Kerpe – İzmit Gezi Yazısı & Rehberi


0

Hayatınızda mütevazi bir değişiklik yapmak istiyorsanız en kısa zamanda Kerpe’ye gidip sessizliğin tadını çıkarmalısınız. İstanbul’dan gidiş yaklaşık iki saat sürmektedir . Bunun birbuçuk saati otobanda geri kalanı ise benim Sicilya yolu diye tabir ettiğim Kandıra yolunda  sürmektedir. Kandıra sapağından  girdikten sonra yepyeni bir hayat  karşılar sizi. Bir yerlerden uzaklaşmak , gitmek kelimesini vermiş olduğu his ; bu güzel , romantik ve sessiz yol ile bütünleşip sizi adeta  içinize çeker.

Hayattan biraz zevk almayı bilen birisiyseniz saatlerce bu yolda gitmek istersiniz. Her iki tarafında  sonsuz orman olan bu yolda nasıl geçtiğini bilmeden Kandıraya varırsınız. Karnınızı doyurmak için ilk gitmeniz gereken yer Cambaz Osman’ın yeridir.Hayatınızda yiyebileceğiniz ender lezzetli köfteleri  ve olması gerektiği gibi yumurtalı piyazın kralını burada  yiyebiliriniz.

Tatlı olarakta mutlaka Kemal paşa yenmelidir.

Karnınızı lezzetli bir şekilde doyurduktan sonra çay için sakın acele etmeyin Kerpeye girişteki Ecevit’in yeri  Eminönündeki hanlarda bile içemeyeceğiniz çayı sunar size. İçtiğiniz çayın keyifi  Çeşm-i Cihan manzarayla  birleşince o zaman anlarsınız hayatta ne için yaşadığınızı .Kimse sizi rahatsız etmeden saatlerce oturup manzarayı izleyebilir , kumsalda yürüyüş yapabilirsiniz.

Çayınızı içip koyun bitimindeki kayalara  oturduktan sonra  , balık tutanları izleyip  mutlaka  güneşi batırın .  Hayellere dalın uzakta olmanın tadını çıkarın.

Akşam olduğunda tercih etmeniz gereken  üç  alternatif var. Kerpe Diem , Ceneviz veya benimde esaslı yerim olan Karagöz Restaurant.Üç yerinde ortak özelliği denize sıfır mekan olmaları.

İlk iki yer  konforlu ve şıktır ; fakat bu iki yerin İstanbulda da  çok fazla alternatifi olduğu için  beni çok fazla cezbetmez.

Karagöz Kerpenin ruhunu çok daha iyi yansıtan bir Restaurant ‘tır . Sonbahar ve Kış aylarında  sobanın yanında şömineye ve denize bakıp rakı içmek çok keyiflidir.Şansınıza mangalda da  hamsi varsa deymeyin keyfinize. Şişte servis yapılan  ızgara hamsiyi mutlaka yemelisiniz. Mezeleri  ise İstanbulda hiçbir yerde yiyemeyeceğiniz kadar büyük ve lezzetlidir. Sıcak ikram edilen pilaki de mutlaka denenmelidir.Dolunay’ın çıktığı güne denk gelmişseniz kendinizi bile tanıyamayacak kadar duygusal olabilirsiniz.

Belirli bir saatten sonra gelen çalgıcılar ise ayrı bir renk katar mekana .Mekandan ayrılmadan önce ağda kıvamındaki kabak tatlısını mutlaka yiyip Nirvanaya ulaşın.

Sakin bir tatil değilde  , daha haraketli bir tatil anlayışınız var ise; Danube sörf okulu ile birlikte Sarısuya gidip hayatın tadına farklı açılardan bakabilirsiniz. İki renkli kişilik  Ufuk Bey ve Tolga Bey tüm sezon boyunca  sizlere  profesyonel  bir eğitim verebilirler.

 

İnsanlar evlerinde sıkıcı bir şekilde otururken siz  güneşi batırıp dalgaların ve kumsalın  tadını çıkarabilirsiniz. İşi öğrendikten sonra ilk fırsatta  tekrardan gelip yapmak isteyeceğinize bahse girebilirim.

Denizde  dalgalarla boğuşmak yorarsa sizi orman havası almak için Sarısu yolunda Babadağ  tabelası gördüğünüz yere arabanızı parkedin ve ormanın içinde koybolmanın keyfini yaşayın .Nefesinizi çok derin çekmeyin , havanın temizliği başınızı döndürebilir.

Sörf  veya traking dönüşünde dinlendikten sonra kontağı çevirip mutlaka Kefken’e  gitmeli  ve limandaki tek  salaş balıkçıya oturmalısınız. Buranın en güzel özelliği otururken hangi balığı yiyeceğinizi bilmeyişinizdir.

 

Hangi balığı yiyebiliriz diye sorduğunuzda ; limana yanaşan balıkçılar hangi balığı getirirse cevabını alırsınız.

Denizden yeni çıkan canlı balık sofranıza geldiğinde ise dünyanın en keyifli adamı sizsinizdir artık.
Yaşamanın sadece nefes almaktan ibaret olmadığını anlayıp , hayatın güzelliklerini yaşadıktan sonra artık dönüş yoluna geçebilirsiniz.  Kafanızdaki tüm sorunları geride bırakıp Aynı güzellikte yolda gelirken zamanınız varsa Kandıra’ya tekrar girip harcadığınız enerjileri telafi etmek  ve tüm olumsuzluklara  bir tekmede buradan atmak için  Mavi köşe lokantasında  manda sütünden yapılan Sütlacın keyfini çıkarın kaybettiğiniz zamana emin olun değecektir.

 

JORGE LUİS BORGES’in dediği gibi ;

Asla unutmayın YAŞAM ANLARDAN OLUŞUR sadece anlardan…

Artık  hayatınızda bir değişiklik yapın ve  şimdiyi Kerpe’de yakalayın.

[mappress mapid=”3″]

 

 

 


Like it? Share with your friends!

0
Oben

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir