Amasya Gezi Rehberi


0

Amasya şehri şehzadeler şehri olarak bilinmektedir. Amasya’ya İstanbul’dan da ulaşım oldukça kolay olmakta ve şehri görmek isteyen ziyaretçiler kolayca ulaşım sağlamaktadır. Misket elması da oldukça meşhur olan Amasya’yı görülmeye değer kılan birçok yeri bulunmaktadır. Ziyaretçilerin ilgisini çeken yerlerin yanında ulaşımın kolay sağlanması da ziyaret için tercih sebebi olmaktadır.

Hazeranlar Konağı

Etnografya müzesi olarak da bilinen Hazeranlar konağı roma duvarları üzerine konumlanmış durumdadır. Sivil mimari örnekleri arasında Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan yapılardan birisi olmaktadır. Konak Osmanlı dönemini oldukça güzel yansıtmaktadır.

Şehzadeler Müzesi

Görülesi gereken diğer bir yer olan şehzadeler müzesi nehir kenarında yer almaktadır. Müzeye uğramadan önce Amasya’nın meşhur olan toyga çorbası mutlaka tadılması gerekmektedir. Daha sonra müzede dolaşmaya başlaya bilirsiniz. Müze 2 katlı ve alt katta sultan olmaya yakın olmayan şehzadelerin bal mumu heykelleri, üst katta ise bu şansı yakalayan şehzadelerin heykelleri yer alıyor.

Amasya Kalesi

Amasya kalesi de harşene dağı üzerine inşa edilmiş ve kalenin 4 giriş kapısı bulunmaktadır. Kale üç bölümden oluşmaktadır. Kalede bulunan sarnıç ve zindanları dolaşabilirsiniz. Kaleyi dolaştıktan sonra merdivenlerle yeraltı yolu ve burçları geçerek dağın eteklerinde bulunan kral mezarlarına ulaşabilirsiniz. Bu mezarları da Amasya gezi listenize mutlaka eklemeniz gerekmektedir.

Kral Kaya Mezarları

UNESCO dünya mirasları geçici listesine 2011 yılında alınan kral kaya mezarları​​​​​​​ pontus krallarına aittir. İrili ufaklı bulunan mezarların olduğu bölgeye nasıl gidilir sorusu akıllara gelebilir. Dağın eteklerinde ve Yeşil ırmak vadisi boyunca uzanan birçok mezar olduğu bilinmektedir. Fakat günümüze kadar bunlardan sadece birkaç tanesi gelebilmiştir. Mezarları yazın ve kışın da ziyaret edebilirsiniz.

Amasya Müzesi

Roma dönemine ait ve birçok medeniyete ait eşyalar yanında diğer yer alan eşyalar arasında Osmanlı dönemine ait eşyalarda bulunmaktadır. Amasya şehir merkezine ulaştıktan sonra müzeye mutlaka uğramalısınız. Müzenin bahçesinde bulunan güneş saati’de amasya’daki ilgi çekici eserlerden bir tanesi olmaktadır.

2. Beyazıt Külliyesi

Külliye içinde bulunan cami aynı zamanda mimari açıdan dönemi yansıtan en güzel örneklerden birisi olmaktadır. Bahçede bulunan görkemli çınarların da külliye ile yaşıt olduğu söylenmektedir. Şehri ikiye bölen Yeşilırmak kenarına sıralanan Amasya evleri de görülmeye değer yerler arasındadır.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir