Only Lovers Left Alive -The Dreamers


0

Only Lovers Left Alive :

Dünya çok kalabalık ve aydınlık…

Eve ve Adam …
Çok uzun süredir hayatın içerisinde olan, dünyadan kargaşasından bıkmış iki ölümsüz aşık, iki depresif vampirin günümüz dünyası içerisindeki durumu büyük bir merak içerinde izleniyor.
Adam, eski bir evde kendi müzik dünyası içerinde dünyaya perdelerini kapatmış, büyük aşkı Eve ise uzun bir süredir Fas’ın Tanca şehrinde, bambaşka bir kültürün içerisinde…

Charles Darwin’den Henry Ford’a; Galileo’dan Einstein’a kadar uzanan bir diyalogda Jarmusch insanoğlunun aslında ‘o kadar da fena’ olmadığını asla silikleşmeyen bir karamsarlık eşliğinde, karakterlerin ağzından konuşuyor. Bu muhabbet kimi giriler çıkışlarla zenginleşerek büyüyor ve enerji topluyor. Kimi patlama anlarıyla ve olağan müdahalelerle öykü şekilleniyor; Jarmusch bir dağıtıp bir toparlıyor ve Only Lovers Left Alive tipik Jarmusch kimliğine bürünüyor. Tabii güzeller güzeli, nadide enstrümanlar görsellikten eksik olmuyor; filmin duygusunu güçlendiren ve her an güncelleyen muhteşem müzikler, havalı görselliğin bir cilası haline geliyor.

Farklı dünyalardaki insanların gözünden günümüz insanların bakış açısı etkileyici.

d7406236120aec1cb87e05af33294f34 images c

 

Filmin yönetmenliği ve senaryosu tabiki Amerikan bağımsız sinemasının başarılı ismi Jim Jarmusch’a ait. Filmin oyuncu kadrosunda Mia Wasikowska, John Hurt ve Anton Yelchin gibi önemli isimler de yer alıyor.

The Dreamers :

Bertolucci şöyle diyor; “Bazı yönlerden The Dreamers hatırlatıcı bir görev üstleniyor, bir şarkı ya da birden ortaya çıkan güneş ışığı gibi. Bütün gençliğin sabahları inanılmaz beklentilerle kalktığı bir dönemi hatırlatıyor. Belki de bugünkü gençleri, geleceklerini düşündüklerinde melankolik bir hal aldıklarını gördüğüm için onlara geleceğin belirsiz fakat olumlu olduğu bir dönemi hatırlatmak istedim.”

68 öğrenci dayanışması, faşizm karşıtı özgür bir film ”The dreamers”
İki Fransız kardeşim farklı ilişkisi, sonradan aralarına dahil ettiği Amerikalı arkadaşı ile dünyaya farklı açıdan bakılan sahneler.
Birçok insanın eleştireceği farklı ; ama iz bırakan bir film.

Paris 68 kuşağı, gençlerin hayata bakış açısı, özgürlük, öfke, tutku ve hatta suç…

Sıkı bir Bernardo Bertolucci filmi, şiddetle tavsiye edilir.

the-dreamers dreamers-cosmic-dinner-party 600full-the-dreamers-screenshot

The Dreamers


Like it? Share with your friends!

0
Oben

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir