Ankara Günübirlik Gezi


0

Ankara günübirlik gezi ile gezilemeyecek kadar büyük bir şehirdir. İç Anadolu içinde yer alan Ankara, başkent olmasının etkisiyle de en hızlı gelişen şehirlerimizdendir. Ankara’da ilk ziyaret edilecek yer tabi ki Anıtkabir’dir. Aslanlı yolda ilerleyerek Atamızı ziyaret etmek ömür boyu unutulmayacak bir duygu yaşatır. Beştepe Atatürk Orman Çiftliğinin bulunduğu üç mahalleden biridir.

Tarihi Yerler

Ankara kalesi, 4 bin yılı aşan geçmişine rağmen çeşitli dönemlerde gördüğü restorasyonlar nedeniyle günümüze ulaşmayı başarmıştır. Kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Ziyarete açık olan kalenin çevresinde bolca kafe ve hediyelik eşya dükkanı vardır. Ayrıca M.Ö. 25 yılında Galatya kralı Pylamenes tarafından yaptırılan Augustus Tapınağı Ankara Hacı Bayram Caminin bitişiğinde bulunmaktadır.

Müzeler

Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Ankara’ya gidildiğinde görülmeden dönülmemesi gereken müzelerdendir. Atpazarı semtinde bulunan müze, 15.yüzyıla ait iki Osmanlı yapısında hizmet vermektedir. Anadoluda var olmuş medeniyetlere ait eserlerin sergilendiği müze dünya çapında önem taşımaktadır. Kurtuluş Savaşı Müzesi, Cumhuriyet Müzesi, Etnografya Müzesi de görülecek müzeler arasındadır.

Parklar

Kuğulu Park 1958 yılında kurulmuştur. İlk milletvekillerinden Tunalı Hilmi’nin adı ile anılan Tunalı Hilmi Caddesinin üst bölümünde yer alan parkın ismi, kurulduğu zaman Viyana Belediyesinin armağan ettiği kuğulardan gelmektedir. Ankara’yı simgeleyen parklardan biri de Gençlik Parkıdır. Ulus’ta bulunan park geniş alanı ile her türlü sosyal ve kültürel aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır.

Camileri

1427-1428 yılları arasında yapılan Hacı Bayram Cami ve hemen yanında yer alan Hacı Bayram-ı Veli Türbesi Ulus’ta bulunmaktadır. Kocatepe Cami de büyük camilerden biridir.

Kızılay Meydanı

Ankara’nın kalbi olarak anılan Kızılay Meydanı, hem sosyal olanakları hem de toplu ulaşım nedeniyle önem taşımaktadır. Gezilecek yerlere yakınlığı nedeniyle gezi rotasının merkezine alınabilir. Aynı zamanda Ankara’nın alışveriş ve eğlence merkezi de olan Kızılay Meydanı Güven Park’a da komşu olmaktadır.

Hamamönü

Altındağ Belediyesi tarafından restore edilen tarihi evleri ve sokakları ile görülmesi gereken bölgelerdendir. El ürünleri pazarı ve geleneksel el sanatlarının tanıtıldığı Sanat Sokağı da bu bölgede bulunmaktadır.

Amasya tarihimizde Osmanlı döneminden bu yana başarıya ortak olmuş ve günümüzde de nadide turizm ve kültür şehirlerinden birisidir. Amasya’nın tarihi dokusu, mutfağı, etkinlikleri ve farklı kültürü ile gelenleri pişman etmeyecek bir dokusu vardır.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir