Kapadokya Gezi Rehberi


0

Güllü Dağı, Hasan Dağı ve Erciyes Dağı’nın aktif olduğu dönemlerde püskürtmüş olduğu, kül ve lavların meydana getirdiği volkanik oluşumların, milyonlarca yıllık bir süreçte dış etkenler ile ( yağmur, rüzgar vb.) aşınarak şekillenmesi sonucu oluşan ve başka hiçbir yerde benzeri olmayan bu coğrafi oluşumların bulunduğu yer Kapadokya olarak adlandırılmıştır.

Göreme Açık Hava Müzesi

M.S. 4. yüzyıla kadar dayanan hikayesi ile bir düşünce ve ilim üssü olarak nam salmış olan ve günümüze Göreme Açık Hava Müzesi olarak adlandırılan yer ,13. yüzyıla kadar da eğitim ve öğretim sisteminin önemli merkezlerinden biri olmuştur.

Bölgede bulunan neredeyse her volkanik oluşum oyularak ve işlenerek yaşam, eğitim ve ibadet alanında dönüştürülmüştür. İçerisinde birçok kilise, manastır ve şapel yer alan açık hava müzesini mutlaka gezmenizi tavsiye ederim .

İhlara Vadisi

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesi sınırları içinde yer alan İhlara Vadisi eşsiz doğal güzelliklere sahip bir jeolojik oluşumdur. Volkanik bir dağ olan Hasan Dağı’ndan püskürmüş olan lavların nehir tarafından aşınması ile oluşmuş olan vadi adeta karasal iklimin hakim olduğu bölgede adeta bir Akdeniz iklimi yaşatıyor. O kadar güzel doğal bir yapıya sahiptir ki yılın her dönemi yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Kayseri’ye 159 km uzaklıkta olan vadi, ziyaretçileri eşsiz güzelliğini gözler önüne seriyor.

Eşsiz Balon Turları

Eşsiz bir güzelliğe sahip olan Kapadokya’yı sadece yerin altında gezerek görmek ya da gördüğünü zannetmek bu doğa harikasına yapılacak olan en büyük haksızlık olacaktır. Kapadokya’nın güzelliklerini görmek için düzenlenen balon turları yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmuş durumda. Unutmamanız gereken önemli nokta balon turu için mutlaka 1 – 2 ay önceden rezervasyon yaptırmanız gerekliliğidir.

Doğa Harikası Peri Bacaları

Dünya’da eşi benzeri olmayan bir güzelliğe sahip olan Peri Bacaları her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bir adres. Hangi mevsimde giderseniz gidin hiçbir zaman boş göremeyeceğiniz bir doğa ve kültür merkezidir. Kapadokya balon turu ile gün batımında eşsiz bir manzaraya sahip olan bu volkanik oluşumları izlemeye doyamayacaksınız.

Kültürel Bir Miras Uçhisar Kalesi

Nevşehir’e yaklaşık olarak 5 km uzaklıkta bulunan Uçhisar Kalesi tarihe tanıklık etmiş eşsiz bir kültürel mirastır.  Nevşehir’den bölgeye sabah saat 07:30’dan itibaren toplu taşıma ile ulaşmak mümkün. Araçla gitmek isteyenler için de Ürgüp Göreme yolu üzerinde bulunan kale içerisinde, tarih açısından önemli bir yeri olan ev, depo, sarnıç, sığınak, mezar,mahzen ve çok sayıda oda ve tarihi kalıntı yer almaktadır.

Kapadokya gezi ve kültür turizmi için çok iyi bir örnek teşkil etmektedir. Kapadokya aynı zamanda çanak çömlekleri ile ünlü bir yerdir. Avanos bölgesinde ziyaretçilerin kendi elleriyle çömlek yapabilmeleri için atölye olarak kullanılan yapım yerleri var ve ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunuyor.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir