Gürcistan Gezi Rehberi


0

Gürcistan mimarisi ve ülkemize yakın olup ve vizesiz giriş sağlamasından dolayı kişiler tarafından çok sık ziyaret edilen merkezlerden birisi konumundadır. İstanbul’dan kolay bir şekilde sınır kapısından kara yolu ile Gürcistan’a geçiş sağlayabilirsiniz. İşte bundan sonra macera ve zengin içeriği ile Gürcistan gezi rehberi başlıyor denilebilir.

Başkentin En Göz Alıcısı

Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis zengin mimarisi il gelen kişilerin gözlerini kamaştırmaktadır. Tiflis’e başkent olması münasebetiyle kolay bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. Kafkas dağları ve Karadeniz’in kıyısında kumsalları olan Gürcistan görülmeye ve yaşanmaya değerdir. Tiflis’te yer alan ve 12. yüzyıla ait olduğu bilinen tapınak ziyaretçiler tarafından ilgi odağı olmaktadır. Başkent olması münasebetiyle de oldukça siyasi içerik ve toplantıların olduğu merkez konumundadır. Gezi rehberi en başına eklemeniz tavsiye edilir.

Aşıklar Şehri Batum

Batum gece hayatı ışıkları gündüz ise mimarisi ile kendinizi huzurlu hissedeceğiniz önemli kentlerinden birisi. Âşıklar şehri olarak adlandırılan merkezde oldukça farklı ve devasa mimari yapılar bulunuyor. Batum’a bu denli yatırımın yapılmasının sebebi Gürcistan’ın 3. büyük şehridir. Bölgede çeşitli önemli festivallerde tercih edilme sebebi olmaktadır. Batum’un kolay bir şekilde araçlarla yarım saatlik bir yolculuk ile Batum’dan gelebilirsiniz. Başkent Tiflis ile yakın olmasından da çok fazla ulaşım için sefer bulabilirsiniz.

Vize Gerekli midir?

Gürcistan’a yapacağınız seferlerde tatil amaçlı geliyorsanız sizden vize istenmeyecektir. Sarp sınır kapısı üzerinden kara yolu ile kişi başı bir ücret ödeyerek kolayca ülkeye giriş yapabilirsiniz. Özerk cumhuriyeti olan Gürcistan Türkiye ile arasındaki vize anlaşmalarını feshetmiştir. Ancak buna rağmen giriş çıkışlar tamamen serbest tutulmamış sarp sınırında kimlik kontrolü yapılmaktadır.

Gürcistan Mutfak Kültürü

Gürcistan mutfak kültürü ülkemize oldukça yakın olmasından dolayı kültür etkileşimi olmuş ve gürcü yemeklerinde benzerlik görülmektedir. Gürcü mutfağında hamur işleri ve peynir oldukça önemli bir yere sahip. Özellikle yöresel ve zahmetli yemeklerinden birisi olan gürcü mantısı lezzeti ile sizi büyüleyecektir. Büyük bir hamur topunun içine kıyma koyularak pişirilen bu lezzeti mutlaka tatmalısınız. 30’lari Gürcistan şehir merkezine yakın noktalarda lezzetli lokantaları bulabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir