Dubrovnik – Karadağ – Hırvatistan Gezi Yazısı & Rehberi


0

Yeşil, Mavi ve Güneşin Birlikteliği Dalmaçya Sahilleri (Karadağ + Dubrovnik)

Yaz döneminde farklı bir arayış içinde misiniz?

Yakın olsun, Güneş ve deniz olsun, eğlence olsun, tarih olsun, vize olmasın mı istiyorsunuz?  Belki de aradığınız yeni destinasyon noktası Balkanlar’ın en genç ülkesi Karadağ’dır.

Yugoslavya’nın dağılmasından sonra bir süre Sırbistan-Karadağ olarak geçen; Fakat 2006 yılında kendi bağımsızlığını ilan eden Karadağ Adriyatik kıyılarında pek fazla keşfedilmemiş bir ülke.

Türk turistler için vize gerekmemesi ve yakın olması en cazip yönlerinden. Sırp ve Karadağlıların genelde saldıran taraf olduklarından bugün Karadağ topraklarında pek fazla savaş kalıntılarına rastlama şansı yok.

Para birimi € (euro), iklimi ise bizim Ege gibi. Hemen her yerde yeşillik görme şansınız var.

Ülkenin turistler açısından en popüler bölgeleri sahil tarafı ve özellikle Budva. Karadağ’a gitmeyi düşünüyorsanız kesinlikle Budva’da kalmayı düşünmelisiniz. Güneş, deniz, doğa, eğlence, ne ararsanız hepsini burada bulma şansınız mevcut.

Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya THY’nın tarifeli seferleri ile ulaşmak mümkün. Podgorica ülkenin biraz iç kesiminde kalıyor. Budva’ya yaklaşık 1 saat 15 dakika mesafede. Eğer özel uçağınız varsa Tivat havaalanına da gitme şansınız var J Buradan sadece yarım saatte Budva’ya geçebilirsiniz.

Bu arada Karadağ’da ulaşım tamamen karayolu ile sağlanmakta. Toplu taşıma pek gelişmiş değil. Otobüsler az ve çok eski. Bu yüzden ulaşım taksi ile sağlanmakta ve taksimetre bulunmamakta. Bu yüzden özellikle havaalanına ilk indiğinizde size fazla fiyat çekmeye çalışabilirler. Normalde Podgorica havaalanından Budva’ya taksi ile 40€’ya gidebilirsiniz. Fakat ben yine de farklı yerler de görmek isterseniz havaalanından araç kiralamanızı önerebilirim. Otellerin çoğunda otopark mevcut.

Budva’nın içerisinde her yere yürüyerek gitmeniz mümkün. Merkezinde Osmanlı döneminden kalma bir Old Town var. Burada çeşitli mağazalar, restoranlar ve barlar bulmak mümkün. Old Town’ın dışında ise küçük bir yat limanı ve sahil şeridi var. Şehrin merkezinde buralardan denize girmek mümkün. Sahil şeridinin hemen paralelinde ise hediyelik eşya dükkanları ve yine restoranları bulabilirsiniz.

Budva’ya gitmişken mutlaka balık yemelisiniz. Gerçekten çok güzel balık ve ara sıcak çeşitleri mevcut. Yanında ise yerel şaraplardan veya Karadağ rakısı olan Rakia içebilirsiniz.

Yemek sonrası ise sahil şeridinde birçok bar var ve burada eğlenmek mümkün. Gecenin geç saatlerine kadar dans gösterileri ve eğlence mevcut. Hafta sonları ise daha iç kısımlarda olan ve kapalı gece kulüplerinde sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenme şansınız var.

Ayrıca Budva’nın hemen 5km yakınında Sveti Stefan’ı görmenizi öneririz. Tamamen Old Town’dan oluşan bir yarımada olan Sveti Stefan Singapurlu bir işadamı tarafından satın alınmış ve otele çevrilmiş. Otelin içine otel müşterileri dışında kimse alınmıyor. Tamamen doğa içinde kapalı bir mekan. Otelin plajını kullanma şansınız var. Fakat Karadağ’ın ziyaret edilebilecek en pahalı yerlerinden olduğunu belirtmeliyim.

Bu arada Karadağ genç, bakir ve ucuz sayılabilecek bir ülke olduğundan özellikle sıcak denizlerde kıyısı olmayan Rusların büyük ilgisini çekmekte. Tüm Karadağ’ın %13’ü Ruslar tarafından satın alınmış durumda ve bu arsalar genellikle deniz kenarında ve en değerli olan bölgeler. Şu anda birçok yeni otel, siteler ve kumarhaneler Ruslar tarafından yapılmakta. Muhtemelen bundan 5-10 sene sonra Karadağ adını çok daha fazla duyacağız.

Karadağ’da Budva dışında da yapabileceğiniz birçok aktivite var. Eğer extreme sporlara meraklıysanız rafting, bungee jumping, paraşüt gibi birçok seçenek mevcut.

Gitmişken bir gününüzü mutlaka “Bay of Kotor” tekne turuna ayırmanızı öneririm. Bu turda Budva’dan Tivat’a otobüs ile gidiyor ve oradan bindiğiniz tekne ile hem denize girebiliyor, hem kano ile mağara gezisi yapabiliyor, hem de tüm körfezi gezme şansınız oluyor. Bu gezi esnasında savaş zamanından kalma denizaltı sığınakları, Herceg Novi şehri, Perast adası üzerinde bulunan St. George kilisesi ve Unesco tarafından koruma altına alınmış Kotor şehrini görme şansınız olacaktır. Eğer kendi tekneniz ile gitme imkanınız varsa Kotor Körfezinde konaklamanızı mutlaka öneririm. Dilerseniz Karadağ’da da tekne kiralama ve mavi tur yapma şansınız olabilir.

Karadağ’a bu kadar gelmişken hemen yakınında olan ve ülkemizde son yılların en popüler destinasyonlarından Dubrovnik’e de gidebilirsiniz. Budva’dan günübirlik turlar mevcut. Fakat sadece 60km’lik bir mesafe olmasına rağmen bütün Kotor Körfezini dolandığınızdan ve hem Karadağ, hem de Hırvatistan’da yolların tek şerit gidiş geliş olmasından yolculuk 2 saat sürmekte ve Dubrovnik’te sadece 3 saat gibi bir zamanınız kalmakta. Amacınız eğer sadece görmek ve Old Town’ı gezmek ise yeterli olabilir. Fakat gitmişken kalmayı planlıyorsanız, otobüs, taksi, veya kiraladığınız aracınız ile gidebilirsiniz. Bu arada kaldığınız otel size korsan taksi konusunda da yardımcı olacaktır. Araç veya taksi ile gittiğinizde Tivat’tan feribot ile geçme şansınız olduğundan yolculuğunuz yaklaşık 1 saat kısalacaktır. Ayrıca gümrükte de çok fazla zaman kaybetmeyeceksiniz.

Dubrovnik’te Old Town gerçekten keyifli. Savaş sonrası hiç hasar görmemiş gibi yenilemişler. Fakat önceden uyarmalıyım. Birçok yerde kredi kartı geçmemekte. Bu yüzden yanınızda nakit bulundurmanızı öneririm. Hırvatistan’ın para birimi Kuna. Yaklaşık olarak 1€=7Kn olarak düşünebilirsiniz.

Yemek, dinlenmek ve denize girmek için keyifli olsa da gece hayatı konusunda pek fazla hareketli olduğunu söyleyemeyeceğim.

Dubrovnik’te bir gününüzü Elaphiti Adaları tekne turuna ayırabilirsiniz. Bana çok orijinal gelmediyse de, bu gezi esnasında Sipan, Mljet ve Korkula adalarını ziyaret edebilir ve denize girebilirsiniz.

Ayrıca Dubrovnik Old Town giriş kapısının hemen altında kano turuna katılabilir ve gün batımı eşliğinde Dubrovnik manzaralı güzel bir kono turu yapabilirsiniz.

Biz bu gezi esnasında gidiş-dönüş biletimizi Podgorica Karadağ’dan aldığımızdan Dubrovnik sonrası tekrar Budva’ya döndük. Fakat dilerseniz Zagrep, Saraybosna gibi yerlere de THY’nin tarifeli seferi olduğundan dönüşünüzü buralardan da yapabilirsiniz. Bu sayede Hvar Adası, Zagrep veya Saraybosna’da Mostar bölgesini ziyaret etme şansınız da olabilir.

[mappress mapid=”12″]


Like it? Share with your friends!

0
oaksoylu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir