Doğu Karadeniz Gezi Rehberi


0

Gözleri ve kalpleri yeşilin her tonuna doyuran bölgemiz Doğu Karadeniz’e en az 5 günlük bir program ve iyice araştırılarak hazırlanmış Doğu Karadeniz Gezi Rehberi ile gidilmesini tavsiye ederim. Özellikle doğaseverlerin doğal güzellikleri mutlaka görmesi gereken bir bölgemiz. Trabzon Rize ve Artvin 3 harika şehir.

Ulaşım

Trabzon’a uçakla gidip havaalanından araç kiralamak en doğru tercih. Ancak araba kiralarken yüksek arabalar seçilmeli çünkü yollar stabilize. Bütçenizi daha düşük tutmak isterseniz günü birlik turları tercih edebilirsiniz. Rize merkezde kalıp her gün farklı bir tur yapabilirsiniz. Turizm firmalarının Karadeniz gezi turları da bir alternatiftir olabilir.

Trabzon

Trabzon deyince akla öncelikle Sümela Manastırı ve Uzungöl gelir. Sümela Manastırı Maçka ilçesinde olup deniz seviyesinden 1150 metre yüksekte Rum Ortodoks Manastırıdır. Sarp kayalıklar üzerine kurulan kilise 1923 yılına kadar dini işlevini sürdürmüştür. Uzungöl ise son yıllardaki aşırı yapılaşmasına rağmen gezilecek yerler arasındadır. Atatürk Köşkü ve Hamsi Köy de ziyaret edilmelidir.

Rize

Zil Kalesi, Ayder Yaylası, Palovit, Mikron Köprüsü, Çat Vadisi, Elevit Yaylası, Pokut Yaylası, Çiçekli Yaylası, Gito Yaylası, Huser Yaylası sadece Rize’nin değil tüm Karadeniz’in incileridir. Mikron Köprüsü Ayder yaylası’na çıkarken görülmesi gereken yerlerden biri.Ayder Yaylası maalesef aşırı yapılaşma nedeniyle doğallığını kaybetmiş durumda. Zil Kalesi ise Palovit’e giderken yol üzerinde harika manzarası ile ziyaret edilmeyi bekliyor.

Artvin

Mençuna Şelalesi, Deliklikaya Şelalesi, Karagöl (Borçka ve Şavşat),çifte köprü,Tibet Manastırı görülmesi gereken yerlerden. Artvin’e gidip de Karagöl’e gitmemek olmaz. Artvin yaylaları gezi rehberi içinde mutlaka yer alması gereken yerler. Artvin’den Batum’a da sadece kimlik kartınızla geçebilirsiniz. Batum’a gereken yerler ve yapılacaklar için 2 gün ayırmanız yeterli bence.

Yeme İçme

Yeme içme deyince bol yağlı ancak lezzetli olan yemekler akla gelmelidir. Laz Böreği, kuymak, turşu kavurma, dıble, sütlaç, muhlama, hamsili pilav yemeden dönülmemeli. Yol boyunca var olan çay bahçeleri meşhur Karadeniz çayını bolca tüketmenize sebep olurlar.

Genel Tavsiyeler

Her mevsim bol yağışlı olduğundan şemsiye, yağmurluk, sweatshirt, sağlam ayakkabı ve mayo yanınızda olmalı.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir