Karadeniz Gezi Rehberi


0

Karadeniz gezi rehberinde Karadeniz’in doğusunu ve batısını ayrı ayrı listeledik. Karadeniz turu yapmaya karar veren hemen herkesin kolaylıkla faydalanabileceği bu yazımızda Türkiye’nin doğal güzellikleri teker teker önünüze seriliyor.

Gezilecek Yerler

Gezilecek yerleri kısaca özetlememiz gerekirse; Batı Karadeniz’in sınırını oluşturan Bolu’dan başlayarak sırasıyla Bartın, Amasya sahilleri, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon Rize ve Artvin’de sonlandırıyoruz. Karadeniz gezimizin en önemli teması sizleri görülmesi gereken yerlerle buluşturmaktan geçmektedir.

Doğal Güzellikler

Doğal Güzellikler denilince akla gelenlerin başında Gölcük Gölü gelir. Gölcük Gölü yani Gölcük Tabiat Parkı ismini bulunduğu doğal yeşil park alanından almaktadır. Tabiat ana ile kucaklaşmak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında ve gezi rehberi ajandasında ilk sıralarda yer almalıdır.

Abant Dağları

Abant Dağları Bolu’dan başladığımız gezi turumuzda Bolu ilinden yaklaşık 30 – 35 km uzaklıkta göze çarpmaktadır. Abant dağlarının eteğinde yer alan Abant Gölü ise doğal yollarla oluşmuş bir göl olup yapay ve suni göllerden ayrı tutulur. Doğa ananın insanlara sunduğu sınırlı mucizeler arasında yer alan göl yaz kış gezip görülecek hatta konaklama yapılarak ziyaret edilecek yerler arasındadır.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı MS. 360’lı yılların başında Altındere Vadisi üzerinde kurulmuş. Rum’ların kutsal mekanı olarak bilinen kilisenin vadi yamacındaki konumlanması ve tarihi yapısı Trabzon’a ait gezi turumuzun en beğenilen tarihi yapıları arasında yer alır. Gezilecek ve görülecek yerler Trabzon ili ile sınırlı olmayıp Doğu Karadeniz‘e kadar uzanıp gidiyor.

Zil Kale

Zil Kale yani sisli kale Rize’de bulunuyor. Karadeniz’e gelip bu tarihi yapıyı görmemek büyük talihsizlik olur. Kuruluş tarihi bilinmeyen kalenin yüksekliği 100 metre olarak biliniyor. Zil Kale, fırtına Deresi’nin hemen batı yakasında yer alır.

Karagöl Milli Parkı

Karagöl Milli Parkı gezimizin son durağı oluyor. Karagöl’e Artvin yolu üzerinden gidiliyor. Laşet deresi yakınında yer alan Karagöl Milli parkının diğer bir adı ise Karagöl Sahara Milli Parkıdır. Yılın belli döneminde pancar şenliklerinin yapıldığı milli park coğrafi yapısı özelliklerinden kaynaklanan geniş ve kademeli düzlük alanları nedeniyle kamp alanı olarak da tercih ediliyor.


Like it? Share with your friends!

0
Cansu

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir