FOTOĞRAFLARLA MALDİVLER TATİLİ VE TAVSİYELER – GEZİ YAZILARI


0

Tropik tatil mekanları ülkemize uzaklıklarından dolayı nispeten pahalı tatil seçenekleri, ancak Türkiye’deki 1 haftalık balayı paketlerine 5.000-10.000 TL isteyen oteller ve Müze, yeme içme, tur ve aktivite masraflarını da kattığınızda iki kişi 8.000 – 10.000 TL ‘ye patlayan 1 haftalık Avrupa turlarıyla kıyasladığınızda değerlendirmeye değer bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor Maldivler Tatili.

Maldivler’i,  tropik cennet klişelerinden uzak bir bakış açısıyla “İnsanlar Burada da Ölebiliyor” gezi yazısında anlatmıştım.

Şimdi klişe de olsa, kısıtlı bir süre için de olsa kendimizi ve zihnimizi gerçek dünyadan koparmaya ihtiyaç duyduğumuz gerçeğinden hareketle, masalsı ve tembel bir tatil için küçük tavisyelerde bulunacağım.

Genelde balayı için tercih edilse de, arkadaş grubunuzla da tadını çıkarabileceğiniz, kum, güneş, deniz şeklinde basite indirgenebilecek, kafanızı tamamen boşaltabileceğiniz bir tatil imkanı sunuyor maldivler.

Kendi tecrübelerime dayanarak çıkardığım notlar, yararlı olabileceğine inandığım bilgiler ve Maldivlerde güzel bir tatil için küçük tavsiyerler;

1000 – 1500 € ‘dan başlayan turlar: Euro düşse de Maldivlere gitsek

Maldivlere kişi başı 1000 – 1500 €’dan başlayan 5 günlük turlar düzenlenmekte. Özellikle Euro’nun değerinin düştüğü zamanlarda değerlendirilebilir. Tur acenteleriyle pazarlık yapabileceğinizi unutmayın. Çok esnek olmasalar da indirim opsiyonları bulunmakta.

4 Mevsim Yaz: ama yağmura dikkat!

Ekvator’un göbeğinde bulunan adalar ülkesine istediğiniz mevsim ve ayda gidebilirsiniz. Ancak Nisan – Ekim ayları arasında yağmurla sık karşılaşabileceğinizi, hangi mevsimde giderseniz gidin, yağmur ihtimalinin her zaman bulunduğunu unutmayın. Yağmur ihtimali canınızı sıkmasın, kavurucu ve nemli bir günün ardından bardaktan boşanırcasına yağan bir yağmuru odanızın ya da barın verandasından izlemek, hatta bu yağmurun altında bulunduğunuz adayı turlamak son derecek keyifli olabilir. (Son derece korunaklı bir çantanız yoksa yağmur altında dolaşırken yanınızda dijital ekipman bulundurmayın. Böyle bir yürüşte iliklerinize(!?) kadar ıslanacaksınız.

Ada ve Otel Seçimi; Lagün şart…

Maldivlerde kalacağınız otel ve dolayısıylaada seçimi çok önemli. Seçtiğiniz adanın başkent Male ve dolayısıyla ülkenin en büyük hava alanına uzaklığı, transfer şeklini (charter uçak, deniz uçağı, powerboat) ve ücretini değiştiren bir faktör. Ne kadar yakın o kadar ucuz…

Adanın şekli ve büyüklüğü, gezebileceğiniz alan ve keyifli küçük yürüyüşlere olanak sağlayıp sağlayamayacağını belirleyen faktörler. Kalacağınız süreye bağlı olmakla beraber çok küçük ve dış kısmı tropik bitki örtüsüyle kaplı adalar, denize nazır yürüyüş alanlarının azlığı ve dolaşılabilecek mesafenin kısalığından dolayı sıkıcı hale gelebilir.

Lagün olmazsa olmaz! Ziyaret ettiğim farklı resort adalarda gözlemlediğim kadarıyla, lagün maldivler tatilindeki en önemli etkenlerden biri. Estetik olarak şık durmasının ötesinde, bir çok fonksiyonel fayda sunuyor lagünler. Akıntı ve dalgaları yumuşatarak rahat yüzmeye olanak sağlaması, vahşi okyanus yaşamının büyük canlılarını dışarıda tutarak nispeten güvenli bir ortam sağlaması, tekne garajları ve marinaların inşa edilmesi ve bunlara uzanan uzun iskelelerin su üzerinde keyifli yürüyüşlere ve adayı uzaktan görebilmeye imkan sağlaması, lagüne sahip olan adaları 1 numaralı tercih yapan unusrlar.

Korkutmak gibi olmasın ama ziyaret ettiğim lagünü olmayan adalarda, birden bire derinleşen okyanus, güçlü akıntılar, büyük dalgalar ve kıyıya oldukça yaklaşan dev vatozlar, köpek balıkları beni denize girmekten alıkoymaya yetti.

Paradise Island Resort, lagüne sahip, nispeten büyük ve uzun, Maleye yakın bir ada olması ve Hilton gibi uluslararası otel zincirlerine göre uygun fiyatları ile değerlendirilmeye değer bir seçenek.

Yarım Pansiyon Mu? Herşey Dahil Mi?

Bu soru aslına bakarsanız içki içmeyi ve birşeyler atıştırmayı ne kadar sevdiğinizle alakalı. Ancak suyun çok büyük kısmının ithal edildiği bir ülke olduğunu ve daha sonradan yediğiniz, içtiğiniz ekstraların aradaki farkı kapatabileceğini unutmamak gerek. Yemek aralarında çay kahve ve küçük tatlılar, gün batımında kokteyllere hayır demek oldukça zor. Bu sebeple “Herşey Dahil” daha cazip bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor Maldivlerde.

Oda Seçimi; Okyanus üstü suitler ve beach villalar

Kalacağınız oda seçimi tamamen harcamayı planladığınız meblağ ile ilgili… Okyanus üstünde yeralan suitler cezbedici olsa da oldukça pahalı. Çoğu 5 yıldızı resort’ta kumsala sıfır, banyonun dışında  kapalı bir bölme ile dışarıdan ayrılmış ancak üstü açık duş, veranda, tv, klima ve kasa bulunan beach villalar bulunmakta. Adanın her yerinde denize girebileceğinizi düşünürseniz, uyurken denizin üzerinde olma lüksü olmazsa olmaz değil. Otel odasından ziyade minik bir ev havasında olan beach villalar çok para harcamadan da maldivlerde keyif sürmeye olanak sunuyor

Bütçeniz elveriyorsa, okyanus suitinizin arka kısmında, hint okyanusu manzaralı jakuzide keyif yapmak cezbedici bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Maldivler Mutfağı: Köri sevmiyorsanız işiniz zor

Maldivler, Güney Doğu Asya mutfağı baharatlarının bolca kullanıldığı ve tropik adalardan oluşan bir ülke olmanın getirdiği deniz mahsülleri ve tropik meyvelerin oluşturduğu bir mutfağa sahip. Hemen her yemekte köri var, ve sizde benim gibi köriyi pek sevmeyen bir insansanız, meyve ve balığa talim etmek durumunda kalabilirsiniz.

Herşey dahil paketlerde sunulan içkiler, Smirnoff, Bacardi, Jim Beam, Heineken gibi bilindik markalar. Türkiye’de birçok otelde olduğu gibi ilk defa duyduğunuz içki markaları ile karşılaşmıyorsunuz. Tabi bu markaların üst sınıf  / özel seri ürünleri herşey dahil opsiyonunun dışında. Kokteyl Tarifleri‘nde yazdığım Bacardi – Schwepps Bitter Lemon ve/veya Mojito’nun tam yeri Maldivler…

Ceylon Çayı’nın vatanı Sri Lanka’ya oldukça yakın olan Maldivlerde, Güney Doğu Asya çaylarını da taze taze denemenizi tavsiye ederim.

Tropik Meyveler, beklendiği üzere, istemediğiniz kadar bol bulunuyor. Ananas, Hindistan Cevizi, Papaya, Passion Fruit… Güney Amerikaya özgü bazı meyveler dışında ne ararsanız var.

 Aktiviteler: ufacık ada bana dar gelir diyenlere

Maldivlerde, ben adalarda sıkılırım diyenler için, genelde “su” temalı birçok aktivite bulunmakta. Gece balık tutma turlarından, uçakla fotoğraf turuna, denizaltı gezintisinden, envayi çeşit scuba-diving programına bir çok aktiviteye kaldığınız adadan kolayca erişebilirsiniz. Köpekbalığı, kılış balığı gibi büyük deniz canlılarını avlayabileceğiniz özel turlar, jet ski, rüzgar sörfü, katamaran gezintisi de sayılabilecek farklı aktiviteler arasında.

Bu tarz aktiviteler hava ve okyanus koşullarına bağlı olarak haftanın belirli günleri düzenleniyor, adadan ayrılan tekneyi kaçırdığınız anda 1 hafta beklemek durumunda kalabilirsiniz. Bu yüzden kaldığınız otelin ilgili biriminden aktivite tarih ve saatlerini istemeyi unutmayın.

Bunların dışında otellerde katılabileceğiniz, karaoke geceleri, lokal grup performansları ve herkesin bir yengeçe para yatırıp, galip gelen yengeçin sahibine cazip hediyelerin verildiği yengeç yarışları da düzenlenmekte.

SPA ve Masaj; herşey yerinde güzel

Benim tatilimi geçirdiğim resortun bir kısmı, spa ve masaja ayrılmış büyük bir zen bahçesine ayrılmıştı. Zen bahçesi yaklaşık 100-150 metrekarelik bambu sırıklarıyla oluşturulan duvarlarla birbirinden ayrılan özel bölümlere ayrılmış. Bu özel bahçelerin içinde ortamın tasarımıyla bütünleşmiş masaj masaları, minik bir havuza çalan büyükçe bir küvet, otantik bir sütuna gizlenmiş bir duş bulunuyor. Seçtiğiniz masaj paketine bağlı olmakla birlikte, masajdan sona bu alan 1 – 1,5 saatliğine sizin kullanımınıza tahsis ediliyor. Masajınız bittikten sonra zemine gömülmüş ve son derece doğal görünen küvet özel yağlar, baharatlar ve çiçeklerle dolduruluyor, masaj masasından küvete geçtiğinizde, otantik demlikler ile  yeşil çayınız geliyor… Abant’taki otellerin kapalı masaj salonlarında talep edilen fiyatlar düşünüldüğünde, sizi yeryüzünden 2 – 2,5 saatliğine koparıp alan bu tecrübe kesinlikle yaşanmaya değer.

Çiftlere özel masaj paketleri, bu tecrübeyi partnerinizle paylaşmaya imkan sunuyor. Ancak masajın bir ya da birkaç noktasında, masözlerin ve ayrı bölümler / masaj paketleri seçmediyseniz, partnerinizin yanında, tamamen çıplak olacağınızı da bilmenizde fayda var.

Alışveriş; Oteldeki dükkanlar, lokal adalar ve hava alanı

Yerel hediyeler almak için, eğer giderseniz yerel halkın yaşadığı adaları tercih edebilirsiniz, balıkçılık ve turizmden başka geliri olmayan bir ülkede olduğunuzu akıldan çıkarmayarak, lokal adalardaki dükkanların sizi ciddi bir şekilde kazıklamaya çalışacağını unutmayın. Benim kaldığım resorttaki dükkanlar lokal adalardaki dükkanlardan daha ucuzdu.

Eğer yerel halkın yaşadığı adalara gitme şansınız olursa, alışveriş yapacaksanız;

 • pazarlık yapın,
 • büyük dükkanlardansa küçük dükkanları tercih edin
 • yanınızda rehber varsa rehberden pek uzaklaşmamaya çalışın
 • sokakta el arabasından özellikle el yapımı aksesuar ve hediyelikler ya da doğal hatıra ürünleri (Köpekbalığı dişleri gibi.) almak mantıklı bir opsiyon

Canlı mercan satın almak yasadışı ve ülke dışına çıkaramazsınız. Ancak Maldivlerin yerel, doğal ürünleri mercan takılar, kendinize ya da sevdiklerinize güzel hediyeler olabilir.

Yasal Öneri ve Bilgiler ; Şeriatla yönetilen bir ülke

Maldivlerin nüfusunun %100 müslüman, şeriatla yönetilen bir ülke olduğunu unutmamak gerek. Bunun dışında Maldivlerle ilgili birkaç küçük uyarı;

 • Vize ülkeye giriş yaparken ufak bir form doldurarak alınıyor. Uçaktan indikten sonra sıraya girmek yerine bu küçük formaları bulup doldurmaya başlayın.
 • Ülkeye alkol, uyuşturucu ve pornografik içerikli metaryal sokmak yasak.
 • Yerel adalar ziyaret edilirken bayanlarn nispeten kapalı kıyafetler giymesi tavsiye ediliyor. Tamamen kapanmanız ya da başınızı kapatmanız gibi bir zorunluluk yok ancak, yerel halk tarafından rahatsız edilmemek için çok dekolte üstler ve çok kısa şort ve etekler tercih edilmemeli. (Bkz. Mahalle Baskısı)
 • Resortlarda alkol tüketimi serbest, yerel adalarda yasak.

Maldivlerin önümüzdeki 25-50 yıl içinde yükselen deniz seviyesi nedeni ile Dünya haritasından silinebileceği ve bu sebeple Avusturalya hükümetinin tüm Maldivler halkına sığınma hakkı tanıdığı gerçeğinden hareketle, fırsatını bulduğunuz anda bu tropik adalar ülkesini ziyaret etmenizi tavsiye ederim.


, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Like it? Share with your friends!

0
Erman

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Çok güzel….
  Biz de Temmuz ayında Conrad otel de kaldık, Rangali adasında, o kadar çok araştırdık ki sormayın. Peninsula tur aracılığı ile gittik ve inanılmaz memnunuz özellikle Deren hanımdan. Bloguma çekildiğimiz tüm resim ve videoları koydum.
  Su altında çekimler yaptık balıkların içinde, şnorkelling turu, yunus izlemeye gittik, denizin 5 metre altındaki restoranda yemek yedik köpek balıklarının içinde, denizin ortasında masaj yaptırıp jakuziye girdik …vs daha bir sürü harika aktivite. Eğer merak ederseniz beklerim bir göz atın umarım gitmek isteyenlere faydası dokunacaktır, fiyatı , en iyi mevsimler, otelin hediye verdikleri hepsi var.
  Bu arada yeni yeni başladım blog işine yardımlarınızı ve lütfen yorumlarınızı dört gözle bekliyorum.

  http://yenibirsoyadimoldu.blogspot.com/2012/12/maldivler-balayi-karar-asamasi-evlilik.html