Güneş ve Müzik Eşliğinde Sardalye İntiharı


0

Sardunya adasında Sardalye balığı olmak ne güzel olurdu değil mi ?

Güneş ve müzik eşliğinde hayatına son vermek…

Sardunya adasında, neden sardunya adası olduğu hiç aklınıza geldi mi ? Ya da Sardea sine sardina’nın çok fazla tüketildiği Roma’da insanların neden  kadar güneşi aradığı ?

Hatta müzik yapıp sardunyanın gelmesini bekleyip, yüzünü güneşe dönen insanların ne yapmaya çalıştığını…

Bir rivayete göre sardunya balığını avlamak için iki unsur şartmış efendiler;

Biri güneş, ikincisi müzik . Bu ikisi olmadan sardunyalar çıkmazmış yüzeye, takılmazmış ağlara…

Hayatı yaşayanlara gelirmiş anlayacağınız. Müziği duyunca, Tanrının seslenişi deyip, çıkar bakıınırmış suyun üzerine, güneşi de görünce, hiç dalmak istemezmiş tekrar diplere. Anlayacağınız, biraz buruk, biraz hüzün; biraz kül biraz duman …

Bolluk göstergesi olan sardunyaların, fıçılara konulup, balığın içindeki suyu alıp bozulmasını engellemek amacıyla tuzlama yönteminin, günümüzdeki yağ dökülen yerlere tuz dökülmesinin öncüsü olduğu da aşikardır.

Muhterem kişi, Ali Eşref Dede (Osmanlı dönemi ilk yemek kitabı yazarı)  , 1856 yılında kaleme aldığı Yemek Risalesi’nde sardalyayı bakın nasıl anlatıyor; “Balıkların gayet hurdasıdır 🙂 (küçüğüdür).

Yaz mevsiminde ateşle sayd eylerler (avlarlar) ve tuzlayup hıfz ederler (saklarlar). İslambol etrafı sahilinde ve sair cezirelerde (adalarda) ismi turşudur. Amma Frengistan’dan küçük kavanozlarla, iki dürlü gelür. Birincisine Sardalya ve birbirine İnçivye (ançuez) tabir iderler. Bu nev’i, sardalyadan bir miktar iricedir.

Lezzet ve taamı birbirine müşabihtir (yenilmesi birbirine benzer). Belki hiç fark yoktur.”  Ali Eşref Dede’nin satırlarından 1850’lerde Avrupa’dan işlenmiş sardalyanın ithal edildiğini bilgisine dikkatinizi çekelim.

Fransa’da yılda üretilen 120 milyon kutunun üçte ikisini sardalye konserveleri olduğunu biliyor muydunuz ?

Sahi ya sardalye mi ? Sardalya mı  ? Sardunya adası mi Sardinya adası mı ?

Sardalye konservesi, genelde Ay çiçek yağlı ile üretilebildiği gibi, zeytinyağlı, domatesli, acılı da olabiliyormuş.

Dünyada yer fıstığı yağlı, limon ve baharatlar ile çeşnilendirilen ve önceden füme edilerek kutulanan sardalye konserveleri de mevcutmuş.

Sardalye konservesi üretiminin en önemli aşamalarından biri de, balıkların herhangi bir boşluk kalmayacak şekilde sıkı sıkı kutulara yerleştirilmesi imiş.

Bilindiği üzere “balık istifi” deyiminin aslı, “sardalya istifi”dir ve kutulara sıkı sıkı yerleştirilmiş sardalyalardan gelmektedir. Balıkları küçük teneke kutulara yerleştirmek her zaman incelik gerektiren bir işti.

Sardalye konserveciliğinin ilk yıllarından itibaren hem dünyada, hem de ülkemizde fabrikalarda küçük ellere sahip oldukları için genelde kadın işçiler çalıştırılmış, bunlar da çoğunlukla balıkçı eşleri ve kızları imiş. Küçük elli kadının bir diğer güzelliği de, güzelim rakı kadehini ortaya çıkarması değil midir?

Akşamcılara, meraklılarına duyurulur;

Sardalya konservesi de şarap gibi yıllandıkça güzelleşir ve üç dört yıl içinde lezzeti olgunlaşır.

Sardalya konservesi asla buzdolabında saklanmamalıdır: zira içindeki sıvı yağ donar ve bu da balıkların kurumasına sebep olur.
Taze ya da konserve sardalyanın gerek rakı, gerekse şaraba ne kadar yakıştığı, ağzının tadını bilenlerce malumdur.

Tanrım,

Asma yaprağında sardalye yapan minik elli  kadınlardan getir, bu palamut elli dünyaya 🙂

Yem olmuşum,

Sanki oltasına, Kör balıkçının, Sardalyenin intiharında,…

 

pisirme taxi-driver_1299


Like it? Share with your friends!

0
Oben

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir