Yunanistan,İtalya,Fransa,İsviçre – Avrupa Gezi Yazısı & Rehberi


0

Eski filmlerde, romanlarda karşıma çıkan gezginlere özenmişimdir her zaman. Atına atlayıp bilmediği topraklara sürenler. Yelkenlerini bilmedikleri denizlerin rüzgârları ile dolduranlar her zaman kahramanlarım olmuştur. Red Kit’in bile en sevdiğim kısmı her bölümün sonunda bir sonraki kasabaya sürmesidir. Esas heyecan orda başlar.

Plazaların içlerinde tıkılan dayatma paket turların kölesi olan bizler iç çekerek bakmaya devam ederken beyaz perdedeki kahramanlara, zaman akıp gider. Öleceğimiz gerçeğinin gölgesinde gecen zamana aldırmadan bir sonraki yaza atarız planlarımızı. Sizi duyuyorum “ Evet “ diyorsunuz iç çekerek. Ama içinde bulunduğunuz durumun tek suçlusu sizsiniz. Düşünün bir yıl boyunca boşuna yaptığınız harcamaları, aman benden gitsin diyerek gözden çıkardığınız küçük meblağları yâda hiç gerek yokken aldığınız ıvır zıvırı düşünün. Daha sonra ertelediğiniz seyahat düşleriniz ile yan yana koyun. Yorum sizin.

Bana kulak verin. Size gönlümüzden geçip gerçekleştirdiğimiz küçük bir rota çizeyim varın siz daha sonra kendi rotanızı çizin. Güzergâhımız zevkli, nispeten uzun, bir o kadarda keşfetmeye değer bir güzergâh. Sırası ile uğrayacağımız belli başlı ülkeler ve şehirler:Yunanistan ( Igoumenitsa ), İtalya ( Barı, Roma, Pisa, Brescia, Milano, Como ), İsviçre ( Zürih, Basel ), Fransa ( Paris, Lyon, Marsilya, Cannes, Nice), Monaco. Deniz üzerinde kat ettiğimiz yolu saymazsak toplamda 6500 kilometrelik bir yol. Burada saydığım şehirlerden tabi ki daha fazlasını görerek yol alıyorsunuz ama bu saydıklarımız nispeten hakkını verdiklerimiz.

Yolumuzu planlamaya 6 ay önceden başladık. İlk olarak her aklı selim 21. Yüzyıl insanının yaptığı gibi ulu bilge Google’a danıştık. Yüzlerce yazı, hepsinde bir eksik var. İçimizden “iyide arkadaşım gördüğün senin olsun derdini karşılaştığın sıkıntıları anlat dedik.” Tabiki sesimizi duyan olmadı. Planlama aşamasını bilinmeyen, net cevaplanmayan sorulara cevap arayarak geçirdik. Kimi zaman yurtdışında yaşayan arkadaşlara döndük kimisi samimiyetle cevap verdi, kimisi yarım ağız geçiştirdi. Ama ben sizlere karşı bu şekilde davranmayacağım. Sizlere hazırlıkları, gördüklerimi birkaç bölümde anlatacağım. Naçizane örnek bir şablon çıkaracağım.

  1. Aşama “HAZIRLIK”

Kafalardaki ilk soru genelde hangi sınır kapısından çıkacağım oluyor ve buna cevap vermek biraz zor. Kimisi istediğin yerden git artık komşular gelişti eskisi gibi değil diyor. Kimisi de hazırla 5£/10£ Bulgarda, Sırpta veririsin polise. Bence buradaki gerçek şu macera bırakın yol ile aranızda kalsın polis vs. ile uğraşmak o tatlı yol stresini gerginliğe dönüştürür. Hele aileniz ile çıkıyorsanız en güzeli Yunanistan üzerinden gitmek. Yani çıkış kapımız Yunanistan. Bu tercihi yaparken en önemli detaylardan biri feribota mı para vereyim ki bu seçenek nispeten pahalı ama bence kazandırdıkları yanında ufak bir fark. Maliyetleri yazının sonunda detaylı bir liste ile de paylaşacağım.  Sınır kapısı belirlendikten sonra rotayı çizmek daha kolay. Üstelik Yunanistan’dan, İgoumenitsa’ya kadar gideceğiniz yol otoban.

Çıkış kapınız ve ilk hedef şehriniz hazır. Bundan sonra işiniz gideceğiniz tarihe uygun feribot seferini bulup bilet almak. Bilet alırken dikkat etmeniz gereken şey tabi ki fiyat. İlk etapta size birçok alternatif var gibi gözükse de benim tavsiyem Bari Limanına kalkan feribotları tercih etmenizdir. Bizim seçimimiz Karaköy’de de ofisi olan Superfast Lines adlı firma oldu.(http://www.superfast.com) deniz yolculuğunun da detaylarını hikâye kısmında paylaşacağım. Neden tercih sebebimize gelince Yunanistan’dan gece yarısı kalktığı için bu feribot bize konaklama imkanı sunuyor böylece güzel bir sabah yolculuğunun ardından yola devam ederken dinlenmiş oluyoruz.

Aman hemen biletinizi almayın her ne kadar vize almak kolaylaştı ise de yine de temkinli olmakta fayda var. O zaman vakti gelmişken vize kısmını anlatayım. Vize başvurusu için 2 gece konaklamayı düşündüğümüz İtalya’yı seçtik. Daha önce vize aldığımız ve çalışan insanlar olduğumuz için referansı sağlam bir aracı kurum ile başvurularımızı yaptık. Burada dikkat etmeniz gereken nokta özellikle kara yolculuğu yapacağınızı belirtmektir. Yani pasaportunuz çoklu giriş olmalıdır. Başvuru sonuçlarımızı 10 gün içinde aldık. Artık vizemiz de hazır. İzinleri de ayarladıysak sıra yol hazırlığına geldi. Arabanız için alacağınız belgeleri artık alabilirsiniz bunları da yazının sonunda maddeler halinde sıralayacağım.

Zannetmeyin ki her şehirde sizi giysiniz ile karşılayacaklar, unutmayın siz gezmeye gidiyorsunuz, baloya değil. Arabayla dahi gitseniz adam başı bir ufak valiz hatta mümkünse iki kişi bir orta boy valiz alsanız yeterli olacaktır.( 4 Kişi ) Sadece yol üzerinde belirlediğiniz bir özel bir lokanta varsa tabi ki buraya uygun giysileri almayı unutmayın yanınıza. Yaban ellerde de “face control” var. Sürüş ve yapacağınız yürüyüşlerde en önemli unsur ayakkabı en sevdiğiniz en rahat olanını yanınıza yoldaş seçmenizde fayda var. Yolunuz uzun giyecek faslı bitti şimdi yemek ve içmek için yanınıza almanız gerekenler var. Tabi ki en önemlisi su. İtalya da marketlerde uygun fiyatlı bulacak olsanızda yolculuğa çıkarken yanınıza 15/20 litre su almanızda fayda var. Biz 10lt’lik bir bidon ve bunun yanında seyir halinde içmek için 1,5lt’lık şişeler aldık. Olmazsa olmaz ikinci erzak konserveleriniz. Yurt Marka konserve benim damak tadıma en uygun olandı. Ne kadar yeter deseniz o kadar alın. Gideceğimiz Ülkelerin çoğunda İstanbul da ortalama yiyeceğiniz yemek normalin üstü fiyatlarda olacak. Elbette uygun restoranlar var ama benim stratejim en iyisini bir kere ye diğer öğünleri geçiştir. Konservelerin yanında raf ömrü uzun peynirleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca hanımların yapacağı uzun ömürlü kurabiyeler sürüş anında size keyif katıyor. Bunların dışında olmazsa olmazlarımız notebook, GPS, mobil su ısıtıcı, mobil şarj aleti.

Şimdilik kısa bir ara devamı ilerleyen günlerde …


Like it? Share with your friends!

0
Umut

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir