Batı Karadeniz Gezisi


0

İstanbul’a üç saat mesafede bu kadar güzel yerlerin olduğunu öğrenmek ve o yerleri gezmek beni çok mutlu etmişti. Umarım bu yazı ile birlikte sizleri de mutlu eder.

Yollara göre doğu-batı yönünde uzanan D-100 kara yolu ile TEM otobanı üzerinde yer alır. Bu yollar il merkezinden geçer. Bu konumu ile Avrupa-Asya arasında transit yol üzerindedir. D-100 kara yolu il merkezinden ayrılarak Akçakoca ilçesi üzerinden Zonguldak İline bağlanır. Düzce bu konumu ile yol kavşağı şehridir. Düzce’nin kuzeyinde Akçakoca, kuzeydoğusunda Yığılca, kuzeybatısında Çilimli ve Cumayeri, batısında Gümüşova ile güneydoğusunda Gölyaka güneyinde Kaynaşlı ilçeleri yer alır.

Bir doğa manzarası hayal edin; içinde yüksek dağları, ulu ormanları, derin vadileri, şelaleleri, berrak akan dereleri, gölleri, yaylaları ve yüzlerce renkli çiçeği barındırsın. Böyle bir yer görmek isterseniz, Düzce’nin güneyinde batı-doğu doğrultusunda uzanan Elmacık Dağları’na ve bu dağların eteğindeki Efteni Gölü’ne gelmeniz gerekmektedir.

Düzce bulunmuş olduğu coğrafik konumundan dolayı, çok zengin bir bitkisel çeşitliliğe  sahiptir.  Kendi topraklarından doğan  Melen Çayı Havzası içinde bulunmaktadır. Melen Havzası iki büyük havzanın, Sakarya ve Filyos Çayı Havzaları arasında yer alır. Güneyinde Abant dağ silsilesine uzanan Elmacık Dağları, doğusunda Bolu Dağları, kuzeyinde Akçakoca Dağları arasında yer alır. Bu havzanın güneyindeki Elmacık Dağları zengin bitki örtüsü ve su kaynakları nedeniyle Batı Karadeniz Bölgesi’nin en önemli doğal kaynak rezervlerinden birisini oluşturmaktadır. Bu kapalı havzanın Karadeniz’e tek çıkış noktası olan Büyük Melen Çayı son zamanlarda yapılan projeler ile İstanbul’a su sağlayan en önemli su kaynağı haline gelmiştir.

Bölgesel bitki geçiş noktalarına sahip olan Elmacık, Akçakoca ve Bolu Dağları üzerinde; Aksu Deresi, Uğur Deresi, Melen Deresi, Asar Deresi, Altınçay Deresi, Akkaya Deresi Vadileri ile Topuk, Eğrelti, Sakarca, Sinekli, Çiçekli, Koca, Şehirli, Torkul, Odayeri, Balıklı, Sırıkyanı, Derebalık, Hira, Pürenli, Kardüz Yaylaları, Güzeldere, Samandere, Aydınpınar, Yoğunpelit, Aktaş, Sarıyayla, Saklıkent, Kurugöl, Tahirli, Harmankaya, Bakacak, Efteni, Gölormanı Şelaleleri gibi zengin flora ve fauna ekosistemlerini, doğa anıtlarını, nadir ve önemli bitki habitatlarını barındırmaktadır.

Akçakoca ilçemizde bulunan Cumayanı piknik ve mesire alanı, Akçakoca’nın 3 km güneybatısında, Göktepe Köyü sınırlarındadır. Asırlık ulu çınar ağaçları ve yanı başındaki akarsuyuyla dinlence yeridir. Piknik ve mesire alanı olarak düzenlenen bölge aynı zamanda Selçuklulardan kalma tarihi hamam kalıntısı, tarihi Evliya camisi ve Evliya Ahmet Dede Türbesi ile de dikkat çekmektedir. Bölge doğa yürüyüşü, fotoğraf çekimi için uygun olup alabalık ve yöresel yemek isteyenler içinde bir restaurantı bulunmaktadır.

Akçakoca’nın Akkaya Köyünde bulunan Akkaya Köyü piknik ve mesire alanı Akçakoca’nın 7 km doğusunda Karadeniz Ereğli Yolu üzerindedir. Bölge piknik ve mesire alanı olmasının dışında orman içi yürüyüş alanından kısa bir mesafeden ulaşılan Akkaya plajı ile de dikkat çekmektedir. Muazzam bir doğal güzelliğe sahip olan piknik alanı, ortasından geçen dere ile de görülmeye değerdir. Bölge doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, çadır kampı yapmak için uygun özelliktedir.

Düzce’nin Akçakoca ilçesi, Sarıyayla Köyünde bulunan, Sarıyayla Şelalesi ve piknik alanı İlçe merkezine 10 km mesafededir.  Şelalenin keyifli seyri eşliğinde piknik yapabilir, yeşillikler arasında doğa yürüyüşü, foto-safari gibi etkinliklerde bulunulabilmektedir.

Düzce’nin Akçakoca İlçesi, Kurugöl Köyünde bulunan Kurugöl Kanyonu ve piknik alanı İlçe merkezine 13 km mesafededir. Bölge foto-safrari, trekking için uygundur.

Düzce’nin Akçakoca İlçesi Aktaş Köyünde bulunan Aktaş Şelalesi ve piknik alanı İlçe merkezine 10 km mesafededir. Çevresindeki zengin bitki örtüsü ile Akçakoca’nın görülmeye değer doğal güzelliklerinden olan bölge, deniz turizmi için gelen turistlerin yeni keşfetmeye başladığı yerlerden biridir. Aktaş Şelalesi, 50 mt. yüksekten düşen suyun sesi ve etrafını saran yeşillikler arasında muazzam yürüyüş parkuru ile trekking, Foto-Safari gibi doğa sporları için oldukça uygundur.

Ceneviz Kalesi, plajı ve piknik-mesire alanı, Akçakoca ilçesinin batısında, ilçe merkezine 3 km. uzaklıkta bir burun üzerindedir. Moloz taşlarla inşa edilmiş olan kalenin, kara tarafında giriş kapısı ve yanında da yüksek bir kulesi bulunmaktadır. Deniz tarafındaki duvarları tamamen yıkılmış olan kalenin içinde, bir su sarnıcı bulunmaktadır. Kalenin Cenevizliler tarafından yapıldığı söylenmekte ise de, bu durum belgelenmiş değildir. Kale piknik ve mesire alanıdır. Gelen misafirler, hem doğa hem denizle baş başa bir ortamda piknik yapıp; mavi bayraklı Kale Plajı’nda denize girebilirler.

Güzeldere Şelalesi ve Piknik-mesire alanı, Düzce’nin Gölyaka ilçesi sınırları içerisindedir. Düzce’ye 28, Gölyaka’ya ise 16 km mesafedeki Güzeldere Köyü’ndedir.  Güzeldere Köyü’nden geçen Bıçkı Deresi üzerinde bulunan Güzeldere Şelalesi dökülen suyun doğal coşkusunun değişik ağaç türleri ile renk cümbüşü oluşturduğu güneş ışınları ile gökkuşağını içinde barındıran Türkiye’nin en büyük şelalelerindendir. Altında Efteni Gölü Kuş Cenneti, üstünde Pürenli Yayla bütünlüğü, doğal alabalıkları, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüşü parkurları orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir.

Düzce’nin Gölyaka ilçesinin Gölormanı Köyünde bulunan Toptepe piknik ve mesire alanı şehir merkezine 15km. mesafede bulunmaktadır. Halk arasında Şahin Tepesi olarak da adlandırılan bölge Düzce Ovasının kuş bakışı izlendiği en güzel noktalardan biridir.

Gölyaka Kültür Park, mesire alanı olmasının dışında golf turizmi için oldukça uygun bir alana sahiptir. Gölyaka İlçesi Bakacak Köyü Değirmendere mevkisinde bulunan Bakacak Şelaleleri ard arda sıralı 6 şelaleden oluşmaktadır. Bölge, piknik ve mesire alanı olması dışında doğa sporları, motor sporları, bisiklet sporları, Doğa yürüyüşleri, Foto-Safari gibi etkinlikler için oldukça uygundur.

Düzce’nin güneydoğusunda, il merkezine 26 km uzaklıkta yer alan Samandere Şelalesi, Samandere Köyü sınırları içinde bulunmaktadır. Bulunduğu köye adını veren, tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşan Samandere Şelalesi, doğal oluşum özellikleri ile Milli Parklar Kanunu gereğince ve Orman Bakanlığınca “Tabiat Anıtı” olarak tescil edilmiştir. Ayrıca buradaki 500 metre Yükseklikteki ağaçlar ve iki küçük şelale ile Cadı Kazanı denilen bölümde tescillidir. Samandere Şelalesinde, ağaçların arasından şiddetle akan sular, beyaz köpükler halinde dökülerek “Cadı Kazanı” içinde, derin kayalıkların arasında adeta kaynamaktadır. Şelalenin arkasındaki kayanın içinde, doğal olarak oluşan mağara ile bir ara kaybolan sular biraz ilerden tekrar ortaya çıkarak akışını sürdürüyor. Tabiat Anıtı olarak ilan edilen Samendere Şelalesi, koruma altına alınmış doğal bir varlığımızdır. Zengin bitki örtüsünün su sesi ile bütünleştiği şelalede, mesire ve piknik alanları, doğa yürüyüş parkurları, kamp alanları, orman içi dinlenme yerleriyle muhteşem bir doğa güzelliğine sahiptir.

Düzce’nin Kaynaşlı ilçesi, Eskiköy Mahallesinde bulunan Gırgın Çayırı piknik ve mesire alanı İlçe merkezine 2,5 km mesafededir. Alanda çocuk oyun gurubu, kamelya, piknik alanları ve yöresel yemekler tadabileceğiniz birde restaurant bulunmaktadır. Doğa yürüyüşü ve dağ bisikleti için uygundur. Düzce’nin Kaynaşlı İlçesi Dipsizgöl Köyünde bulunan Çamlıpınar Göleti piknik ve mesire alanı ilçe merkezine 10km. mesafededir.

Düzce’nin Yığılca İlçesinde bulunan Saklıkent Şelalesi, Yedigöller yolu güzergahında İlçe merkezine 5 km mesafededir. İlimizin yeni keşfedilen doğal güzelliklerinden olan Saklıkent Şelalesi, trekking, dağ bisikleti ve foto-safari için oldukça uygundur. Küçük Melen Çayı üzerinde kurulmuş olan Hasanlar Barajı, özellikle mevsimlere bağlı olarak değişen doğal güzelliğiyle etkileyicidir. Olta balıkçılığı ve doğa yürüyüşleri için çok uygundur. Her yıl geleneksel olarak baraj gölünde yelken yarışları yapılmaktadır

Düzce İli Cumayeri-Dokuzdeğirmen Köyü yanından geçen Büyük Melen Nehri Raftinge elverişli 13 km’lik parkuru olması sebebiyle Türkiye’nin 3. büyük rafting sporlarının yapıldığı yer olmasının yanında Melen Irmağı çevresinde doğal güzellikleri ile yöre halkının mesire yeri olarak kullandığı bir bölgedir. Yılın her döneminde profesyonelce rafting ve kano yarışları yapılır.

Çınaraltı Plajı, Akçakoca’nın en eski plajlarından biridir. Şehir merkezinde olmasından dolayı çok tercih ediliyor. Şehirden uzaklaşmadan denizin, şirin kumsalın ve günbatımının keyfini çıkarabilirsiniz. Plajın adını hemen arkasında bulunan asırlık çınar ağaçlarından almaktadır.

Ayazlı ve Limancık plajları, Akçakoca merkezde bulunan bu iki plaj, arasındaki yalıyarla birbirinden ayrılıyor. Yeşil ve mavinin bir arada olduğu resmetmeye değer bir doğa harikasıdır.

Karaburun Plajı şehir merkezinden 10 km uzaklıkta ve göz alabildiğine uzanan geniş bir kumsala sahip. 100 metre boyunca sığ olan deniz, dalga olsa bile yüzenleri olumsuz etkilemiyor Çevresinde kamp ve piknik alanları , kır lokantaları eğlence yerleri ve konaklama ihtiyacı için ev pansiyonları bulunmaktadır.

Efteni Gölü, Düzce’nin 14 km güney batısında, Elmacık Dağı silsilesinin eteğinde, Düzce Ovasına ait akarsu ağının birleştiği ve Büyük Melen kanalıyla Karadeniz’e döküldüğü ekolojik bir ağın düğüm noktasındadır.Gölyaka ilçesine 2 km mesafede bulunan Efteni Gölü, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunan önemli ve ender merkezlerden biridir. Çevrede kuş türlerinin izlenebilmesi için bir kaç seyir terası bulunmaktadır. Kuşların göç yollarında, bir mola gölü olan Efteni Gölü, su seviyesinin dışında nilüfer çiçekleriyle, sazlıklarıyla kuşları saklarken fotoğraf ve kuş gözlemcilerine kompozisyon oluşturuyor.

 

[geo_mashup_map]


Like it? Share with your friends!

0
Murat

4 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dolu dolu yazınız, olunan yerden başka bir yerde olmaya duyulan heyecanı taşıdı bana, elinize sağlık.

  2. Akçakoca’nın merkezindeki plajda sıra sıra balıkçılar var. En uçtaki balıkçı kesinlikle gidilesi