Yunanistan Otoban Geçişi – Yunanistan Gezi Yazısı & Rehberi


0

YİNE DÜŞTÜK YOLLARA : BİR AVRUPA MACERASI BÖLÜM 2

“Söğüt ağacı güzeldir. Fakat trenimiz son istasyona vardığı zaman ben dere olmayı söğüt olmaya tercih ederim.”                                                                                   Orhan Veli

            Ne güzel söylemiş Orhan Veli, o zaman bizde yola çıkalım, dere olalım. Bütün hazırlıklar tamam ve biz yol için hazırdık. Size sadece yolun ve benim bildiğim bir sır veriyim mi; yol için asla hazır olunmaz.

            Mayısın on dördü bir Cuma sabahı erkenden son kontrollerimizi de yapıp ilk hedefimiz olan İpsala’ya doğru yola çıktık. Erkenden dememe bakmayın yola çıkmamız 12:30 sularını buldu. İstanbul Bakırköy’den Igoumenitsa ortalama 920 KM ve bizim için bilinmez olan sınırda kaybedeceğimiz zamandı. Akşam saat 23:59 da ki Igoumenitsa’dan kalkacak Feribota yetişmemiz ve 1,5 iki saat öncesinden check-In yaptırmamız gerektiği için fazla oyalanmadan ve disiplinli yol almamız gerekiyordu. Bunun için herkesin daha önce gördüğü Yunanistan’ı Transit olarak geçecektik.

  Silivri den sonrasını çok severim ve bence Avrupa Tekirdağ’da başlar. Üzüm ordadır ya işte  bu yüzden şarapla dosttur ama sadakati rakıyadır. Köfte, rakı, kiraz ne güzel olurdu gidilecek yol olmasa. Tekirdağ’ın bizi kandırmasına izin vermeden geçip gittik.  Şansımıza yol açıktı, durduk kalktık derken ortalama 260 KM yolu 3 saat içinde aldık. Sınıra vardığımızda o herkesin bahsettiği kabus sıralardan eser yoktu. Çok rahat ve vakit kaybetmeden her iki ülke kapısından da kolayca geçtik. Tabi bunda henüz sezonun açılmamasının da etkisi vardı.

Araba ile sınır geçmek çok farklı bir duygu arkasında bir toprak bir bayrak bıraktığını insanın gözünün içine sokuyor sınır kapıları. Uçak aynı hissi vermiyor çünkü gittiğiniz yolun hakkını vermeden geçiyor zaman. Bir topraktan bir toprağa konuyorsunuz. Uçak sizi dünyanın küçük olduğuna inandırmaya çalışıyor; araba ise “-hey gezip görülecek o kadar çok yer var ki özgür ol “ diyor.  Otoban başlamadan 5 yada 6 köy geçtik minareler selamladı bizi; hatırlattı tarihi birazda sızlattı içimizi. Yunanistan’a 15 yıl öncede gitmiştim yollar inanılmaz güzelleşmiş. Otobandan çok rahat bir şekilde ilerleyebiliyorsunuz. 6 adet gişe geçtik ortalama 2 avro ödedik her gişede, toplam 12 avro o yol için muhteşem bir rakam zira bunun değerini yazının ilerleyen bölümlerinde anlayacaksınız. Bu arada sınırı geçmeden yakıtınızı alabilirsiniz yok  ben geçtikten sonra alacağım diyorsanız mantık basit otobandan şehir çıkışları var bu çıkışlarda benzinlikler mevcut yoldan çok uzaklaşmadan yakıtınızı alabilirsiniz. Unutmayın çeyrek deponun altına güvenmeyin teknoloji kullansanız dahi kaybolduğunuzda birde yakıtınız az ise o zaman başınız ciddi ağırayacaktır. Eski yollar dağları dolaşarak geçiyordu vaktiniz varsa tabi ki heyecanı ve manzarası bambaşka ama ana yemek Yunanistan değilse vakit kaybı. 660 KM sorunsuz ve huzurlu bir yolculuktan sonra liman şehri olan Igoumenitsa’ya vardık. Gidecekler için önemli bir not GPS kullanıyorsanız limanı yazdığınızda sizi şehir merkezine doğru götürüyor. Zaten otobanın sonu da yer alan şehre sapmayıp otoban çıkışından düz giderseniz dolanmadan yeni limana varırsınız.

Check-In işlemlerimizi yapıp gemiyi beklemeye koyulduğumuz dakikalarda yanımıza Liverpool dolaylarından bir amca geldi. Hani yolculuklarda tanışılan isimsiz dostlar vardır ya, o kadar konuşursunuz sohbetin sonunda ismi neydi dersiniz işte onlardan. Dünyada bir ilk bana göre Limanda tek İngilizce konuşan bizlermişiz. Derdimi size anlatayım diyerek girdi konuya, beklediğimiz sıra yanlışmış aynı rıhtımdan 1 er saat ara ile 2 feribot kalkıyormuş. Bu güzel uyarı bizi ve daha 5 aracı sıranın önünde kalıp geri dönme çilesinden kurtardı. Arabalar için bilet ile beraber gittiği yönü gösteren kartlar var. dikiz aynanıza yerleştiriyorsunuz böylece görevlilerde sizleri doğru feribotlara daha rahat yönlendiriyorlar. Kendisine teşekkürü borç biliriz. Zira yıllardır iş için minibüsü ile Türkiye dâhil gezmediği yer kalmamış. Sohbet sohbeti açtı ve güzel tüyolar aldık bu yol dostundan bunları hemen paylaşacağım.

*Bilmeyenler için Fransa’da motorlar için en sol şeridin sağı ve orta şeridin solu çok önemli. Motor trafiği buradan akıyor aynı zamanda da acil durumlarda resmi araçlar bu şeridi tercih ediyor.

*Bir motosiklet bu şeritte yol isterse verin yoksa aracınızı tekmeler. ( şaka değil gerçek. )

*İtalya’da otoban ücretleri pahalı.

*Feribot Firmasının ismi Superfast lakin amcaya göre değişmeli.” Superslow.”

Evet gerçekten dediği gibi oldu Feribotumuz 1 saat geç geldi. Arabamızı park edip kilitledikten sonra yerlerimize yerleştik. Feribot boş ise Airseatler  herkese açık çaktırmadan geçin ve yerleşin. Eğer ben keyif insanıyım derseniz bir kamara almanızda fayda var. 8,5 saatlik gece feribot yolculuğu uyuyarak geçirmek bence en iyi tercih. Yolculuğun en zevkli kısmı olan İtalya topraklarına yorgun geçmek olmaz. Bu arada feribotta duş, restoran, casino, bar mevcut. İnternette var ama ücretli. Klasik uyarı çanta ve cüzdanlarınıza sahip çıkın. Biz keyif insanı değiliz ekonomi insanıyız henüz bir airseat bulup yerleştik. Gözümüzü açtığımızda sabah olmuştu bile İtalya kıyılarını selamlıyorduk. Bari mütevazi ve sade bir karşılama yapıyordu bize. Martılara selam borcumuz vardı Eminönü’nden, Karaköy’den, Kadıköy’den. Aralarından bir ikide tanıdık çıktı hani. Bu esnada uzun yol şoförlerinden bir grup Türk ile sohbet fırsatımız oldu. Aynı tüyo geldi “-Yunanistan’ı baz almayın İtalya’da otoban el yakar.”

Feribottan inerken acele etmeyin burada önce kadınlar ve çocuklar değil, önce ağır vasıta şoförleri araçlarının başına iniyor. Ardından siz yerleşiyorsunuz direksiyon başına. Ve İtalya yolları başlıyor. Bambaşka bir güzellik Bambaşka bir yazı ister…


Like it? Share with your friends!

0
Umut

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir