Edirne Gezi Rehberi


0

Edirne tarih bakımından çok zengin bir şehirdir. Edirne’nin gezilmesi için çok fazla seçenek bulunmaktadır. Çoğunlukla otobüsle veya kendi arabanızla yapabilirsiniz. Otobüsle gitmek isterseniz kişi başı bilet 25-70 lira ve yolculuk süresi yaklaşık üç beş saat sürmektedir. Edirne’de kalmak için için birçok seçenek mevcuttur. İnterneti kullanarak Edirne’yi görsel olarak gezebilir ve her hangi bir yerden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Edirne gezi rehberi oldukça değişik ortamlarıyla çok güzel mekânlara sahiptir. Çok sevilen Edirne’nin gezilecek daha birçok yeri bulunuyor.

Üç Şerefeli Cami ve Eski Cami

Osmanlı tarihi ile ünlüEdirne’de ziyaret etmeniz gereken çok fazla camisi yer alıyor. Fakat bunlardan hükümet caddesinde yer alan Üç şerefeli cami yapım tarihi net olmamakla bazı rivayetlere göre 1400’lü yıllara uzanıyor. Dört minaresi bulunan caminin ismi diğerlerinden yüksek ve üç şerefeli olan minaresinden gelmektedir. Yine 1400’lü yıllarda yapılan diğer yapı da eski cami olmaktadır. Her iki camide merkezde bulunur ve yürüyerek rahatlıkla gezebiliyorsunuz. Bu camiler Mimar Sinan’ın ustalık eseri olarak bilinmektedir.

Edirne’de Ne Yenir?

Benim gibi ciğer seven biri içinEdirne’yevarmadan öncetahmin edebileceğiniz üzere çok etkili ve keyifli geçiyor. Ciğeri ilk kez yerinde yemek mutluluğu daha güzel oluyor. Gelir gelmez hemen arabayı park ediyorum ve kendimizi en iyi iki ciğercisinden biri olan köfteci Osman’a gidiyorum. Ama şunu da özellikle yazmalıyım ki hayatımda yediğim en iyi tava ciğeri burada bulunmaktadır. Tava ciğerine en iyisine sahip olan Edirne şehri olmaktadır. Öncelikle şunu belirteyim Edirne’ye arabayla gitmek iyi bir seçenek olacak. Balkan Savaşları Müzesi Anıtı, Sağlık Müzesi, büyük sinagog gibi yerleri merkeze azıcık da olsa uzak. Bunların dışında Edirne’den yürüyerek rahat rahat başka yerleri gezebilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi

Ankara Etnografya ve Topkapı Sarayı’ndan önemli eserler bulunuyor. 1970’lerin başında buralar açılmış. Hemen Selimiye Cami arkasında bulunuyor. Edirne’ye gelir gelmez Selimiye Camisi’nden başlayalım derken arkamızda yer alan arkeoloji müzesinde bulduk. Girişi müze kart ile yapabiliyorsunuz.

Selimiye Cami ve Külliyesi

Edirne gezi rehberi tüm Türkiye’nin en önemli yapıtlarından biri Selimiye camisini içinde bulundurmaktadır. Edirne zamanında Osmanlıya başkentlik yapmış bir şehirdir. Selimiye, eski cami Edirne’nin dünya mirası listesinde yer alan Osmanlı eseri olma özelliğini taşımaktadır. Bu yapı çoğumuzun bildiği gibi Mimar Sinan’ın ‘Eseri’dir. Edirne gezi rehberindeki en güzel yerlerden biridir.

Meriç Nehri

İkinci günün sabahında ilk planımız Meriç köprüsü ve Nehri’nin kenarındaki mekânlara gidip kahvaltı yapmaktı. Aynı zamanda nehrin manzarası çok keyifli ve ardından saraçlar caddesi ziyaretimiz başladı. Bizim tercihimiz arasında Lozan anıtı da ön planda bulunmuştur. Diğer önemli yapının diğer adı Mecidiye Köprüsü olan Meriç Köprüsü ve Tarihi öneme de sahip olan köprü 19. yy’da yapılmıştır. Uzunluğu ise 200 metrenin üzerindedir.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir