GÖÇEBE


0

Dünya görünmeyen bir düşman tarafından istila edilmiştir. İnsanların bedenleri, bu istilacılar için sahiplik yaparken bedenler bir değişikliğe uğramamış gibi görünse de, zihinleri ele geçirilmektedir. Neredeyse herkes teslim olmuştu.Geriye kalan ve vahşi olarak tanımlanan birkaç insandan biri olan Melanie, yakalandığı zaman sonunun geldiğine inanır. Göçebe, Melanie’nin bedenini alan “ruh”, yetkililer tarafından bir insan bedeninin içinde yaşarken karşılaşabileceği zorluklar hakkında uyarılmıştır: Baskın duygular, hislerin yoğunluğu, çok canlı olabilen anılar. Ama Göçebe’nin beklemediği bir zorluk vardır: Bedeninin önceki sakini zihninden vazgeçmeyi reddeder.Göçebe, Melanie’nin düşüncelerinin derinlerine inerek geri kalan insanların nerde olduğunu öğrenmeye çalışır. Ama Melanie’nin zihninde tek görebildiği, sevdiği adamın, hala saklanan bir insan olan Jared’ın hayalidir. Bedeninin arzularına direnemeyen Göçebe, yakalamak zorunda olduğu bu adama karşı özlem duymaya başlar. Dış güçler, Göçebe ve Melanie’yi, aslında istemeseler de, ortak bir hedefte birleştirir ve birlikte sevdikleri adamı bulmak için tehlikeli ve sonu belli olmayan bir macera için yola koyulurlar.

Kitabın konusunu kısaca özetledikten sonra biz okurların bildiği gibi bilim kurgunun klişelerinden biri de insanoğlunun dünyayı hak etmediğidir. Her ne kadar bu doğru olsa da bunu tekrar tekrar gözümüze sokmanında pek bir alemi yok. Daima dış dünyadan yeni bir tür gelir ve  “dünyayı kirletiyorsunuz madem, onu bize verin” der ve savaşı başlatır. Göçebe’de bu hanın yolcularından birisi. Dış dünyadan gelen uzaylılar dünyayı elimizden almakla kalmıyorlar bedenlerimizi de alıyorlar.Yeni bir imajla ile uzaylılar her zamankinden daha güçlüler.

Stephanie Meyer - Göçebe

İki karakter tek beden olayı var kitapta. Bunlardan biri Melanie. Kitabın baş karakterinin vücuduna sahip çevik, cesur ve oldukça fedakar Ailesini kurtarmak için çeşitli engeller atlatmış tam bir savaşçı. Hayat şartları ve korku ile büyümüş, ölmesi gerekirken ölüme karşı bir kız. Kitabın as oyuncusu ve Melanie’nin bedenine girmiş uzaylı ruh ise Göçebe. Hassas, sevgi dolu, ana gibi yüreği olan şefkatli bir uzaylı. Melanie ne kadar sert bir karakterse, uzaylımız bir o kadar  yumuşak huylu. Kader bunları aynı bedende birleştirince zincirin en güçlü halkası olması gereken uzaylı , Melanie’nin savaşını kendine mal ederek en zayıf halkaya dönüşüyor ve cephede insan saflarının en ön kısmında yerini alıyor.
Stephanie Meyer  Twilight  serisinden sonra bizleri bir vampir çılgınlığını sürükledi. Böyle karanlık ve gizemli bir kitabın ardında biz okurların beklediği aynı tarzdan bir şeylerdi. Ancak Meyer kalitesini bir kez daha ortaya koyup Twilight ile arasında uçurumlar olan başka bir dünyaya kucak açıyor.ve uzaya da başarılı bir şekilde el atarak bir kez daha kalitesini gösteriyor.

Like it? Share with your friends!

0
Murat

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir