Hatay Gezi Rehberi


0

Hatay ilinin doğusunda ve güneyinde Suriye, batısında Akdeniz, kuzeydoğusunda Gaziantep, kuzeybatısında Adana’ya kadar uzanmaktadır. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden ve Akdeniz bölgesinin önemli liman şehirlerinden birisi olan İskenderun ilçesiyle şehre ayrı bir değer katmaktadır. Hem lezzet bakımından hem de gezilip görülmesi gereken yerler bakımından Hatay’ın özelliklerini sıralamakla bitmez. Hatay ilinin toplamda 15 ilçesi ve yaz aylarında soğuk buz gibi yaylalarıyla gelen ziyaretçilerine muazzam bir doğa şöleni sunmaktadır.

Hatay’a Nasıl Gidilir?

Hatay iline gitmek için nereden yola çıkacağınızı haritanıza girmeniz size en kestirme güzergahı belirleye bilmenize yardımcı olacağı gibi alternatif olarak da hava, deniz ulaşım yolunu da kullanabilirsiniz. Hava yolu olarak İstanbul-Ankara illerinden Adana’ya iniş yapıp kara yoluyla yaklaşık 2 saat 10 dakika ile Hatay iline varacağınız gibi Hatay iline de direk uçak biletlerini takip ederek de kenti ziyaret edebilir, eski medeniyetlerden kalan mirasların dokusunu sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Ulaşım bakımından oldukça kolay bir şehir olan Hatay, Mersin-Adana-Gaziantep yol üzerinde yer almaktadır. Gezilecek yerler şehir merkezine çok uzakta yer almamaktadır. Şehirdeki ulaşım kolaylığı sayesinde görmek istediğiniz yerleri rahatlıkla ziyaret edip gönlünüzce gezebilirsiniz.

Hatay’da Ne Yemeli

Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olması Hatay mutfağını lezzet şölenine dönüştürmekle kalmamış, oldukça fazla çeşitleriyle her yemeğini yediğinizde damağınızda eşsiz tatlar bırakacağından emin olabilirsiniz.

Hatay ‘a kadar gitmişken şehrin meşhur lezzetlerini tatmadan terk etmemenizi öneririm. Bunlardan birkaç tanesi: humusu, oruk (içli köftesi), muhammarası, biberli ekmeği, sini eti, boranisi, zahter salatası, patlıcan reçeli, ceviz reçeli ve daha birçok lezzetini tatmadan Hatay’ı terk etmeyi aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Tatlıyla aranız iyi olsun ya da olmasın hatay’ın meşhur künefesini yemeden şehri terk etmemeniz gerekmektedir. Künefesiyle adeta midenize lezzet şöleni yaşatacağınızdan emin olabilirsiniz.

Hatay’da Gezilecek Yerler

UNESCO tarafından tescillenmiş farklı dinlerin, farklı medeniyetlerin dostluk ve barış içerisinde yaşadığı en değerli illerimiz arasında antakya’nın dünya literatüründe yerini aldığı tescillenmiştir.

Hatay sokaklarında gezerken eski uygarlıkların kalıntılarını fark edebileceğiniz Dünya’da hala böyle yerler varmış diyeceğinizden eminim. Hatay’ı gezip görmek için şehrin bütün tarihi yerlerini tek tek ziyaret edebilmek için en az üç gününüzü ayırmalısınız. Titus tüneli, St Pierre kilisesi, yaylaları, Harbiye şelalesi, mağaraları, camiileri, türbeleri vs. gezilecek yerlerden sadece bir kaç tanesidir. Şehirden ayrılmadan önce hem kendiniz hem de sevdikleriniz için hediyelik eşyalar bakabileceğiniz uzun çarşı ya muhakkak uğramalısınız.

Hatay Arkeoloji müzesi, dünyanın en büyük ikinci mozaik müzesine sahiplik yapan paha biçilmez tarihi zenginliklerimize gözlerinizle tanıklık etmek istiyorsanız muhakkak uğramanız gereken gezilecek yerler arasında yer alan sadece birkaç tanesidir.

Hatay Nerede Kalınmalı

Köklü tarihi, kültürel özellikleri ile her yıl ziyaretçi akınına uğrayan il, butik otelleri, rahatlığından ödün vermek istemeyenler için dört ve beş yıldızlı otelleri, tesisleri, pansiyonları ve eski antakya evleri gibi o kadar çok seçenek arasından kalmak istediğiniz yeri tercih edebilirsiniz.

Antakya ili ile ilgili aklınıza takılan herhangi bir şey olursa gezi rehberlerinde daha önce giden ziyaretçilerin yorumlarından faydalanabilir, aklınızdaki bütün soru işaretlerini giderebilirsiniz. Her yıl Türkiye’nin her yerinden yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan eşsiz güzelliklere sahip illerimiz arasında yer almaktadır.

Şehri gezmeye gitmeden önce kendinize gezi notları çıkartıp kendi rehberliğinizi kendiniz yapabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir