romanın içinden gerçek hayata tam olarak dönemedim. Orada kalmak istedim..

Ben yorumlarımı yaparken daha açıklayıcı olması açısından kitabın özetini de sizinle paylaşmak isterim ,

 

Edebiyat dünyasına ‘Uyandıran Aşk‘ isimli şiir kitabı ile adım atmış olan Nermin Bezmen, bu kez Çarlık Rusyasının debdebeli yaşantısından Bolşevik ihtilali ile İstanbul’a sürüklenen hayatları anlatıyor. 1892’nin Yalta’sından St. Petersburg’un saltanat günlerine Karpatlar cephesinden ihtilalin cehennemine ve nihayet işgal altındaki İstanbul’a, 1920’lerin Pera’sına, macera dolu bir yolculuk yapacaksınız. Onlarla beraber politikaların, troykaların sihirli alemini, ihtilalin acımasızlığını, parçalanmış Osmanlı İmparatorluğunun son günlerini yaşayacaksınız. Kurt Seyt: Mirza Eminof’un oğlu olarak servet ve ünvanla doğmuştu. Yakışıklıydı, hırslıydı, cesurdu. Çar Nikola’nın Muhafız Alayında genç bir Üsteğmen oluşu onu bolşeviklerin ölüm listesine dahil etmişti. Kaçarken getirdiği bir taka dolusu silahı Mustafa Kemal’in Kuva-yi Milliyesine teslim ettiğinde, karşılık istemeyecek kadar gururluydu. Hayatına sıfırdan başlarken elinde kalan serveti sadece gururu ve aşkıydı. Shura: Tchaikovsky nağmelerinin romantizmi ile sarılmış karlı bir Moskova gecesinde, henüz onaltısındayken saf güzelliği, beklentisiz aşkı ile Seyit’in dünyasına girdi. Ailesinin ünvanı, serveti onun da ülkesinde kalmasına yardımcı olamadı. Sevdiği erkekle atıldığı bu macerada bir daha hiç göremeyecekleri vatanlarının, ailelerinin, artık yaşamayacakları geçmişlerinin hasretlerini birbirlerinin aşklarında dindirmeye çalıştılar. Büyük bir aşkın, harbin, ihtilalin, hasret ve hüzünlerin hikayesi ile okuyucuyu baştan sona kendine has bir tat, merak ve heyecanla sürükleyen, uzun süren araştırmaların gerçekçilikte aktarıldığı bir roman, ‘Kurt Seyt ve Shura.’ (www.idefix.com)

 

Şimdi herhalde milyonları ekrana kilitleyecek dizinin konuları ilerlemeden kitabı alıp okumanızı tavsiye ederim. Heyecanınız ne olacağını bilince kaçmayacak,aksine kitaptaki olayları gözünüzde canlandırdıktan sonra ekranda görmek daha heyecanlı olacak.

Şuna da değinmeden geçemeyeceğim, dün Star’da başlayan Kurt Seyt&Shura dizisini izledim.Kıvanç Tatlıtuğ’un oyunculuğuna artık üzerine diyecek hiçbir şey olmadığını söyleyebilirim. Kurt Seyt karakteri gözümde nasıl canlandıysa, bakışları tavrı her şeyiyle karşımdaydı. Shura’yı oynayan Farah Zeynep Abdullah da aynı şekilde olabileceğinin en iyi haliyle karakteri yansıtıyordu, ancak Shura karakteri ne kadar gözümde büyüdü ise, onu kitaptakiyle ayrı tutma isteğimi hissettim. Gelecek bölümlerde görüşüm nasıl değişir bilemem..

2013-11-25 14.02.05 2013-11-25 14.02.18 2013-11-25 14.02.28 kurt-seyt-shura-nermin-bezmen-mb32739_556940_r1

kurt seyt&murka

photo 2

photo 3

 


Like it? Share with your friends!

0
Portobello

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir