Granada Gezi


0

Sizinde ölmeden önce yapılacaklar listeniz var mı? Eğer varsa o listeye hemen şunu eklemenizi öneririm. Granada’ ya gezi.  Evet yanlış duymadınız. Ölmeden önce mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerden biri olan Granada gitmek isteyeceğiniz yerlerden biri. Kutsanmış tepe anlamına gelen Granada şehri benzersiz bir güzelliğe sahiptir. İspanya‘nın güneyinde, Sierra Nevada Dağı eteklerinde, kendisiyle aynı adı taşıyan eyaletin başkentidir. Granada’nın en görkemli dönemlerini Nusayri Devleti zamanıdır. 1238 ile 1492 yılları arasında yaşadığı bilinir. Granada şehrinde konaklamak için birden fazla seçeneğiniz vardır. Granada şehri size kapılarını açacaktır.

Ziyaret Edebileceğiniz Yerler

Granada’nın, ziyaret edebileceğiniz yerleri arasında çok tarihi alan vardır.  Alhambra Sarayı başta olmak üzere. Albaicin, Granada Katedrali, Catedral Santa María de la Encarnación, Capilla Real de Granada, Çingene Mahallesi, Sacromonte, La Alcaiceria, De la Cartuja, De la Cartuja. Ve diğer tarihi yerler olmak üzere tarihi açıdan gezilmesi görülmesi gereken zengin bir şehirdir. Granada geziye çıkıyorsanız önce Alhambra Saarayı size ev sahipliği yapacaktır. Aynı zamanda şehir merkezine de gidebilirsiniz. Şehir merkezi Plaza Nueva da meydanına gidebilirsiniz.

Alhambra Sarayı

Alhambra’nın adını kırmızı anlamına gelen “al hamr”dan aldığını herkes bilir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alan saray, Granada’yı ziyaret edenlerin ilk uğradığı yerlerden biridir. El Hamra tepesi üzerine kurulu El Hamra Sarayı, belki de İslam sanatının doruğa çıktığı eser olarak tanımlansa abartılmış olmaz. Saray adını I. Muhammed’in sakallarından alır. Sakallarının kırmızı olması nedeniyle I.Muhammed’e El Hamar deniyor. Saraya da kırmızı anlamına gelen El Hamra adı veriliyor. Alhambra Sarayı için yazlık saray da denilebilir. Güneşin öğleden sonra düşen ışıkları sayesinde gölgeler oluşur ve halifenin yüzü ışıklardan görünebiliyor. Alhambra Sarayı Endülüs Bölgesinin gözde yerleri arasında yer alır.

Granada’ya Nasıl Gidilir?

Granada şehrine Türkiye’den direkt uçuş olmadığı için Barselona ya da Madrid üzerinden Granada Uluslararası Havalimanı’ na gitmeniz gerekiyor. Eğer Avrupa da yaşıyorsanız birçok şehirden tren ya da otobüs ile de Granada’ya gidebilirsiniz. Eğer yalnız gitmek istemiyorsanız turlara katılarak rehber eşliğinde geziye katılabilirsiniz. Ayrıca alışveriş imkânları da çeşitlidir. Alışveriş için özel yerler var. Gezmeye gelenler eşya, hediyelik, seramik, gitar aynı zaman da oraya özgü farklı baharatlar ve farklı eşyalar alabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir