Viyana – Avusturya Gezi Yazısı & Rehberi


0

Tam anlamıyla bir peri masalı kaçamağıdır Viyana. Özellikle Noel arifesinde gitmenizi şiddetle tavsiye ederim. Binalar tarihin getirdiği yorgunlukla ısınmak için daha bir birbirine yakınlaşmış gibi gelir. Saraylar soğuğa hazırlanmak için tüylerini kabartan güvercinler gibi daha bir heybetlidir. Sokakları saran sıcak şarap ve çikolata kokusu sizi baştan çıkartır. Artık bu noktadan sonra tek ihtiyacınız olan şey hayal gücünüzdür.

Bu yazıda x’in sağından sola dönün y’ye kesin uğrayın şeklinde bir viyana gezisi bulamayacaksınız onun için amacınız benim tabirim ile gezi izi sürmekse yanlış yerdesiniz. Amacım kafanızda belirli referans noktaları oluşturarak kendi maceranızı yaşarken size yardımcı olmak. Şimdi Tekrar Viyana’ya dönelim.

Bana göre Viyananın en güzel yerlerinden biri Aziz Stephan’ın mezarının bulunduğu Stephansdom Katedralinden ismini alan Stephansplatz’dır. Bu meydana geldiğinizde içinizdeki ses işte şu an bu şehrin kalbindeyim der ve kendi peri masalınızı yaşamaya başlarsınız. Sokak çalgıcılarının evrensel müziği, canlı heykellerin donuk siluetlerinden ruhunuza akar. Kahve ve şarap kokusu el ele verip sizi bir sokaktan diğerine koşturur. Bu meydanın etrafındaki sokakları es geçmemek şarttır. Güzel bir mimarinin tarih ile iç içe geçmişliği sizde farklı duygular uyandırır. Gotik mimariye sizde benim gibi hayransanız kendinizi Stephansdom Katedralinin önünde ağzınızdan salyalar akarak bulabilirsiniz.

Stephansdom Katedralinin önünden batıya doğru ilerlediğinizde Viyana Kraliyet sarayı Schönbrunn çıkar karşınıza. Burası Kraliyet ailesinin yazlık sarayıdır. Her daim halka açık olan bu geniş sarayın bahçelerinde kaybolmak isteyebilirsiniz. Fakat sarayın bina kısmı sizde aynı hayranlığı bırakmayabilir zira dünyada daha güzel örnekleri vardır.

Viyana’da gezilip görülmesi gereken bir diğer cadde de Mariahilferstrasse’dır. Burada hafif Taksim ve Nişantaşı esintileri yaşayabilirsiniz. Tabi ki insanların yüzlerinde değil, sokakların sesindedir bu benzerlik. Bence yeryüzünde derin yaşanmışlık olan her mekân da bu tat bu benzerlik vardır. Her türlü alışveriş isteğinize cevap verecek dükkân bulmak mümkündür burada.Benim favorim bu iki cadde oldu ama bunların dışında Karntnerstrasse,Grabe, Karlsplatz gibi yerleride kesinlikle gezip görmenizde fayda var.

Viyana’ya gidipte opera dinlemeden dönmek olmaz.  Bir turla gittiyseniz rehberiniz bu konuda size yardımcı olacaktır. Ama ben şahsen bu tarz işleri keseme daha uygun olacağını bildiğim için bizzat halletmekten yanayımdır. Opera binasının yakınlarına geldiğinizde karşınıza geleneksel kıyafetler içinde bilet satan insanlar çıkacaktır. Benim şansıma karşıma çıkan arkadaş balkanlardan gelmiş bir öğrenciydi. Bilet fiyatı da kişi başı 10 £ daha uygundu. Bu noktada hangi operaya gideceğiniz tamamen size kalmış.

Akşama doğru belli başlı devlet binalarının önünde yılbaşı için hazırlanmış panayır yerleri açılmaya başlar. ( benim ziyaretimde sabahları açık değillerdi.) Buralardaki yöresel tatlıları ve sıcak şarapları tatmanızda fayda var. Bir fincan yeter demeyin, keşke şimdi olsa dediğinizde kilometrelerce uzakta olabilirsiniz. Etrafınızda bir kasaba havası yaratan bu dükkanlarda, Noel için hazırlanmış hediyeliklerden zevkinize göre bir tane mutlaka bulursunuz.

Sizler için en güzel kısmı en sona sakladım. Viyana’ya gittiniz, gezdiniz, gördünüz, burada bulabileceğiniz en güzel tatlılardan olan sachertorte yediniz, şarabınızı içtiniz sokaklarda biraz daha dolaştınız ve hala açsınız. Merak etmeyin aç kaldığınıza değecek; dünya üzerinde bana göre yapılan en iyi wiener schnitzel’i yemek üzeresiniz. Bunun için tek yapmanız gereken Stephansplatz’ın iki sokak arakasında Backerstrasse 6 da bulunan Figlmüller’in yolunu tutmanız. Bu güzide mekan için önceden gidip rezervasyon yaptırmakta fayda var aksi takdirde en az 15 dakika beklersiniz tabi şanslıysanız. Burada demin de bahsettiğimiz gibi abartısız Viyana’nın en özel şnitzeli yapılıyor. Şnitzellerinin bu kadar lezzetti olmasında bu işi 1905’ten beri yapmalarının payı büyük zannımca. Porsiyonlar ziyadesi ile doyurucu patates salataları da enfes. Normalde şnitzel ile beyaz şarap makbulmüş benim tercihim kocaman bir biradan yana oldu. Güzel dekorasyonu ve lezzeti ile bu gezinin en büyük kazanımı burası olacaktır. Başlı başına bir yazı konusudur bence  Figlmüller.

Benim için en önemli viyana notları bunlardır. Birde kısa özet yapalım ne demiştik; peri masalı, Stephansplatz, Stephansdom, Mariahilferstrasse, yılbaşı panayırları, sıcak şarap, sachertorte, wiener schnitzel, opera, Figlmüller. Benim tavsiyelerim bu kadar unutmadan söyleyeyim kesinlikle toplu taşıma kullanın şehrin damarlarında akan kan toplu taşıma kullanan insanlardır. Bırakın sizi Viyana’nın kalbine götürsünler…

[mappress mapid=”6″]


Like it? Share with your friends!

0
Umut

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ekim’de eşimle Viyana’ya gitmiştik. Ben de blogumda bahsetmiştim Viyana’dan. Gerçekten çok güzel bir şehir. Gezmesi çok keyifli. Biz de turla gitmedik. Kendi başına keşfetmek çok daha güzel bence. Seneye Noel zamanı gitmek isterim, kısmet……….