Amasra Gezi Rehberi


0

Amasra, Batı Karadeniz’de Bartın ilinin küçük bir ilçesidir. Amasra’nın güzellikleri anlatmakla bitmez. Amasra gezi rehberinin şart olduğu bu şirin ilçede görülecek pek çok tarihi eser vardır. İlk önce Fatih Sultan Mehmet Han’ın da “lala çeşmi cihan bu mu ola” dediği Bakacak Tepesi’nden kuş bakışı görülen Amasra bu noktadan olduğunda farklı görünür. Küçük liman kapalı bir deniz, Büyük Ada (Tavşan Adası) ve Boztepe Adası ana karanın bir uzantısı olarak görülür.

Batı Karadeniz’in İncisi

Tarih boyunca bir liman kenti olan Amasra tarihi eserleriyle olduğu kadar muhteşem doğasıyla da Batı Karadeniz’in incisi unvanını hak etmektedir. Korunaklı koyları ile gemicilerin sığınma limanlarıdır. Ayrıca Anadolu’nun Karadeniz’e açıldığı nadir kapılardan biridir.

Amasra’nın Tarihi

İlk olarak Kraliçe Amastris tarafından 16 yıl boyunca yönetilmiş ve Sesamos adını almıştır. Daha sonra MÖ 70 yılında Roma İmparatorluğu egemenliği altına girmiş olan Amasra eyaletin Pontus bölümünün başkenti olmuştur. Daha sonra imparatorluk Roma Bizans diye ikiye ayrılınca Bizans sınırları içinde kalmıştır.

Ne Zaman Gidilir?

Yılın oniki ayı ziyaret edilen Amasra’da Karadeniz iklimi hakimdir. Kış ayları soğuk geçer. Ziyaretçiler bahar ve yaz aylarını tercih edebilir.

Nasıl Gidilir?

Özel araçla veya otobüslerle İstanbul-Amasra arası 6,5 saat, Ankara-Amasra arası 4,5 saat, Bursa-Amasra arası 6 saat sürmektedir.

Nerede Kalınır, Ne Yenir?

Şehir merkezine yakın pansiyonlar, apart oteller, günlük kiralık evler ve oteller mevcuttur. Çadır kurmanız da mümkündür. Balık sofralarda yer alan birinci tercihtir. Kırk çeşit sebzeden yapılan salata ve ballı yoğurt tadılmalıdır.

Gezilecek Yerler

Amasra gezi rehberi yaparken 2-3 günlük bir gezi süresi planlanmalıdır. Amasra’yı, tarihi eserlerini, dini yapılarını, harika koylarını görebilmek için bu süre ancak yeter. Amasra Kalesi, Amasra Müzesi, Kemere Köprüsü, Fatih Cami gezilecek yerler arasındadır. Ağaç oymacılığı ürünlerinin satıldığı Çekiciler Çarşısı görülmesi gereken yerlerden biridir. Denizden ve havadan aldığı nemi bünyesinde toplayan bir selvi ağacı olan ağlayan ağaç, bu nemi yağmur damlası olarak geri verir. Gezi rehberinizi yaparken bu yerleri unutmayın.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir