İSTANBUL-ANKARA TRENİ


0

Bir nostalji olmaması dileğiyle…

Bir sene önceydi. Senenin her gününü bir kentte geçirmek anlamsız gelmiş olmalı ki bilgisayarımla bütünleşik çalışmamın verdiği avantajı da kullanarak www.cr aiglist.com’dan ufak bir arama ve bir iki yazışmayla bir oda kiraladım Ankara’da. Şansa bakın ki ev sahibi de çevirmendi. Hey allahım. Bir çok arkadaşım “deli misin tanımadığın adamın evine gidilir mi?” dese de bana gelenler geldiğinden kulaktan kulağa geçirip havaya attım sözleri… Ve hayatımın en keyifli ve acıklı anılarının olduğu bir ay yaşadım bu sayede… Git diyen bir ses varsa içinizde kanser olmayın gidin kelli… Gidin diyen bir ses varsa içinizde gidin gitsin.

ankara01

İki arkadaşımla Haydarpaşa tren garındaki meyhanede başladı macera. Beni geçirmeye gelmişlerdi. Burası 30 sene önce de babamla geldiğimiz yerdi ve o zamandan beri ilk defa geliyordum. Biraz temizlenmişti. Onun dışında ben burayı kepli amcaların yanında babamla bir masaya yerleştiğimiz babama bir rakının geldiği benim de elbisemle uslu uslu ve de epey merakla etrafı incelediğim bir yer olarak hatırlıyordum. İki üç masa doluydu o gün. Erkek mekanıydı ve ben o erkeklerin arasında kendimi hep güvende hissederdim. Hafif acılı, derin bakışlı, çoğunca sararmış bıyıklı, kalantor tiplerdi.

Seneler sonra gittiğimde orada yine aynı kokuyu, aynı havayı aldım. Yalnız bütün masalar doluydu, duvarda bir eski Türk filmi oynuyordu. Ama belli ki hassas biriydi burayı dekore eden. Çünkü arkadaki bar kısmı, eski dönemin insanlarını alıyordu içine. Bir dahakine burada oturalım dedik. Bilemezdik bir daha olamayacağını. Bu ülkede hep tedirgin, hep bir şeyler kaçıyor mu acaba hissini yaşamak zorunda mıyız?

Harika bir geceydi, dostlarımla iki ay sonra görüşecektik. O son anlara doyulmaz ya, iyice keyifli oldu.

Untitled-1

Saat geldi… İki bavul bir ben bindik trene. Ne dokunaklıdır trende birini geçirmek, trende birini veda etmek. Açık pencereden el sallarsınız peron uzaklaşır ilerisi karanlık… Gittiğiniz yer belli olsa da, duraklar belli olsa da (ki belki de sırf bu yüzden) içiniz hüzne kapılır gider… Makinist treni nereye götüreceğini bilir de siz yüreğinizi nereye götüreceğinizi bilemezsiniz… Ya usta öyle işte.

Çocukluğumdan ve üniversiteden hatırladığım restoran bölümüne böyle gittim işte. Tanımadığım üç kişinin arasına oturdum pencere kenarına. Masalar yavaş yavaş doldu. Bir masadakiler demiryolu çalışanlarıydı besbelli. Kelli felli adamlardı. Babamdan kalan günlerden… Onları da görünce rakıyı söyledim. Kallavi geldi ki kadeh ki öylesini değme meyhanede görmedim. Defterime notlar çiziktirirken ve dahi evler yanımdan akıp giderken masadakiler bile değişiyor rakı dibine iniyordu keyifle.

Sigara içmek için araya çıkıyordum. İnenler gülümsüyordu. Nice sonra Ankara yakınlarında öğrendim ki orada da içmek yasakmış. Ona rağmen insanlar gülümsemiş ya, benim içim ısındı. Isındı dedimse önemli olay, buradaki soğuk bildiğiniz gibi değil bozkır soğuğu. Öyle böyle değil. Bkz. foto 1

Eskişehir her zamanki gibi bir ana istasyon. Yoğurtlu açmasıyla bir klasik. Çayın yanında ne güzel gider meret.

Biraz uyumuşum haliyle. Gözümü her zamanki gibi sapsarı bir düzlükte açtım. Bkz. video 1 ve de foto2. Güneş doğuyordu ve coğrafya toptan değişmişti. Yeni bir bölgeye giriş yapmış ilerliyordum. İç Anadolu. Uyuyamadım sonra. Yine restorana gittim. Sabahçı garsonlar toplaşmış sohbet ediyordu vaveyla ile. Bir iki de öğretmen mi vardı ne? Bir kahve söyledim. Rakıyı getiren ağabeycim kahveyi de getirdi haliyle. Gülümsemedi. O tam bir demiryolcuydu. Sevdim onu bir kalemde ve seyrettim geçip gidenleri.

Peki, ben arkada neler bırakıyordum?

Gidecekse insan bir yere böyle ağır ağır gitmeli. Bir uçak gibi değil. Bir tren gibi bin bir mekân bin bir insan bin bir zamanla. O zaman anlar gidenleri kalanları. O zaman anlar gittiğini…

Yazıdan önce seyredilecek film: Bizim Büyük Çaresizliğimiz

yolvideo

 

ankara02


Like it? Share with your friends!

0
Eda

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gidecekse insan, şairin dediği gibi kendisini bırakıp da gitmeli…
    İlham verdiniz, teşekkürler.