Sinop Gezi Rehberi


0

Karadeniz’in en güzel illerinden olan Sinop aynı zamanda en mutlu insanların yaşadığı Türkiye’nin en mutlu şehri olarak da bilinir. Mitolojiye göre Tanrı Zeus’un aşık olduğu Amazon Kraliçesi Sinope’yi mutlu etmek için Sinop’a yerleştirdiği ve Sinop isminin buradan geldiği rivayet edilir. 6000 yıllık bir tarihi olan Sinop’ta filozof Diyojen’de yaşamıştır. Özellikle doğasıyla ve tarihi ile en güzel şehirlerimizden olan Sinop gezi rehberi nasıl olur derseniz kaba hatlarıyla aşağıda anlatmaya devam ediyorum.

Sinop’ta Tarihi Kalıntılar

Sinop’ta gezilecek yerler saymakla bitmez. 4000 yılllk bir tarihe sahip Sinop Kalesi ile başlayalım Sinop gezimize. Evliya Çelebinin Seyahatnamesinde anlattığı kalede Gaskalılar, Grekler, Pontuslar, Bizanslar, Romalılar ve Selçuklular yaşamış. Boyabat Kalesi’ndeRoma, Bizans ve Osmanlı etkileri görülmektedir. Balatlar Kilisesini Bizanslılar inşa etmiştir. Diyojen heykeli de dikkat çeken eserlerdendir.

Doğal Güzellikleri

Henüz bozulmamış doğası ve doğal güzellikleri ile Sinop ülkemizin en güzel yerlerinden biridir. Tatlıca şelaleleri Erfelek ilçesinde 28 ayrı şelaleden oluşur. Ayancık ilçesinde bulunan İnaltı mağarası, deniz seviyesinin 1070 metre üzerindedir. Derinliği 2200 metredir. Ancak ilk 300 metresi ziyarete açıktır ve gezilecek yerlere dahil edilmelidir. İnceburun feneri Türkiye’nin en kuzey noktasıdır.

Sinop Tarihi Cezaevi

Sinop ile özdeşleşen Sinop cezaevi 1996 yılında kapatılarak müze haline getirilmiştir. Sabahattin Ali’nin aldırma gönü isimli şiirini yazdığı cezaevi şehir merkezine çok yakındır.

Hamsilos Koyu

Türkiye’nin tek fiyordu Hamsilos koyu da Sinop’tadır. Sinop’un merkezine 10 km uzaklıkta olan koy yeşil ve mavinin buluştuğu cennetten bir köşedir.

Sinop Sahilleri

Sinop hakkında konuşup sahillerinden bahsetmemek olmaz. Karadeniz’in en güzel plajlarına sahip olan Sinop, Karakum plajı, Sarıkum plajı, Akliman ve Büyük Gerze Plajları ile de adından söz ettirmektedir.

Sinop’ta Ne Yenir?

Mayalı hamurdan yapılan Nokul ilk akla gelen yiyeceklerdendir. Kulak adı da verilen ve mutlaka tadılması gereken lezzetlerden biri de Sinop mantısıdır. Mamalika, ayva yemeği ve kestane yemeği de Sinop’u temsil eden lezzetlerdendir. Yöreye özgü mısır pastası da değişik lezzetlerdendir. Balık olmazsa olmazlar arasında daima yer almaktadır.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir