Ağır Roman Metin Kaçan


0

Hangimiz okşayabiliriz ki zamanı …

 

Güneş buluttan sıyrılırken,
Gökkuşağının renkleri koleranın damlarında sevişti.
Çan sesleri
Ezan sesi
Hafif esrar kokusuyla karışıp,
Havayı kapladı.

 

agir-roman-metin-kacan

Görünmeyeni  görmek, gerçek dünyayı tanımak, sistemin daha da çürütmeye çalıştığı insanların hayatlarına anahtar deliğinden bakmaktır Ağır Roman.

Korkak olmayanların en delikanlısı, en harbisidir. Lombakların, kevaşelerin,  malbuçların, zarboların, gafticilerin, covinoların, arap sadoların dünyasıdır bu sokaklar.  Arka sokakların bıçkın ama yürekli delikanlıların aynalı dünyası , cilalı cigarasıdır.

Bir kültür metropolülünde yaşamlarına karşılık, o kültürle iletişim kuramayan, sistemdeki çürümüşlüğün ürünü bir toplum kesimindeki insanların evrenidir burası .

Kolera sokağıdır burası …  Gölgelerin anlam taşıdığı, ölümün bacak arasından damladığı, tırnakçıların mekanı  Kolera Sokağıdır.

Kulağı kesik alemci kadınların, Puma Zehra’ların, Tilki Orhan’ların, Fil Hamit’lerin, Gıli Gıli Salih’lerin , yıkık köprülü berber Ali’lerin cennetidir,  çaresizliğidir.

Zevk sofralarının kurulduğu, gecelerin uzun sürdüğü, anlık düşlerin kurulduğu bilmediğiniz arka sokakların dünyasıdır.

Zarların hiçbir zaman düşeş gelmediği, ustura kesiği tutkulu aşıkların olduğu, ölmeyi becerebilen harbi insanların olduğu yeraltı dünyasdır burası.

Yengeç heriflerin, malbuçların, zarboların dünyasını merak ederseniz Metin Kaçan’ın ‘’Ağır Roman ‘’ kitabını şiddetle tavsiye ederim.

Kitapta ki bir bölümü sizinle paylaşmak ister;

”Kısılan yağmurla beraber gök kuşağının birtakım renkleri kara şoparlann sadece tahtadan ve ipten yapılmış barakalarının üstünde sevişti. Kiliselerden gelen çan sesleri, kısa bir zaman sonra hafif esrar kokusu ve ezan sesiyle kaynaşıp havayı kapladı. Adam Mickiewicz’in şair ruhu yüzyıllık müzesinden kalkıp balıkların ve sokağa gönül vermiş çamaşırların arasından geçip kilisenin istavrozuna kondu. Kolera’da böyle bir görüntü turalarken, imparatorlar, cıgaralarından babacasına çektikleri dumanı kara şoparların bulunduğu yıkıntılara doğru üflediler. Aynı esnada, akşam gaspa çıkacak şoparlar, bıçaklayacakları adamların rahat ölmeleri için dillerinin ucunu tükürükleyerek bıçaklarının oluklarını temizliyorlardı.”

Mustafa Altıoklar’ın yönettiği Okan Bayülgen’in ’’ Salih’i’’; Müjde Ar’ın ‘’Tina’yı’’ canlandırdığı Ağır Roma filmi kitabı kadar etkileyici olmasa da kült filmler arasında yerini almıştır.

Bu sokakları daha iyi bilen, daha harbi birinin çekmesini  dilerdim.

Doğan Hızlan’ın dediği gibi insan yaşadığını mı yazar ? Yoksa yazdığını mı yaşar ?

Cigaran  bol olsun Ağır Roman Metin Kaçan !!!

mm


Like it? Share with your friends!

0
Oben

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir