Alberobello – İtalya Gezi Yazısı & Rehberi


0

İtalya gezisi dendiğinde ilk akla gelen Roma, Floransa, Venedik ve Milano gibi şehirleri konu alanlar dışında çok fazla gezi yazısına rastlamak zor.

Alberobello

Bahsettiğim şehirlerle ilgili yazılara birçok kaynaktan ulaşabilirsiniz. Ben size Alberobello’dan bahsetmek istiyorum, İtalya’nın güney ucunda bulunan Bari’ye bağlı küçük şirin ve kendine has mimarisi ile 1996’da UNESCO Dünya Mirası listesine alınan bir kasaba.

Bu kasabanın UNESCO Dünya Mirası listesinde yer almasının sebebi Trullo (Çoğulu: Trulli) isimli, yığma taştan yapılan, konik çatılı kulübemsi evleri. Trulli sadece İtalya’nın Puglia (Apulia) bölgesinde rastlayabileceğiniz bir mimari yapı. Alberobello’nun dışında da Trulli’ye rastlansa da 1500’ünün bir arada bulunmasının verdiği estetiğe başka yerde rastlamak zor.

Alberobello - İtalya Gezi (1)Yığma/Kuru taştan çimento ya da herhangi bir harç malzemesi kullanılmadan inşa ediliyor Trulli. Yapısı gereği çok katlı olamayan bu mimari yapı genelde kırsaldaki tek bir ailenin ihtiyacına cevap verecek şekilde, en fazla 4 ya da 5 Trullo’dan oluşan gruplar halinde inşa ediliyor. Her yeni oda ihtiyacının ana binaya ek bir kulübe eklenerek karşılandığını söyleyebiliriz. Her çatının altında bir oda bulunan yapılarda çocuk odaları genelde bir perdeyle ayrılıyor. Trulli’nin taş yapısı yazları hoş, kışları nahoş bir serinlik sunuyor. Özellikle yapıda çok fazla açıklık bulunmaması oldukça nemli bir ortam yaratarak kışları, yapıların hemen hemen hepsinde bulunan şöminelerin önünde bile ısınmayı zor hale getiriyor.

Konik çatılarda haç, içinden ok geçen kalp üzerinde haç ve dörde bölünmüş çember üzerinde S C S D harflerinden oluşan semboller bulunur. İçinden ok geçen kalp Santa Maria Addolorata’yı SCSD harfleri ise bölgedeki basilikanın adanlığı azizler Santo Cosma and Santo Damiano yu simgeler.

Trulli’den bahsettikten sonra biraz da kasabayı tanıyalım. coğrafi konumundan dolayı “yol üstü” olmayan ve çok az sayıda turistin bulunduğu, karşılaştığınız neredeyse herkesin İtalyan olduğu bir kasaba Alberobello.

Alberobello - İtalya Gezi

Alberobello’ya Nasıl Gidilir?

En kolay ulaşım şekli Bari’den trenle. Bari tren istasyonunda, Ferrovie Sud-Est tabelasını takip ederek Alberobello’ya giden treni bulabilirsiniz. Tren bileti 4€’ya satılıyor. Alberobello’ya giden tren Trenitaila şirketi tarafından işletilmediği için RailPass geçerli değil. Trene binmeden biletinizi makinelere damgalatmayı unutmayın.

Trenden indiğinizde 15 dakikalık bir yürüyüşle kasaba merkezine varabilirsiniz. Trulli alanını ziyaret etmek için Zona Monumentale Trulli yazılı tabelaları takip edin.

Alberobello’da Nereleri Görmeliyim?

İki Trulli bölgesi, basilika, Trullo Sovrano, Trulli Müzesi, St Antony Trullo Kilisesi kasabada görülebilecek mekanlar.

Çevrede Neler Var?

Arabayla kolayca ulaşılabilecek etkileyici kasabalarla çevrili Alberobello’nun çevresi. Locorotondo, Cisternino ve Ostuni, 18.yy Barok yapısı ile Martina Franca ve Norman Romanesque yapısı ile Conversano ziyaret edilebilecek kasabalar arasında. Castellana Grotte mağaraları da yine ziyaret edilebilecek mekanlardan biri.

Alberobello’da Neler Yapılır?

Yazları kasaba,çoğunlukla folklörik ancak bunun yanında  jazz, klasik, pop müzikleri, tiyatro, sokak tiyatrosu gibi etkinlikleri içeren uluslararası bir kültür festivaline ev sahipliği yapmakta. Festival Folklorico Alberobello Ağustos’un ilk haftası gerçekleşiyor. 27-28 Eylül’de ise kasabanın azizlerinin anısına düzenlenen Alberobello Festivali var.

Yazları gecenin ilerleyen saatlerine kadar süren passeggiata (İtalyaya mahsus gün batımına yakın ya da gün batımından sonra başlayan, ağır, çok ağır yürüş gezinti) ile kasaba cıvıl cıvıl.

Alışveriş

Bölgede Trulli Ev Maketleri satan çokça turistik eşya dükkanı var. Enoteka ‘dan peynir, sosis, kurabiye gibi lokal lezzetler satınalınabilir.

Alberobello’da Ne Yenir? Nerede Yenir?

Kasaba merkezinde çokça restoran bulunuyor. Ancak turist tuzaklarını atlatmak, daha lezzetli ve otantik yiyecekler için merkezden biraz uzaklaşmakta fayda var. Casa Nova iyi hizmet ve lezzetli menüsü ile bir istisna.

Merkezdeki iyi restoranlardan biri de La Cantina. Sınırlı sayıda masası ve nispeten ufak porsiyonlarını, sunduğu lezzet ile dengeliyor.

Birçok yerde olduğu gibi, turistlerin yediği, eğlendiği yerlerle, yerlilerin tercih ettiği yerler farklıdır. Bölgenin halkı iyi bir yemek için kasaba dışında Campo Sportivo yakınlarındaki Gli Ulivi ‘yi tercih ediyor. Gli Ulivi’de bol çeşit ve güney İtalya’nın doğal lezzetleri bulunuyor. Harika ev şarabı ile birlikte taze etlerinin tadını çıkaracağınız bir yemek, kiş başı yaklaşık 35€’ya mal oluyor. Gli Ulivi’den Roma’nın Altare della Patria’ya bakan ya da Navona Meydanındaki bir restoranın şıklığını beklemeyin. Adana’da herkesin bilmediği ama gerçek bir kebapçıya dekorasyon için değil lezzet için gidildiği gibi, Gli Ulivi’ye de şıklığı değil, leziz yemekleri için gidilmeli.

Kalınabilecek Oteller

Grand Hotel Olimpo, Hotel Astoria, Mariemonti, Trullidea, Trullo Fedelle, Masseria Rosa Relais, Trullo Rondini, B&B Trullicolarossa

 

Özellikle Alberobello için İtalya’ya gidilmez, Yunanistan’dan İtalya’ya arabalı vapurla geçip araba ila Avrupa turu yapmak isteyenler ve İtalya’nın güneyinde gezi planlayanlar için bir iki gün konaklanabilecek, gözlerden uzak, sessiz sakin tatil ile gerçek / kırsal İtalya deneyimi yaşanılabilecek bir seçenek.


Like it? Share with your friends!

0
slania

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir