Gaziantep Gezi Rehberi


0

Gaziantep’in Türk sanayisi ve ticaretinde de önemli bir noktada olmasının sebebi Anadolu ve Ortadoğu arasında bir konumda bulunması ve liman şehirlerine olan yakınlığıdır. Gaziantep hakkında kısa bir konum bilgisi verdikten sonra şehrin büyüleyici olduğunu belirmek isterim. Eğer Gaziantep’e gelmemişseniz mutlaka bir gezi planlamanızı tavsiye ederim.

Nereden Başlasak?

Şehirde o kadar çok gezilecek görülecek yer var ki Gaziantep gezimiz planlanırken nereden başlamamız gerektiği konusunda oldukça fazla düşünmek zorunda kaldım. Sonunda geziyi akışına bırakmaya ve şehir merkezine en son uğramaya karar vererek gezimize başlayabildik.

Efsanelerin Şehri: Zeugma Antik Kenti

Gaziantep’in Nizip ilçesinin doğusunda yer alan bu tarihi şehir adını M.Ö 64’de Roma İmparatorluğu zamanında, geçit ve köprülerin şehri anlamına gelen Zeugma olarak almış. Zeugma bugünkü adıyla Belkıs şehri kazılarında villalar ve çeşitli mozaikler bulunmuş. Bu mozaikler taşınarak Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergilenmeye başlamış.

Çingene Kız Mozaiği “Menad”

Menad mozaiği Belkıs harabelerinde Zeugma antik kentinde bir villanın tabanında bulunmuş. Kimi tarihçiler bu figürün Yer Tanrıçası ve Tanrıların anası Gaia olduğunu söylüyor kimleri ise figürün Büyük İskender’e ait olduğunu düşünüyor, Türkiye’nin ilk mozaik müzesi Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergileniyor.

Gaziantep’te Kalelerin İhtişamında Kaybolmak

Gaziantep merkezinde kurulu olan Kale sanki tüm ihtişamı ile ziyaretçilerini bekliyor. 25 metre yükseklikte bir tepeye kurulmuş. Gözetleme kulesi olarak yapılıp daha sonra genişletilmiş ve kale haline getirilmiş.

Dar Sokaklardaki Gizli Hazineler: Antep Evleri

Yüksek duvarların arkasında gizlenen, buram buram tarih kokan Gaziantep evleri avlulu olarak yapılmış. Bu tarihi yapıların içerisini gezerken Antep evinden ayrılmak istemediğinizi hissediyorsunuz.

Hüseyin Paşa’nın Kara Basamak Bedesteni: Zincirli Bedesten

Halk arasında uzun süre kasaplar tarafından kullanıldığı için et hali olarak biliniyor. Bedestende 70’e yakın dükkân yer alıyor. Baharatçılar ve turistik ürünler satan esnaflar bu bedestende yer alıyor, Antep fıstığı envai çeşitleri ile dükkânların en talep gören ürünü. Antep işi nakış işlemeciliği, özel tekniklerle işlenen bakırlar, bakır şehri olan Gaziantep gezinizde alabileceğiniz güzel hediyeliklerdendir. Turistlerin uğrak yeridir.

Gaziantep yemekleri ile çok ünlenmiş. Mutfak kültürü Gaziantep tarihinin de etkisi ile çeşitlilik gösteriyor, emine göğüş mutfak müzesi eski Antep’te kullanılan yemek gereçleri, yöresel yemek görselleri, mankenler kullanılarak tarihsel bir dille anlatılan canlandırmalar ile mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir müzedir. Gaziantep’e gelip de Simit kebabı, nar ekşisi, salatası, baklava çeşitleri, biber ve domates salçaları, baharatları, sebze kurulukları ve turşularını tatmadan ve hatta almadan şehir gezinizi bitirmemelisiniz. Yemekten sonra mutlaka tahmis kahvenizi içmeyi unutmamalısınız zira biz tadına doyamadık. Kahveden önce kısa bir mola vermek isterseniz tavsiyem ünlü Katmerci Zekeriya olur, gezilecek yerler Gaziantep’in kültürünün ne kadar özel olduğunu size hissettiriyor.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir