Ağaç Ev: Büyülü Bir Çocukluk Hediye Etmek


0

Ülkemizde çok fazla rastlanmasa da ABD’de kırsal alan ve banliyölerde yaşayan çocukların, kendilerini ait ve kendilerine ait hissettikleri ağaç evleri vardır. Çocuklar herşeyin kendilerinden 2,5 kat büyük olduğu yetişkinler dünyasındansa, kendi boylarında masa, sandalya, kaşık, çatallarla çok daha güvende ve mutlu hissederler. Çocukların kendi boyutlarına oranlı gerçek materyallerle oynayarak büyümesi, sorumluluk duygularının ve özgüvenlerinin gelişmesinde önemli rol  oynar.

2003-‘te  Steve ve Jeri Wakefield’ın aklına  torunları Lincoln ve Sullivan için efsanevi bir ağaç ev inşa etme fikri gelir.Aile dostları mimar James Curvan’dan çok katlı, şirin bir ağaç ev tasarlamasını isterler. Torunları büyüdükçe Wakefield’lar ağaç eve, asma köprü, ip merdiven gibi heyecan verici öğeler eklerler ve ortaya aşağıda fotoğraflarını gördüğünüz efsanevi oyun evi çıkar.

Günümüzde yetişkin gençler olan torunlarının çocukluğunu renklendiren ağaç ev, artık Wakefield’ların misafirperverlikle karşıladığı mahalle çocuklarının kısa bir süreliğine de olsa kendilerine prens / prenses gibi hissetmesini sağlıyor.

[learn_more caption=”Ağaç Ev Hakkında Daha Fazla Bilgi”]

Mimar Curvan, evin üzerindeki ağaca ağırlık yapıp gelişimini etkilememesi için, evi ağaç gövdesiyle aynı renge boyadığı 4 çelik sütun üzerine inşaa etmiş.

Özellikle küçük çocukların merdiven tırmanırken problem yaşayabileceklerini göz önünde bulunduran mimar, 4 ayrı sahanlığı ile en küçük çocukları bile eve tırmanırken güvende hissettirecek basamaklı ve trabzanlı merdiven sistemini kurmuş.

Çocukların normal bir evin kondisyonlarına sahip olmaları için, evde güvenli bir elektrikli aydınlanma sistemi, içinde meyve suları olan çalışan bir buzdolabı ve yapının tabanına yerleştirilmiş, bir fan ve baca aracılığı ile evin ısısını ayarlayan bir klima sistemi bulunuyor.

Evi yaparken olabildiğince artık / atıl materyallerden faydalanmaya çalışan Curvan, Ağaç evin giriş kapsısını eski bir kilise orgundan yapmış. Evin iç tarafından kapının üstünde orgun modeli ve üreticisi görülebiliyor

[/learn_more]

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (1)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (2)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (3)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (4)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (5)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (6)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (7)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (8)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (9)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (10)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (11)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (12)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (13)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (14)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (15)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (16)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (17)

Çocuk Ağaç Evi - Oyun Evi (18)

 


Like it? Share with your friends!

0
Erman

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir