Kuala Lumpur Gezi Notları


0

Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’un en önemli özelliklerinden birisi en kalabalık şehri ve modern bir şehri olmasıdır. Uzak doğuda pek çok kültür insanın bir arada yaşadığı şehirlerden biridir. Birkaç farklı dil bu şehir de konuşulur. Konuşulan dillerin başında Malayca, İngilizce ve Çince gelir. Genel olarak turistler için güven veren şehirlerden birisidir.

Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler

Kuala lumpur’da gezilecek yerler arasında tarihi ve kültürel açıdan o kadar çok yer var ki, mesela Malakka, bu şehir Melaka bölgesinde yer alıyor ve günü birlik turla gidilebilecek bir yer. Ziyaret edilmesi gerekli yerlerden biriside little india olarak gösterilebilir.. Burada kendinize Hint baharatları ve çiçek kolyelerden hediyelik eşya olarak alabilirsiniz. Kuala Lumpur şehir merkezine turistik açıdan yolunuzu düşmesi halinde Petronaz ikiz kulelerini görme imkânına erişebilirsiniz. Ayrıca Merdeka Meydanı yani hürriyet meydanı olarak da bilinen bu meydan şehrin merkezinde bulunuyor ve etrafında yeşil alanlar ve tarihi yerleri görmekte mümkün. Batu mağaraları bukit bintang olarak bilinen Batu caves dünyanın en büyük Hint mağara tapınağıdır, günü birlik turlar ile ziyaret edilebilir. Bukit Bintang Caddesi üzerinde ise alışveriş merkezleri restoranlar ve gece kulüpleri yer alıyor.

Petronas ikiz kulelerine

Petronas ikiz kulelerine yapacağınız ziyarette, dünyanın en yüksek köprüsünü görebilirsiniz. Petronaz ikiz kuleleri dünyanın en yüksek binaları arasında yer alıyor ve iki binanın arasında dünyanın en yüksek köprüsünden manzara seyredebilme imkânınız mümkün. Bu ikiz kulelerin alışveriş merkezlerinde konaklayabilir, alışveriş yapabilir, sanat galerilerini ziyaret edebilir ve senfoni orkestrasından müzik dinleyebilirsiniz.

Masjid Jamek

Masjid jamek Kuala Lumpur’un en eski ve en önemli camisidir. 1965 yılında The National Mosque Camisi yapılmadan önce ana cami olarak masjid jamek sayılıyordu. Bu önemli caminin Hint ve Malay karışımından oluşmuş bir yapısı var. Metro ile ulaştıktan sonra 5 dakikada yürüyerek oraya ulaşabilme imkânına sahip olabiliyorsunuz.

Çin Mahallesindeki Chinatown

Çin Mahallesindeki görülerek yerler arasında petaling caddesi ve central market var. Bunların dışında ise ihtişamlı pek çok tapınakta bu bölgede bulunuyor. Örneğin Kuan Yin Tapınağı, Chan See Shu Yuen Tapınağı gibi görülebilecek birçok tapınak var.

Kuala Lumpur’da Nerede Kalabilirsiniz?

kuala lumpur’da nerede kalınacağı ile ilgili akla ilk gelebilecek yerlerden birisi Petronaz ikiz kulelerinde kalabileceğiniz olur. Tabi ki ikiz kuleler dışında bütçenize uygun yerler bulabilme imkânlarınız oldukça fazla. Mesela merkez tren istasyonlarının yakınlarında kalındığında gezile bilinecek yerlere de trenle rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yeme İçme İmkânları?

Yeme içme imkânı olarak kozmopolitan bir şehir olduğu için pek çok kültürün yemeklerinden yeme imkanı var. Mesela Hint, Çin ve Malay yemekleri yiyebilirsiniz. Kuala Lumpur yarımadada olduğu için balık yemekleri yeme şansınız oldukça yüksek. Mutlaka yemenizi önerile bilinecek yemekler arasında Satay, Nasi Lemak, Laksa ve içecekler arasında ise ilk başta tavsiye edile bilinecek olan Hindistan cevizi sütüdür.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir