Güneydoğu Anadolu Gezi Rehberi


0

Gezip görmeyi sevenler için Türkiye’nin birçok yeri vardır. Bu gezilecek yerleri sıralamaya koyarsak güneydoğu Anadolu bölgesi ilk sıraya koymanızda fayda var.

Güneydoğu Şehirleri

Güneydoğu Anadolu Bölgesini bir gap turu yaparak gezme imkânınız var. 9 şehri bulunan bölgede birçok turistik yer ve doğal güzelliklerini görme imkânınız olur. Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak olmak üzere güneydoğu’nun toplam 9 ili kapsadığını görüyoruz.

Gezilecek Yerler

Tarihin simgesi olan bölge güneydoğu Anadolu bölgesidir. Gaziantep’te bulunan Zeugma mozaiklerini görmek için Gaziantep’e binlerce turist uğruyor. Ayrıca Zeugma Mozaik müzesinde yer alan birçokheykel ve Çingene kızı ilgi odağı haline geliyor. Bunun dışında Gaziantep’in doğal güzelliklerini görmeden geçmeyin. Adıyaman da Nemrut Dağı size güneşin doğuşunu izlettirme zevkini sunar. Şanlıurfa da hem tarihi hem dini birçok gezilecek yer mevcuttur. Mardin Şanlıurfa tarihi yapıları ve dini sembollerle ön plana çıkıyor. Şanlıurfa’nın Harran ovası ise görülmeye değer bir başka yerdir. Diyarbakır’a gelirken Karacadağ sizi bekliyor olacak. 1.957 metre yükseklikteki dağ kayak merkezi için uğrak alanı oluyor. Diyarbakır şehir merkezi ise surlarla iç içe yaşadığını görürsünüz. Mardin de olan dara harabeleri sizi tarihin derinliklerine doğru bir yolculuğa çıkarır. Dara antik kentte birçok medeniyet ev sahipliği yapmıştır.

Doğa Güzellikleri

Güneydoğu Anadolu Bölgesi birçok doğa güzelliği içinde barındırır. Dicle ve Fırat nehri bölgeye ruh katıyor. Güneydoğunun görülmesi gereken doğa güzelliklerinin başında geliyorlar.

Dini Öğeler

Güneydoğunun hemen hemen her kentinde ulu cami bulunur. Bu da şehirlerin dini öğeler ile yüzyıllardır iç içe yaşadığını bize gösteriyor.

Yemek Kültürü

Güneydoğu Anadolu Bölgesi mutfağı ile adeta dünyaya meydan okuyor. Her ilin şehir merkezi ve ilçeleri kendine has yemekleri ve kebap çeşitleri ile gelen ziyaretçilerin damak tadına eşsiz bir lezzet katıyor.

Ulaşım

Bölgenin her şehrine çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. İster hava ister kara yolu ile her gün gidip konaklama ve gezme imkânına sahipsiniz. Gönül rahatlığı herkese gittiğiniz yerlerde hem tarihi hem dini hem de doğa güzellikleri ile bol fotoğraf çektim diyebilirsiniz


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir