Konya Gezi Rehberi


0

Konya, binlerce yıllık geçmişiyle tarihi yerler ve camileri, enfes meşhur yemekleri, kahvaltısı, sıcak Anadolu insanları ile beni çok mutlu etti. Konya’yı keşfetmeden önce uzun araştırma yapan ben, henüz yola çıkmadan beni neler beklediğini biliyorum. Konya Mevlana müzesi ve sema gösterisi Konya’daki en önemli yerlerden biridir. Konya’ya uçak İle rahatça ulaşabilirsiniz.

Aya Eleni Kilisesi

Konya’ya gittikten sonra en iyi güzelliğe sahip olan yerleri keşfettim. Eski yerleşim yerlerinden 10.000 yıllık tarihi güzelliklere sahip olan Konya Çatal höyük ve daha nicesi, bulunmaktadır. Mevlana türbesi, Şems-i Tebrizi’nin, Selçuklular’ın, hissedildiği bu topraklara giderken heyecanım çoğalıyor. Konya seyahati bildiğiniz gibi İç Anadolu bölgesinde yer alıyor. Nüfusu 2 milyondan çok olan Konya’nın, ilk ismi “İkon” isminden gelmektedir.

Konya Nerede?

Yola çıkmadan önce konya’ya nasıl gidilir sorusu olarak büyük bir il ki, komşuları Ankara, Niğde, Antalya, Eskişehir, Isparta ve Afyondur. Büyük bir alana kurulu olan Konya, Türkiye’nin en kalabalık 7. il olarak biliniyor. Bu arada Konya dümdüz bir alanda kuruludur. Bu kadar büyük bölgede yer alan ve birçok güzelliğe ev sahipliği yapıyor. En güzel göllerinden Beyşehir Gölü, gezilmesi için sizlere tavsiye ederiz. Ayrıca Tuz Gölü; Akşehir ve Ereğli Gölü gibi yaklaşık 15 göle sahip olan konya çok güzel bir şehirdir.

Konya Yemek Faslı

Gelelim en sevdiğimiz bölüme Konya mutfağı çok geniş ve lezzetli bir tada sahip. Konyanın bamya çorbası çok meşhurdur. Lezzeti o kadar yayılmış ki ülkemizin her yerinde talep görmektedir. Ayrıca et yöresi olarak kabul edilen fırın kebabı çok güzel ve lezzetli bir tat olmaktadır. Bu tatları alaaddin tepesi yakınlarında tadabilirsiniz. Birçok yemek tadı olan Konya dünyaca önlenmiş bir bölgemizdir. Konya mevlana’nın doğduğu şehir olmakla beraber her tarihede ev sahipliği yapmaktadır.

Konya’da Konaklama

Konya’da şehir merkezine yakınkonaklama seçenekleri bulunuyor. Her bütçeye göre kalacak yer bulabilirsiniz. Konya’da gece hayatı sema gösterileri ve güzellikler demektir. Sema gösterisi izleyeceğiniz yer Mevlana Kültür Merkezi olmaktadır. Tam 100.000 metrekare alana kurulu Mevlana Kültür Merkezi’nde, akşamları sema gösterileri düzenleniyor. Cumartesi günleri ücretsiz sema gösterileri, diğer zamanlar ücretli oluyor ve giriş ücreti olarak 8-10 TL ödeniyor. Konya’ya gelirseniz, sema gösterisi izlemeden dönmemenizi öneririm. Konya tarihi olarak birçok alanda yer alıyor.

Konya’da Alışveriş

Alışveriş için ise, Konya’da yerleşim yeri ile iç içe olan 7 AVM’yi ziyaret edebilirsiniz. Bu kurulan avm’ler yerleşim yeriydi ve daha çok talep görmekteydi ancak şuan taşınma gibi bir durumla karşı karşıyadır. Tarihi Bedesten de dolaşabilirsiniz. Burada tam 2,618 mekân bulunuyor. He bu arada, Konya’ya kadar gelmişken Mevlana şekeri almadan dönmemek olmaz tabi. Akşamları cafelerde sohbet etmek isterseniz. Şehir merkezinde bulunan cefelere gidebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir