Samsun Gezi Rehberi


0

Samsun, gerek ticaret gerek eğitim gerekse ulaşım ve sanayi bakımından Karadeniz Bölgesi’nin en büyük ve en gelişmiş şehridir. Aynı zamanda şehrin kendisine ait Samsun Çarşamba Havalimanı adında bir adet ticari ve bir adet de genel havacılığa özgülenmiş havalimanının bulunması bu şehre hava yoluyla ulaşımı kolaylaştırmaktadır. İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya’dan karşılıklı direkt uçuşların yanı sıra pek çok şehirden aktarmalı uçuşlar da bulunmakta, yurt dışından da pek çok noktadan direkt uçuşlar icra edilmektedir.

Kış Aylarını Tavsiye Eder miyim?

Özellikle kış aylarını son derece ılık geçiren bir şehir olan Samsun, her haliyle görülmeye değerdir. Aynı zamanda Samsun’a nasıl gidilir sorusunun yegane cevabı da hava yolu değildir. Pek tabii Karadeniz Sahil Yolu sayesinde kara yolu ve yakın zamanda tadilatı bitecek olan demir yolu ile de ulaşmak ve bu şehirde yer alan güzellikleri keşfetmek son derece kolay olacaktır.

Samsun Merkez Bölgesinde Görülmeye Değer Nereler Vardır?

Ben gezime her şeyden önce Samsun merkez ile başladım. Zira hem havalimanından servis araçları ile şehir merkezine ulaşım son derece rahat ve ekonomikti hem de şehrin kültürünü keşfetmeden diğer güzelliklerine yönelmek istemedim. Türkiye’nin kozmopolit şehirlerinden bir tanesi olarak bilinen Samsun’da öncelikle meşhur Atatürk Heykeli’ni gördüm. Cumhuriyet Meydanı adı verilen bu yerden sonra ise trafiğe yakın bir zamanda tamamıyla kapatılmış olan Çiftlik Caddesi’nde bir tur atarak şehrin en hareketli noktasına göz atma fırsatı buldum. En son da merkeze bir miktar uzak olmakla beraber merkez ilçe kabul edilen Atakum’a giderek keyifli bir sahil yürüyüşü esnasında kâğıt bardakta aldığım kahveyi yudumladım.

Otobüs Terminali Sayesinde Ulaşım Kolay mı?

Ben bu şehre İzmir’den hava yoluyla geldim. Uçuş süresi yaklaşık 1 saat 20 dakika. Kara yoluyla da otobüs terminali üzerinden ücretsiz servis araçları bulunuyor. Ancak otobüs bileti fiyatları neredeyse uçakla aynı fiyata denk geldiğinden hatta daha pahalı olabileceğinden özellikle İstanbul ve İzmir üzerinden onca saat yolu çekmek bana mantıksız geliyor. Samsun, çok sayıda uçuş icra edilmesiyle ülkenin en işlek havalimanlarından birine sahip ve seçeneğiniz gerçek anlamda fazla. Her ne kadar Karadeniz’in en büyük havalimanı diyemesek de rekabetten dolayı bilet fiyatları oldukça makul

Doğal Güzellikleri Neler?

Karadeniz’in incisi Samsun’un başta gelen doğal güzellikleri arasında öncelikle Amisos Tepesi ilgimi çekti. Bu tepeye teleferik vasıtasıyla çıkılıyor ve teleferik şehre ait otobüs kartları ile çalışıyor. Bu kartları hemen her yerden rahatlıkla temin etmek mümkün. Aynı zamanda gezimin son gününde Vezirköprü ilçesinde yer alan Şahinkaya Kanyonu da beni adeta büyüledi. Öyle ki bu büyüleyici güzelliğin dünyanın 7 harikası arasında neden yer almadığına hayret ettim. Elbette şehrin biraz dışında yer alan Kabaceviz Şelaleleri kıyısında su sesini dinlemeden de geri dönmedim

Amazon Adası Nasıl Bir Yer?

Samsun’da yer alan en ilginç yerlerden bir tanesi de Amazon Adası. Buraya geldiğiniz zaman siz de benim gibi o aslanın ağzına girmeyi ve bol bol fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. Gerçek anlamda görmeden dönmeyin diyeceğim yerlerden bir tanesi de burada yer alan Amazon Köyü.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir