İsviçre Vals’te Bir Yeraltı Evi / Villası


0

İsviçre’nin kaplıcaları ve el değmemiş doğası ile tanınan Vals bölgesinde, mimarlık firması SeArch and Christian Muller tarafından tasarlanan yer altı evi / villası, estetiği ile olduğu kadar dayanıklılığı, içinde bulunduğu doğa ile bütünleşmesi ve verimliliği ile göz dolduruyor.

Dağ yamacının içine inşa edilen villanın, doğal güneş ışığını bolca içeri alan geniş camlarla kaplı, iç bükey dış duvarı avlusu ile birleşerek güzel dairesel / eliptik bir şekil oluşturuyor. Yeraltı evinin geniş camları doğal ışığı içeri almanın yanında, villanın önünde uzanan dar vadi manzarasını da ev sakinlerine, canlı bir tablo gibi sunuyor.

Geleneksel bir evin tüm rahatlığına sahip olan, yenilikçi tasarımda tercih edilen çıplak beton ve yer altında bulunma hali, sağlam bir askeri sığınak havası yaratırken, tasarımı şirin İsviçre dağ evi konseptinden bir parça uzaklaşıyor.

Evin yer altına inşa edilmiş olmasının en büyük getirilerinden biri, soğuk ve sıcaktan daha az etkileniyor ve ısınma / soğutma için daha az kaynak talep ediyor oluşu.


Like it? Share with your friends!

0
Erman

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bu güzel çalışmayı yayınlayınca bir de mimari ölçüleri de yayınlamış olsaydınız , ne kadar güzel olurdu !.