Moskova Gezi Rehberi


0

Moskova, Rusya’da yer alan oldukça büyük şehirlerden biridir. Şuanda Rusya’nın başkenti olarak biliniyor. Soğuk olmasına rağmen oldukça merak edilen, gezmek istenilen bölgeler arasında yer alır. Aynı zamanda ekonomi açısından da önemli bir şehirdir.

Moskova’nın Gezi Notları Nelerdir?

Moskova denilince akıllara ilk olarak Kremlin Sarayı geliyor. Birçok çara ev sahipliği yapan bu saray oldukça görkemlidir. Moskova’da yer alıyor ve gezi planlayan herkesin mutlaka uğraması gereken bir tarihi yapıdır. Ve Moskova gezi rehberi içerisinde mutlaka Arbat Caddesi de bulunmalıdır. Yemek yemek, farklı içecek tüketmek ya da hediyelik eşyalar almak için uğranabilecek bir bölgedir. Moskova’nın gezi notları oldukça geniştir.

Moskova Metro ile Ulaşım Sağlanır

Moskova’ya gidildiğinde gezilecek yerlerde ulaşım sağlayabilmek için metro kullanılabilecek bir alternatiftir. Otobüs ve troleybüs de kullanılabilecek ulaşım araçları içerisinde bulunuyor. Şehir merkezine gidişte, farklı bölgelere ulaşımda kullanılıyor. Ayrıca ücreti de oldukça uygundur. Tek bir bilet 24 Ruble’dir. Moskova metrosu sabah 5.30’dan gece 1.00’a kadar aktif şekilde çalışıyor. Moskova metro oldukça kolay bir ulaşım seçeneğidir.

Kızıl Meydan Gezi Rehberi Ayrıntıları

Gezginler için Kızıl Meydan gezi rehberi bir başlangıç işareti gibidir. Geziye ilk olarak buradan başlanılır. Metro istasyonlarını da barındıran bir bölgedir. Tarih boyunca birçok kutlamaya, idama, geçit törenlerine sahip olmuştur. Ayrıca birçok şehrin de bağlantı noktası olarak bilinir. Buradan Moskova başta olmak üzere birçok kente ve gezilecek bölgeye ulaşım sağlamak mümkün oluyor. Ve en önemlisi Rusya’nın merkez noktası olarak çok önemli bir konuma sahiptir.

Bolşoy Tiyatrosu Tarihini Koruyor                 

1824 yılından bu yana ulaşmayı başaran, tarihi bir yapı olan Bolşoy Tiyatrosu  o zamandan şimdiye kadar çeşitli gösterilere ev sahipliği yapmıştır. Bale, opera, konserler, oyunlar, tiyatrolar burada hala gösterime sunuluyor. Çeşitli yangınlara maruz kalsa da dokusunu kaybetmemiştir.

Aziz Basil Katedrali Kızıl Meydanda

Kızıl Meydan’ın sahip olduğu en önemli özelliklerden biri de Aziz Basil Katedrali‘nin burada bulunmasıdır. Rus Devleti’nin kazandığı zafere karşılık olarak yapılan bir katedraldir. Bugün müze olarak kullanılan binalardan biridir.

Lenin’in Mozolesi

Piramit şeklindeki bu yapı Kızıl Meydan’da yer alıyor. Lenin’in ölümünden sonra bedeni mumyalanarak buraya koyulmuştur. Müze şeklindeki bu binaya girerken de saygı konusunda hassas olmak gerekir. Çünkü Rusların koruduğu ve fazlasıyla önem verdiği bir yerdir. Moskova da gezilecek yerler içerisinde bulunur.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir