Roma – İtalya Gezi Yazısı & Rehberi


0

Fotoğraflarla İtalya Gezi Notları – Bölüm 1 Roma

Antik dönem ve Rönesans’ın yıldız şehirlerine ev sahipliği yapan İtalya’yı anlatmak, İtalya hakkında gezi tavsiyelerinde bulunmak kolay değil. Bu kadar derin tarih ve kültürü  hakkıyla anlatabilmek, şahsen sahip oluğuma inandığımdan çok daha büyük bir bilgi birikimi ve yaşanmışlığa ihtiyaç duyar.

İtalya, coğrafyası tarihi ve kültürü hakkında çok daha fazla birikimi olanların affına sığınarak, İtalya gezi  notlarımı, kalemimden daha iyi kullanığıma inandığım fotoğraf makinem ve lenslerimin ortaya çıkardıkları yardımıyla paylaşmak isterim;

Fotoğraflarla İtalya albümleri birinci bölüm: Roma

Roma antik dönem, rönesans ve modern mimarisinin bir arada ahenk içinde barındığı, mahalle, sokak değiştrirerek zaman değiştirebildiğiniz büyülü bir şehir. Farklı bir gezi yazısının konusu olmasına rağmen, Roma’daki modern mimarinin de estetik algısına sahip ince bir zevkin eseri olduğunu, 1940 – 50 sonrası yapılan binaların dahi estetik açıdan kendine has olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.

Roma, farklı dönemlere ait binaların birbiri üstüne inşaa edildiği her şehirde olduğu gibi, her dönemi ve medeniyeti mirasına ekleyerek, kendine has kültürünü katman katman oluşturan, ruha sahip bir şehir.

Vatikan Fotoğrafları ve Gezi Notları

Vatikan, Dünya’nın en küçük ülkesi ancak en zenginlerinden biri. Katoliklerden alınan vergiler, bağışlar, sahip olduğu yayın organlarının reklam gelirleri, devlet bono ve tahvilleri ile 340 milyon dolar olarak açıklanan geliri, 800-900 kişilik nüfusa bölündüğünde kişi başına düşen yıllık gelir 370.000 $ gibi devasa bir rakam olarak karşımıza çıkıyor.

Aynı isimli meydanda bulunan San Pietro Basilikası Vatikan’daki en önemli yapı. 46 metrelik yüksekliği ile içinde dolaşanların boyut algısını kolayca kaybetmesine sebep olan yapıyı boydan boya saran latince yazıtlardaki harflerin boyunun 2 metre olduğuna inanmak güç geliyor…

Roma Forumu Fotoğrafları ve Gezi Notları

Milattan önce 7. yy’da ölülerin gömüldüğü bir bataklık kurutularak, Roma ticari ve sosyal yaşamının merkezi haline gelen Roma forumu bir rehber ile gezme şansınız yoksa, farklı dönemlerde inşa edilen tapınak ve anıt binaların tarihlerini anlatan kitapçıklardan alarak ya da daha ekonomik bir yöntem olarak Roman Forum wikipedia sayfasına göz gezdirip, forum ve önemli binaların sayfalarının çıktılarını alarak gezmenizi tavsiye ederim.

Roma Anıt Bina Fotoğrafları ve Gezi Notları

İspanyol Merdivenleri

İspanyol merdivenleri ( Scalinata della Trinità dei Monti ), Roma’nın simetrik / birbirne paralel caddelerini yukarıdan izleyebilmek adına güzel bir bakış açısı sunuyor, 138 basamağı tırmanmaya üşenmeyenlere.

Trevi Çeşmesi (Aşk Çeşmesi)

Aşk çeşmesine yönelik en büyük tavsiyem kimseye “Aşk Çeşmesi nerede?” diye sormayın. Büyük bir cehaletin sonucu olarak, Trevi Fountain ya da Fontana di Trevi, yerine Love Fountain, Fountain of Love gibi isimlerle tarif istemenin, miraslarına önem veren İtalyan’lar tarafından azarvari cevaplarla sebebiyet verdiğini birinci elden tecrübe etmiş bulunuyorum…

Altare della Patria

Colosseum

Türkiye’deki örneklerine nispeten çok daha iyi korunmuş bu 50.000 kişilik dev arenada ölen  insan sayısının 500.000, hayvan  sayısının 1.000.000 ‘u aştığı ön görülüyor. Bir oyunda 9.000 – 10.000 hayvan’ın öldürüldüğü Colosseum’un Akdeniz çevresindeki yırtıcı büyük kediler başta olmak üzere, hayvan çeşitliliğindeki azalmanın başlıca nedeni olduğu söylenebilir.

Navona Meydanı, Dört Nehir Çeşmesi ve Sant’Agnese

Avrupa’yı temsil eden Tuna, Afrika’yı temsil eden Nil,  Asya’yı temsil eden Ganj ve Amerika’yı temsil eden Rio de la Plata (Gümüş Nehri)’nin sembolize edildiği Dört Nehir Çeşmesi’nin de yer aldığı Avrupa’nın en güzel meydanlarından biri Navona Meydanı. Meydandaki ressamlar ve müzisyenler, sanatın şehrin içine işlediğini gösteren canlı bir tablo gibi…

Fırsatınız olursa buradaki kafe ve restoranlardan birine oturup, kalabalık ancak son derece dingin ve huzurlu bir akşamüstü keyfi yaşamanızı tavsiye ederim.

Son Not

Tüm İtalya şehirleri için geçerli olmakla birlikte özellkle Roma’yı gezerken yanınızda, seyahat tipi bir tripod bulundurmanızı tavsiye ederim. Her tarafında ayrı sanat harikaları bulunan bu şehri gezmeye zaman yetmiyor, bir yerlere mutlaka akşam üstü ya da akşam üstü gitmek durumunda kalacaksınız. Böyle bir durumda da fotoğrafları titretmemek adına tripod faydalı olacaktır.

Bunun dışında SLR makinesi olanlara, geniş açı bir lens edinmelerini / ödünç almalarını tavsiye ederim. Fotoğraf açısından karşılaşılabilecek en büyük sıkıntı ise eğer sadece mimari çekmek istiyorsanız insansız bir ortam bulmak neredeyse imkansız. Zamanı olanlar insan faktörünü egale etmek için olabildiğince koyu bir ND filtre bulundurmaları yararlı olacaktır.


Like it? Share with your friends!

0
Erman

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir